Media: Joe Biden wygrywa wybory prezydenckie w USA
Kandydat Demokratów Joe Biden pokonał ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA - ogłosiła w sobotę agencja Associated Press. Podobną decyzję podjęły telewizje CNN oraz NBC.
Komunikat AP bazuje na stwierdzeniu, że Demokrata zwyciężył wybory w zapewniającej 20 głosów elektorskich Pensylwanii.
Według BBC kandydat demokratów w amerykańskich wyborach prezydenckich może liczyć na 273 głosy elektorskie. Do zwycięstwa potrzebuje 270. Prezydent Donald Trump może liczyć na 214 głosów.
Prezydent Donald Trump ostro skrytykował uznanie Joe Bidena za zwycięzcę. „Oczywistą prawda jest, że wybory są dalekie od zakończenia. Joe Biden nie został formalnie certyfikowany jako zwycięzca żadnego ze stanów” - napisał w oświadczeniu amerykański prezydent. Donald Trump oskarżył media o to, że chcą pomóc Joe Bidenowi. Ocenił, że wybory były nieuczciwe i zapowiedział walkę sadową.
„Ameryko, jestem zaszczycony, że wybrałaś mnie, by przewodzić naszemu wspaniałemu krajowi” - napisał na Twitterze Biden w komunikacie, który jego sztab opisał jako pierwsze jego oświadczenie jako prezydenta-elekta.
„Praca przed nami będzie trudna, ale obiecuję: będę prezydentem wszystkich Amerykanów, niezależnie od tego, czy na mnie głosowaliście, czy nie”- zapewnił.
Frekwencja wyborcza będzie rekordowa. W głosowaniu wzięło udział prawie 67 procent uprawnionych. To najwięcej od 120 lat.
Zobacz także
Stowarzyszenie My Bydgoszczanie popiera Tomasza Latosa w walce o fotel prezydenta miasta
2018-09-05, 19:16Stowarzyszenie My Bydgoszczanie popiera Tomasza Latosa w walce o fotel prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Rafał Bruski chce po raz trzeci być prezydentem Bydgoszczy
2018-09-05, 17:54Rafał Bruski zainaugurował swoją kampanię wyborczą. Prezydent Bydgoszczy przed dziennikarzami rozliczał się z wyborczych obietnic sprzed czterech lat. Przypomniał ulotkę ze swojej poprzedniej kampanii i hasło: 'Inni obiecują. Ja… Czytaj dalej »
Platforma Obywatelska we Włocławku ma dwóch kandydatów na prezydenta?
2018-09-05, 16:09Dwaj członkowie Platformy Obywatelskiej we Włocławku zamierzają ubiegać się o fotel prezydenta tego miasta. Chęć kandydowania ogłosił Jacek Kuźniewicz, obecnie zawieszony w prawach członka PO. Oficjalne poparcie partii ma natomiast… Czytaj dalej »
O jawność wydatków publicznych apeluje Sławomir Mentzen - kandydat na prezydenta Torunia
2018-09-05, 14:34Toruń miasto jawności - to kolejne hasło w programie wyborczym Sławomira Mentzena z partii Wolność. Zdaniem kandydata na prezydenta Torunia, jawność wydatków publicznych to najlepsza metoda na zmniejszenie poziomu korupcji, nepotyzmu… Czytaj dalej »
Jarosław Chmielewski przypomniał rządowy program wspierania samorządów
2018-09-05, 13:09- Rząd przekaże gminom pieniądze bez względu na to, czy będzie tam po wyborach rządził burmistrz z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, czy jakikolwiek inny. Natomiast ja gwarantuję, że najlepiej te środki wykorzystam - oświadczył… Czytaj dalej »
Michał Zaleski będzie się po raz piąty ubiegał się o prezydenturę w Toruniu
2018-09-05, 12:41Rządzący Toruniem od 2002 r. Michał Zaleski ogłosił w środę, że po raz piąty będzie ubiegał się o funkcję prezydenta miasta. 'Oferuję torunianom swoje doświadczenie, wysiłek i determinację' - powiedział Zaleski. Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski w swojej wizji Bydgoszczy wypowiada wojnę "graficiarzom" i chuliganom
2018-09-05, 12:19Zdaniem Marcin Sypniewskiego, kandydata na prezydenta Bydgoszczy, który był gościem dzisiejszej 'Rozmowy dnia' w Polskim Radiu PiK, da się wygrać z 'graficiarzami' szpecącymi miasto. Czytaj dalej »
Jarosław Gowin poparł kandydaturę Ireneusza Stachowiaka na prezydenta Inowrocławia
2018-09-04, 16:35Wicepremier Jarosław Gowin odwiedził Inowrocław. Podczas konferencji prasowej udzielił poparcia kandydatowi na prezydenta miasta Ireneuszowi Stachowiakowi, spotkał się także z lokalnymi politykami, przedsiębiorcami i seniorami. Czytaj dalej »
Tomasz Lenz: najważniejsze inwestycje w Toruniu za rządów PO
2018-09-04, 14:10Malejąca liczba mieszkańców Torunia, brak dobrej atmosfery do rozwoju biznesu oraz przestarzały tabor MZK i wysokie ceny biletów - to niektóre problemy, na jakie zwrócił uwagę podczas konferencji poseł Tomasz Lenz. Kandydat Koalicji… Czytaj dalej »
Maciej Maciak kandydatem na prezydenta Włocławka
2018-09-04, 13:02Maciej Maciak - dziennikarz i właściciel Włocławskiej Telewizji Informacyjnej CW24TV wystartuje w wyborach na prezydenta Włocławka. Czytaj dalej »