Bydgoszczanka kieruje badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi
Miała być psychologiem, a została mikrobiologiem. Dr Mariola Fotin-Mleczek w Niemczech kieruje badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Jest bydgoszczanką.
Doktor Mariola Fotin-Mleczek wierzy, że już pierwsze próby związane ze szczepionką przyniosą oczekiwany rezultat.
- Bardzo dużo wiemy o tym wirusie i przez to wiemy, gdzie jest jego słaba strona, jakiego klucza używa, żeby wtargnąć do naszych komórek i dlatego wszystkie działania, które są podejmowane na całym świecie są skierowane na to, co należy osiągnąć, gdzie jest słaba strona, którą należy zablokować - powiedziała dr Mariola Fotin-Mleczek.
- Możemy powiedzieć kiedy rozpoczną się pierwsze badania nad kandydatami szczepionek na ludziach i tutaj jesteśmy zgodni, że pierwsze optymistyczne scenariusza mówią o tym że będzie to możliwe latem, ale to nie znaczy, że szczepionka w tym momencie będzie już dostępna dla wszystkich. To jest tylko rozpoczęcie badań klinicznych, które zawsze są potrzebne, żeby taką szczepionkę dopuścić - dodała dr Mariola Fotin-Mleczek.
Dr Mariola Fotin-Mleczek w 1986 roku zdała maturę w II Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Potem studiowała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim. W 1989 roku, wraz z mężem wyjechała do Stuttgartu.
Po doktoracie na Uniwersytecie Tybindze doktor Fotin-Mleczek dołączyła do kilkuosobowej wówczas firmy biotechnologicznej CureVac, która dziś pracuje nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Technologia, którą wykorzystują, pozwaliła na szybsze przystąpienie do badań.
Zobacz także
Pomóż swojemu ulubionemu fryzjerowi, szewcowi, krawcowej, żeby nie upadli!
2020-03-23, 16:40Możesz wesprzeć sklepy, warsztaty, zakłady i pracownie w twojej okolicy? Martwisz się, że nie będą w stanie przetrwać kwarantanny i zbankrutują? Dołącz do kampanii „Nie pozwolę ci się zamknąć”, którą zainicjowała Krajowa… Czytaj dalej »
Minister Ardanowski: nie mam temperatury, czuję się dobrze - pracuję zdalnie
2020-03-23, 15:31- Wykorzystuję kwarantannę i pracuję zdalnie nad różnymi zmianami w rolnictwie - powiedział w poniedziałek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że nie ma temperatury i czuję się dobrze. Czytaj dalej »
Pakiet antykryzysowy w regionie dla firm. Pomoc dla służby zdrowia i bezdomnych
2020-03-23, 14:42Marszałek województwa Piotr Całbecki przedstawił dziś założenia tzw. regionalnego pakietu antykryzysowego, który zakłada miedzy innymi pomoc kujawsko-pomorskiemu biznesowi. Urząd Marszałkowski zamierza także wesprzeć bezdomnych… Czytaj dalej »
Żołnierze z Bydgoszczy w kwarantannie. Jeden z nich ma koronawirusa
2020-03-23, 14:02Żołnierze i pracownicy 1. Wojskowego Szpitala Polowego w Bydgoszczy zostali objęci obowiązkową kwarantanną. Decyzję podjął Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej, bo u jednego z żołnierzy w piątek zdiagnozowano koronawirusa. Czytaj dalej »
Trzy osoby złamały kwarantannę. 28-latek poszedł do sklepu po piwo i mąkę
2020-03-23, 13:15Trzy przypadki naruszenia zasad kwarantanny w naszym regionie! Do jednego z nich doszło w Grudziądzu. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590