Bydgoszczanka kieruje badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi
Miała być psychologiem, a została mikrobiologiem. Dr Mariola Fotin-Mleczek w Niemczech kieruje badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Jest bydgoszczanką.
Doktor Mariola Fotin-Mleczek wierzy, że już pierwsze próby związane ze szczepionką przyniosą oczekiwany rezultat.
- Bardzo dużo wiemy o tym wirusie i przez to wiemy, gdzie jest jego słaba strona, jakiego klucza używa, żeby wtargnąć do naszych komórek i dlatego wszystkie działania, które są podejmowane na całym świecie są skierowane na to, co należy osiągnąć, gdzie jest słaba strona, którą należy zablokować - powiedziała dr Mariola Fotin-Mleczek.
- Możemy powiedzieć kiedy rozpoczną się pierwsze badania nad kandydatami szczepionek na ludziach i tutaj jesteśmy zgodni, że pierwsze optymistyczne scenariusza mówią o tym że będzie to możliwe latem, ale to nie znaczy, że szczepionka w tym momencie będzie już dostępna dla wszystkich. To jest tylko rozpoczęcie badań klinicznych, które zawsze są potrzebne, żeby taką szczepionkę dopuścić - dodała dr Mariola Fotin-Mleczek.
Dr Mariola Fotin-Mleczek w 1986 roku zdała maturę w II Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Potem studiowała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim. W 1989 roku, wraz z mężem wyjechała do Stuttgartu.
Po doktoracie na Uniwersytecie Tybindze doktor Fotin-Mleczek dołączyła do kilkuosobowej wówczas firmy biotechnologicznej CureVac, która dziś pracuje nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Technologia, którą wykorzystują, pozwaliła na szybsze przystąpienie do badań.
Zobacz także
Siedem osób zakażonych koronawirusem z ogniska w Urzędzie Marszałkowskim
2020-06-27, 14:03Do siedmiu osób wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 z ogniska w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. W sobotę rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól poinformował o kolejnych trzech przypadkach potwierdzonych pozytywnym… Czytaj dalej »
Ministerstwo Zdrowia: 5 nowych przypadków koronawirusa w Kujawsko-Pomorskiem
2020-06-27, 11:02Na COVID-19 zmarło kolejnych 6 osób, potwierdzono 319 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 5 z województwa kujawsko-pomorskiego - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Czytaj dalej »
Uczniowie odbierali świadectwa w plenerze. W maseczkach i rękawiczkach
2020-06-26, 13:04Galowe stroje, ale przede wszystkim maseczki i dystans - kujawsko-pomorscy uczniowie kończą rok szkolny. Cieszą się z wakacji, bo jak podkreślają, ostatnie miesiące nie były łatwe. Czytaj dalej »
Pięć osób zakażonych koronawirusem w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu
2020-06-25, 13:46W czwartek rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól poinformował o kolejnych trzech przypadkach zakażenia w tym miejscu. Czytaj dalej »
Pół miliona dla gminy Sadki z tarczy antykryzysowej. „Rozbudujemy przedszkole"
2020-06-24, 21:00Czek na pół miliona złotych wręczyła dziś wójtowi gminy Sadki (powiat nakielski) poseł Ewa Kozanecka. Pieniądze pochodzą z Funduszu Inwestycji Samorządowych, który ma stanowić tarczę antykryzysową dla gmin i powiatów. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590