Rośnie liczba zachorowań na Covid-19, również w regionie. Maseczki wrócą na twarze?
Główny Inspektor Sanitarny ma wydać zalecenie używania maseczek w przestrzeni publicznej. Jest to efekt dużego wzrostu zachorowań na Covid 19 w Polsce. Jak sytuacja wygląda w regionie?
– W naszym regionie również wzrasta fala zachorowań na wirus SARS-CoV-2. W pierwszej połowie lipca odnotowaliśmy łącznie 130 zachorowań, a w pierwszej połowie sierpnia mówimy już w sumie o ponad 900 przypadkach. Musimy pamiętać, że są to liczby związane z testami zleconymi w szpitalach i przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W rzeczywistości zachorowań jest prawdopodobnie dużo więcej – mówił Łukasz Betański z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
Dodał również, że szczyt zachorowań. Dopiero przed nami. – Jak zapowiada Główny Inspektor Sanitarny, spodziewamy się szczytu w drugiej połowie października, czyli w momencie rozpoczęcia nauki w szkołach i na uczelniach. W związku z tym, w najbliższym czasie ma pojawić się opracowany wspólny komunikat dla urzędów i instytucji.
Wzrost zachorowań jest notowany także, jeśli chodzi o grypę i RSV. Maseczki mają również zapobiec rozprzestrzenianiu się innych wirusów i bakterii dróg oddechowych. Oprócz tego, wśród zaleceń znajdzie się wykonywanie testów oraz domowa izolacja. W polskich szpitalach przybywa pacjentów, którzy są pod tlenoterapią z powodu SARS-CoV-2.
Zobacz także
Pracownica Urzędu Marszałkowskiego z koronawirusem. Pracowała zdalnie
2020-06-19, 15:17- Kobieta sama zgłosiła się do lekarza - potwierdził Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego. Dodał, że osoba ta pracowała zdalnie, więc kwarantanną objęte zostanie tylko kilka osób z jej otoczenia. Czytaj dalej »
Koronawirus: 325 przypadki zakażeń, 3 na Kujawach i Pomorzu
2020-06-19, 12:03Najwięcej przypadków Covid-19 wykryto na Śląsku, najmniej na Pomorzu. Nie żyje 18 osób - to dane z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia. Czytaj dalej »
16 osób zakażonych koronawirusem w zakładzie odzieżowym w Toruniu
2020-06-18, 12:07W ognisku wykrytym w niewielkim zakładzie odzieżowym w Toruniu jest już 16 osób zakażonych koronawirusem. W czwartek poinformowano o kolejnych 8 pozytywnych wynikach testów. Dwie próbki są jeszcze badane. Czytaj dalej »
Zakażenia koronawirusem w szpitalu w Toruniu: śledztwo do Gdańska
2020-06-17, 11:22Prokuratura Regionalna w Gdańsku przejęła sprawę zakażania Covid-19 w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu - ustaliło Polskie Radio PiK. O przeniesienie śledztwa wnioskowała część rodzin zmarłych pacjentów. Czytaj dalej »
Egzamin ósmoklasisty w reżimie sanitarnym: w środę matematyka
2020-06-17, 09:15Dla 347,7 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych w środę o godzinie 9.00 rozpoczął się egzamin z matematyki - druga z trzech części egzaminu ósmoklasistów. We wtorek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, w czwartek czeka… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590