Bydgoszczanka kieruje badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi
Miała być psychologiem, a została mikrobiologiem. Dr Mariola Fotin-Mleczek w Niemczech kieruje badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Jest bydgoszczanką.
Doktor Mariola Fotin-Mleczek wierzy, że już pierwsze próby związane ze szczepionką przyniosą oczekiwany rezultat.
- Bardzo dużo wiemy o tym wirusie i przez to wiemy, gdzie jest jego słaba strona, jakiego klucza używa, żeby wtargnąć do naszych komórek i dlatego wszystkie działania, które są podejmowane na całym świecie są skierowane na to, co należy osiągnąć, gdzie jest słaba strona, którą należy zablokować - powiedziała dr Mariola Fotin-Mleczek.
- Możemy powiedzieć kiedy rozpoczną się pierwsze badania nad kandydatami szczepionek na ludziach i tutaj jesteśmy zgodni, że pierwsze optymistyczne scenariusza mówią o tym że będzie to możliwe latem, ale to nie znaczy, że szczepionka w tym momencie będzie już dostępna dla wszystkich. To jest tylko rozpoczęcie badań klinicznych, które zawsze są potrzebne, żeby taką szczepionkę dopuścić - dodała dr Mariola Fotin-Mleczek.
Dr Mariola Fotin-Mleczek w 1986 roku zdała maturę w II Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Potem studiowała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim. W 1989 roku, wraz z mężem wyjechała do Stuttgartu.
Po doktoracie na Uniwersytecie Tybindze doktor Fotin-Mleczek dołączyła do kilkuosobowej wówczas firmy biotechnologicznej CureVac, która dziś pracuje nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Technologia, którą wykorzystują, pozwaliła na szybsze przystąpienie do badań.
Zobacz także
WOT i policja na ulicach. Nosisz maseczkę? Możesz być spokojny
2020-10-16, 12:14Wspólne patrole policjantów i żołnierzy z Wojsk Obrony Terytorialnej ponownie pojawiły się na terenie powiatu radziejowskiego. Mundurowi sprawdzali osoby w kwarantannie oraz patrolowali ulice, sprawdzając jak przestrzegane są ograniczenia… Czytaj dalej »
Czy Toruń będzie czerwoną strefą? Liczba zakażeń bardzo szybko rośnie
2020-10-15, 17:16- Jeszcze dziś Toruń może być włączony do czerwonej strefy, co oznacza dla miasta dodatkowe obostrzenia sanitarne - powiedział w czwartek, 15 października, prezydent Michał Zaleski. Czytaj dalej »
Koronawirus: ponad 8 tys. nowych zakażeń w Polsce, 318 na Pomorzu i Kujawach
2020-10-15, 10:56Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 8099 osób. To najwięcej od początku pandemii. Zmarło też 91 chorych - podał w czwartek resort zdrowia. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. mazowieckim - 1306… Czytaj dalej »
Nowe ognisko Covid-19 w DPS w Inowrocławiu. Są też nowe miejsca dla chorych
2020-10-14, 18:25Wkrótce do szpitali w regionie trafi 89 respiratorów i 49 kardiomonitorów. Poza tym, powstaną kolejne 243 miejsca dla pacjentów zakażonych koronawirusem - to dobre wiadomości. Zła wieść jest taka, że mamy kolejne ognisko Covid-19… Czytaj dalej »
Prezydent Michał Zaleski: Toruń jest coraz bliżej czerwonej strefy
2020-10-14, 14:16- Od weekendu mamy kilkadziesiąt zakażeń dziennie. To oznacza, że Toruniowi grozi niebawem włączenie do czerwonej strefy - mówi prezydent Michał Zaleski. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590