W Niemczech trwają wybory m.in. do Bundestagu. Będzie rekord frekwencji?
W niedzielę (26 września) za zachodnią granicą odbywają się wybory do Bundestagu i do Izby Deputowanych. Nowy parlament wybierze następcę kanclerz Angeli Merkel, która odchodzi po 16 latach rządów. W przedwyborczych sondażach socjaldemokraci nieznacznie wyprzedzają chadeków.
W słoneczną i ciepłą niedzielę przed wieloma lokalami wyborczymi w Berlinie ustawiły się kolejki. Obok wyborów do Bundestagu w stolicy trwają także m.in. wybory do Izby Deputowanych. Ustanowiono rekord liczby głosów oddanych drogą pocztową.
Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Olaf Scholz już oddał swój głos w wyborach do Bundestagu. Jego rywal z chadeckiej Unii CDU/CSU Armin Laschet również już zagłosował. „To ekscytujący dzień" - powiedział Laschet.
Scholz, który ma duże szanse na zostanie następcą Angeli Merkel, głosował w swoim okręgu wyborczym w Poczdamie. Po raz kolejny zaapelował do wyborców, by oddali głosy i zapewnili na tyle dobry wynik SPD. „Aby obywatele udzielili mi mandatu na stanowisko kolejnego kanclerza Republiki Federalnej Niemiec" - wyjaśnił po głosowaniu, na które przyszedł z żoną Brittą Ernst, brandenburską minister oświaty.
Laschet i jego żona Susanne głosowali w Akwizgranie. „To jest dzień, w którym nie politycy mówią, ale wyborcy" - powiedział kandydat Unii CDU/CSU po oddaniu głosu.
Lider bawarskiej chadecji CSU Markus Soeder również już zagłosował. Na Twitterze podzielił się zdjęciem, na którym widać go w lokalu wyborczym w Norymberdze. „To będzie mocny finał, każdy głos się liczy" - napisał.
W sondażach przed wyborami do Bundestagu SPD nieznacznie wyprzedza Unię CDU/CSU.
W tegorocznych wyborach startuje 47 partii, więcej niż w jakichkolwiek poprzednich. Łącznie kandyduje 6211 osób. System głosowania jest mieszany - większościowy i proporcjonalny. Każdy wyborca ma dwa głosy: jeden oddaje bezpośrednio na kandydata z jego okręgu wyborczego, a drugi na partyjną listę kandydatów w kraju związkowym.
W wyborach federalnych obowiązuje tzw. pięcioprocentowy próg wyborczy. Oznacza, że partia musi otrzymać co najmniej pięć procent wszystkich głosów, by wejść do parlamentu. Pięcioprocentowy próg ma zapobiec "rozdrobnieniu" parlamentu, tzn. reprezentacji zbyt wielu małych partii, która utrudnia utworzenie rządu.
Jeśli żadna partia nie uzyska w wyborach bezwzględnej większości - a sondaże pokazują, że właśnie tak będzie - rozpoczną się rozmowy koalicyjne. W czasie ich trwania, uprzedni rząd pozostaje u władzy. Może to trwać nawet kilka miesięcy. Kanclerz jest wybierany dopiero po osiągnięciu porozumienia przez rząd koalicyjny.
Obok wyborów do Bundestagu, w stolicy trwają także wybory do Izby Deputowanych, wybranych zostanie także dwanaście parlamentów okręgowych. Wyborcy decydują też, czy korporacje mieszkaniowe posiadające ponad 3 tys. mieszkań powinny zostać wywłaszczone.
2257 lokali wyborczych w Berlinie zostanie zamkniętych o godz. 18, po czym rozpocznie się liczenie głosów. 2,45 mln mieszkańców stolicy Niemiec jest uprawnionych do głosowania w wyborach do Izby Deputowanych.
„Ustanowiono już rekordową liczbę głosów oddanych drogą pocztową" - informuje portal RND. Według komisarza wyborczego landu wydano w sumie 988 201 kart do głosowania. Oznacza to, że liczba osób, które otrzymały dokumenty głosowania drogą pocztową, jest o 44 proc. wyższa niż w wyborach do Bundestagu w 2017 r. Cztery lata temu wysłano 686 177 kart do głosowania.
Zobacz także
PiS wskazało kandydata na prezydenta. Dr Karol Nawrocki, szef IPN powalczy o Belweder [zdjęcia]
2024-11-24, 16:37Decyzję tę ogłosił związany z prawicą historyk, profesor Andrzej Nowak. W Hali Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie - miejsce nieprzypadkowe - mówił w imieniu Obywatelskiego Komitetu Poparcia. Karol Nawrocki jest prezesem… Czytaj dalej »
Prawo i Sprawiedliwość przedstawi w niedzielę swojego kandydata na prezydenta
2024-11-24, 15:36Ma to być osoba nienależąca do żadnej partii politycznej oraz niezbyt mocno rozpoznawalna - wynika z nieoficjalnych informacji. Giełda nazwisk - oczywiście - jest, choć pozycji na niej niewiele. Czytaj dalej »
Szymon Hołownia będzie gościem „Rozmowy Dnia" Polskiego Radia PiK. Słuchajcie!
2024-11-24, 14:48Jakie będą najważniejsze tematy kampanii prezydenckiej? Kiedy zapadnie decyzja o Wigilii wolnej od pracy? Jaką rolę w Koncepcji Rozwoju Kraju powinny odgrywać największe miasta Pomorza i Kujaw? O tym, w poniedziałkowej Rozmowie Dnia… Czytaj dalej »
Szymon Hołownia w Rypinie: 8 stycznia rozpocznie się kampania prezydencka [wideo]
2024-11-22, 19:37Zadecydowałem, że wybory na prezydenta Rzeczpospolitej zarządzę w pierwszym możliwym terminie; kampania prezydencka zacznie się w naszym kraju 8 stycznia przyszłego roku - poinformował w piątek w Rypinie marszałek Sejmu, kandydat… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski? Koalicja Obywatelska rozpoczęła prawybory
2024-11-22, 10:56W piątek, o godz. 8:00 rozpoczęły się prezydenckie prawybory w Koalicji Obywatelskiej. SMS-owe - i anonimowe - głosowanie potrwa do północy. Wyłoniony kandydat ma zaprezentować swój program 7 grudnia. Czytaj dalej »
Sondaż PO: Trzaskowski z większą szansą na wygraną, Sikorski przegrywa z kandydatem PiS w I turze
2024-11-18, 15:49W pierwszej turze wyborów prezydenckich Radosław Sikorski przegrałby z kandydatem PiS - wynika z sondażu zamówionego przez PO. W drugiej turze obaj kandydaci KO wygrywają, jednak przewaga Rafała Trzaskowskiego jest większa od tej Sikorskiego… Czytaj dalej »
Minister Sikorski w Przysieku: W dyplomacji trzeba być czasem lisem, a czasem lwem
2024-11-17, 14:50Radosław Sikorski prosił członków KO o głos na niego w ramach prawyborów, które mają wyłonić kandydata na prezydenta. Otwarte spotkanie odbywało się w niedzielę w Przysieku koło Torunia. Czytaj dalej »
Kobiak: Na placu Wolności w Bydgoszczy powinien stanąć pomnik Paderewskiego [Rozmowa Dnia]
2024-11-15, 09:03- Rola Paderewskiego w powrocie Bydgoszczy do Polski jest olbrzymia - podkreślił senator Andrzej Kobiak w „Rozmowie Dnia” Polskiego Radia PiK. Jego zdaniem to właśnie pomnik Ignacego Jana Paderewskiego powinien zastąpić obecny monument… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski w Bydgoszczy: Prawybory pozwolą kandydatowi zdobyć bardzo silny mandat
2024-11-09, 19:31Rafał Trzaskowski gotowy do walki o prezydenturę. Prezydent Warszawy odwiedził Bydgoszcz w tym samym dniu, w którym ogłoszono, że będzie startował w partyjnych prawyborach z Radosławem Sikorskim. Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski albo Radosław Sikorski. Prawybory wyłonią kandydata KO na prezydenta
2024-11-09, 11:30Zarząd krajowy PO jednomyślnie zdecydował o organizacji prawyborów przed wyborami prezydenckimi, które wyłonią jednego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta - przekazali wiceprzewodniczący partii Cezary Tomczyk i Borys Budka… Czytaj dalej »