Media: Joe Biden wygrywa wybory prezydenckie w USA
Kandydat Demokratów Joe Biden pokonał ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA - ogłosiła w sobotę agencja Associated Press. Podobną decyzję podjęły telewizje CNN oraz NBC.
Komunikat AP bazuje na stwierdzeniu, że Demokrata zwyciężył wybory w zapewniającej 20 głosów elektorskich Pensylwanii.
Według BBC kandydat demokratów w amerykańskich wyborach prezydenckich może liczyć na 273 głosy elektorskie. Do zwycięstwa potrzebuje 270. Prezydent Donald Trump może liczyć na 214 głosów.
Prezydent Donald Trump ostro skrytykował uznanie Joe Bidena za zwycięzcę. „Oczywistą prawda jest, że wybory są dalekie od zakończenia. Joe Biden nie został formalnie certyfikowany jako zwycięzca żadnego ze stanów” - napisał w oświadczeniu amerykański prezydent. Donald Trump oskarżył media o to, że chcą pomóc Joe Bidenowi. Ocenił, że wybory były nieuczciwe i zapowiedział walkę sadową.
„Ameryko, jestem zaszczycony, że wybrałaś mnie, by przewodzić naszemu wspaniałemu krajowi” - napisał na Twitterze Biden w komunikacie, który jego sztab opisał jako pierwsze jego oświadczenie jako prezydenta-elekta.
„Praca przed nami będzie trudna, ale obiecuję: będę prezydentem wszystkich Amerykanów, niezależnie od tego, czy na mnie głosowaliście, czy nie”- zapewnił.
Frekwencja wyborcza będzie rekordowa. W głosowaniu wzięło udział prawie 67 procent uprawnionych. To najwięcej od 120 lat.
Zobacz także
Debatę wyborczą w TVP wygrał chory Ignaś spod Inowrocławia! Kandydat wypromował jego zbiórkę
2025-05-13, 15:30Podczas wczorajszej telewizyjnej debaty kandydatów na prezydenta, Krzysztof Stanowski, szef Kanału Zero wystąpił w bluzie z podobizną chorego Ignasia z podinowrocławskiego Jacewa. Zaapelował o pomoc dla chłopca. Na efekty nie trzeba… Czytaj dalej »
Kawalerka Nawrockiego, aborcja, wojna w Ukrainie. Tematy debaty prezydenckiej [zdjęcia]
2025-05-13, 07:00Prawie cztery godziny trwała debata prezydencka, współorganizowana przez TVP, TVN i Polsat. Jej tematy to m.in. kawalerka Nawrockiego, prawo aborcyjne, wojna w Ukrainie. Kandydaci przedstawili też swój stosunek do „klapsów', kredytów… Czytaj dalej »
„Rozmowa Dnia": Co możemy załatwić przed wyborami, a na co już jest za późno?
2025-05-12, 09:02O czym warto pamiętać wybierając się na wybory? Co z pacjentami w szpitalach? Kiedy możemy spodziewać się pierwszych wyników? O to w „Rozmowie Dnia' Polskiego Radia PiK Maciej Wilkowski pytał Jacka Kraszewskiego, dyrektora włocławskiej… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-05-12, 06:00O czym warto pamiętać wybierając się na wybory? Co z pacjentami w szpitalach? Kiedy możemy spodziewać się pierwszych wyników? O to w „Rozmowie Dnia' Polskiego Radia PiK Maciej Wilkowski pytał Jacka Kraszewskiego, dyrektora włocławskiej… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski przyjechał do Bydgoszczy. Pięć kroków w kierunku uczciwej Polski
2025-05-10, 17:44Bydgoszcz była kolejnym przystankiem na kampanijnej trasie Rafała Trzaskowskiego. Podczas wiecu na Starym Rynku kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta dużą część swojego wystąpienia poświęcił pięciu zasadom, które - jego… Czytaj dalej »
Magdalena Biejat do młodych w Bydgoszczy: Głosujcie z myślą o zmianie na lepsze!
2025-05-08, 21:30Bydgoszcz była kolejnym przystankiem na trasie kampanii wyborczej Magdaleny Biejat. Kandydatka na prezydenta z ramienia Nowej Lewicy, spotkała się na Wyspie Młyńskiej z - głównie młodymi - mieszkańcami. Czytaj dalej »
Szymon Hołownia w Ciechocinku: Film z morderstwa na UW lata po sieci, a państwo jest bezbronne
2025-05-08, 18:31Kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta Szymon Hołownia mówił w czwartek w Ciechocinku, że jest zszokowany bezbronnością państwa polskiego. - Film z morderstwa na Uniwersytecie Warszawskim można oglądać w sieci, a administracyjnie… Czytaj dalej »
Magdalena Biejat w rozmowie z PR PiK: Spotkania z ludźmi napędzają mnie. Oni wierzą w mój program
2025-05-08, 18:00Za tydzień, o północy rozpocznie się cisza wyborcza. Zakończy się kampania wyborcza przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Samo głosowanie odbędzie się w niedzielę 18 maja. Czytaj dalej »
Prof. Przemysław Czarnek namawiał w Toruniu do głosowania na Karola Nawrockiego
2025-05-07, 21:30- Trzeba Polskę odbić z rąk ludzi, którzy urządzili sobie w Warszawie dziką reprywatyzację - powiedział na spotkania Ruchu Kontroli Wyborów w Toruniu prof. Przemysław Czarnek. Czytaj dalej »
Prezes PiS mówi o „wielkim oszustwie". cel: zaszkodzenie Karolowi Nawrockiemu
2025-05-07, 11:33Jarosław Kaczyński komentuje sprawę nieruchomości, którą prezes IPN nabył od starszego mężczyzny. Lider Zjednoczonej Prawicy przekonuje, że kandydat PiS na prezydenta nie poświadczył nieprawdy w sprawie swoich mieszkań. W jego… Czytaj dalej »