Zatrzymali ponad 5 tys. maseczek z Chin i Ukrainy. Mogły być groźne dla zdrowia
Podejrzane maseczki zostały przejęte przez funkcjonariuszy kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Mundurowi przechwycili transport ponad 5 tysięcy masek przeciwpyłowych sprowadzonych z Ukrainy i Chin.
Import towaru, który nie spełniał unijnych i krajowych wymogów bezpieczeństwa zgłosił w Oddziale Celnym w Toruniu mieszkaniec Krotoszyna.
Na maseczkach i ich opakowaniach brakowało oznaczenia CE, a to wzbudziło podejrzenie, że sprowadzone do Polski mogą nie spełniać podstawowych wymagań określonych w krajowych i unijnych rozporządzeniach. Zastrzeżenia mundurowych potwierdził Okręgowy Inspektor Pracy w Bydgoszczy. Z wydanych przez niego opinii wynika, że zatrzymane maski (pochodzenia chińskiego i ukraińskiego) nie posiadały deklaracji zgodności UE oraz pełnych instrukcji i informacji od producentów, które umożliwiałyby użytkownikom ich prawidłowe zastosowanie. Na większości towarów brakowało również nazwy i adresu producenta.
Dopuszczenie do obrotu zatrzymanych masek przeciwpyłowych w ocenie inspektora pracy, wiązałoby się z zagrożeniem dostarczenia osobie, która ich używa powietrza nienadającego się do oddychania w sytuacji, gdy znajduje się ona w zanieczyszczonej atmosferze. Jeżeli importer nie potwierdzi, że zatrzymane maseczki spełniają stosowne wymagania bezpieczeństwa, będzie zobowiązany do ich wywozu poza granicę Wspólnoty.
Zdaniem przedstawicieli Krajowej Administracji Skarbowej zanieczyszczone powietrze oraz rozprzestrzenianie się choroby wywołanej koronawirusem sprawiły, że na rynku wzrósł popyt m.in. na maski ochronne. To powoduje, że do kraju napływają towary wątpliwej jakości, a zadaniem KAS jest ich eliminowanie z rynku.
Zobacz także
Pacjent z koronawirusem - o tym m.in. rozmawiali stomatolodzy w Toruniu
2021-10-25, 07:58Dentyści są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19, niż reprezentanci innych zawodów - wynika z badań przyprowadzonych w Sztokholmie. Obaw nie brakuje również w naszym kraju, o czym m.in. mówili lekarze, technicy dentystyczni… Czytaj dalej »
Załoga szpitala w Golubiu-Dobrzyniu uhonorowana za heroiczną walkę z COVID-19
2021-10-19, 08:46Wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau odznaczył 22 pracowników Szpitala Powiatowego w Golubiu-Dobrzyniu. To podziękowanie za ich ofiarną pracę w czasie pandemii. Czytaj dalej »
Bydgoski Szpital Jurasza chroni się przed pandemią i zakazuje odwiedzin!
2021-10-18, 16:27Szpital Uniwersytecki nr 1 zamyka drzwi dla odwiedzających ze względu na rosnącą liczbę przypadków zakażeń koronawirusem. Zakaz obowiązuje od 19 października 2021 r., aż do odwołania. Czytaj dalej »
Przybywa pacjentów z COVID-19 w szpitalach regionu. Narada wojewody z dyrektorami
2021-10-14, 11:34Prawie 100 osób, u których wykryto koronawirusa, trafiło w ostatnich dniach do kujawsko-pomorskich szpitali. - Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami placówek, które przygotowują się także na przyjęcie najmłodszych pacjentów… Czytaj dalej »
Kwarantanna w trzech szkołach w powiecie świeckim! Czwarta fala w regionie
2021-10-13, 14:55Na kwarantannę trafiły dzieci i niezaszczepieni nauczyciele ze szkół podstawowych w Pruszczu, Drzycimiu i Gródku (powiat świecki). Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590