Część protestów wyborczych analizowana pod kątem połączenia do wspólnego rozpoznania
Protesty wyborcze, w których zarzuty są tożsame i powtarzają się, są analizowane pod kątem możliwości połączenia do wspólnego rozpoznania - poinformował w poniedziałek zespół prasowy Sądu Najwyższego. Na razie rozpoznano 62 protesty.
Łącznie do SN trafiło 5,8 tys. protestów wyborczych. "Do godz. 16 w poniedziałek rozpoznane zostały 62 protesty, w tym zarzuty trzech protestów zostały uznane za zasadne, lecz bez wpływu na wynik wyborów" - powiedział PAP Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.
Jak dodał, SN uznał ponadto pięć protestów za niezasadne, a pozostałe 54 protesty - spośród dotychczas rozpoznanych - zostały pozostawione bez dalszego biegu.
- W pierwszej kolejności rozpatrywane są protesty tzw. indywidualne, a w dalszej kolejności Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN zajmie się protestami, w których zarzuty są tożsame, powtarzają się, które były składane według wzorów udostępnianych w różnych mediach i na stronach organizacji - przekazał Michałowski. Jak dodał „takie protesty są analizowane pod kątem możliwości połączenia do wspólnego rozpoznania”.
Pierwsze protesty wyborcze SN rozpoznał w zeszłym tygodniu - w czwartek.
Już wówczas informowano o trzech uznanych za zasadne, lecz niemające wpływu na wynik wyborów. Protesty te dotyczyły pojedynczych wyborców, którzy w I turze wyborów głosowali za granicą - w Londynie, Manchesterze i Sztokholmie - zaś w II turze chcieli głosować w kraju. Zgłosili oni w związku z tym u konsulów prośby o wykreślenie ze spisów wyborców i przesłanie zaświadczeń uprawniających do głosowania w II turze w miejscu pobytu. Wyborcy ci do dnia wyborów nie otrzymali jednak takich zaświadczeń, co uniemożliwiło im udział w wyborach.
Z kolei odnosząc się do spraw pozostawionych bez dalszego biegu, Michałowski wskazywał wtedy, że zdarzają się też protesty jednozdaniowe - bez uzasadnienia.
Protest wyborczy mógł dotyczyć naruszeń, które miały miejsce zarówno w czasie głosowania podstawowego w I turze 28 czerwca br., jak i w czasie ponownego głosowania w II turze 12 lipca br.
Prawo wniesienia protestu przysługiwało przewodniczącemu właściwej komisji wyborczej, pełnomocnikowi wyborczemu oraz wyborcy, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania. "Protest wniesiony przez osobę do tego nieuprawnioną (np. wyborca nieumieszczony w spisie wyborców, partia polityczna, zastępca przewodniczącego właściwej komisji wyborczej, stowarzyszenie, organizacja, itd.) zostanie pozostawiony bez dalszego biegu" - podawał SN.
Uchwałę w sprawie ważności wyboru prezydenta Sąd Najwyższy podejmuje w ciągu 21 dni od dnia podania wyniku wyborów do publicznej wiadomości przez PKW. SN rozstrzyga o ważności wyboru Prezydenta RP na podstawie opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów oraz sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW.
Zobacz także
Koalicja Europejska: przed nami wielki wybór - Polski silnej, lidera Europy
2019-04-04, 18:45„Przyszłość Polski. Wielki Wybór” - pod takim hasłem Koalicja Europejska pójdzie do wyborów europejskich. Liderzy PO, PSL, Nowoczesnej, SLD i Zielonych podpisali deklarację programową. Przed nami wielki wybór - Polski silnej… Czytaj dalej »
Wiosna zaprezentowała kandydatów na kujawsko-pomorskiej liście do PE
2019-04-02, 15:08Wanda Nowicka 'jedynką' na kujawsko-pomorskiej liście kandydatów Wiosny do Parlamentu Europejskiego. Listę zamyka aktor Olgierd Łukaszewicz. Oficjalnie ogłosił to w Bydgoszczy lider partii Robert Biedroń. Czytaj dalej »
Koalicja Europejska rozpoczęła zbiórkę podpisów pod listą do Parlamentu Europejskiego
2019-03-28, 15:15Kandydaci Koalicji Europejskiej i wolontariusze rozpoczęli w Toruniu zbiórkę podpisów pod listą wyborczą do Parlamentu Europejskiego. - Rozpoczynamy kampanię wyborczą i idziemy po zwycięstwo - powiedział poseł Platformy Obywatelskiej… Czytaj dalej »
Wanda Nowicka liderem listy Wiosny w Kujawsko-Pomorskiem
2019-03-23, 16:07Robert Biedroń, legendarny działacz Solidarności Zbigniew Bujak, działaczka feministyczna Wanda Nowicka są wśród liderów list wyborczych Wiosny do Parlamentu Europejskiego. Wiosna musi pokazać, że inna polityka jest możliwa, nasza… Czytaj dalej »
Sikorski: Kandyduję, bo marnowany jest dorobek Solidarności i międzynarodowa pozycja Polski
2019-03-23, 15:12Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, bo gdy widzę, jak marnowany jest dorobek pokolenia Solidarności i pozycja międzynarodowa Polski, to mnie szlag trafia - powiedział były szef MSZ Radosław Sikorski - lider listy Koalicji Europejskiej… Czytaj dalej »
Kaczyński: jeśli nie zwyciężymy w kolejnych wyborach Polska zacznie się cofać
2019-03-23, 13:48Jeśli nie zwyciężymy w kolejnych wyborach Polska zacznie się cofać; nasi przeciwnicy z całą pewnością nie potrafiliby kontynuować naszej polityki - ocenił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Musimy walczyć o przekonania… Czytaj dalej »
Paulina Matysiak będzie regionalną "jedynką" Razem w wyborach do europarlamentu
2019-03-18, 22:32Do zarządu Partii Razem dołączyła Paulina Matysiak, jedna z liderek toruńskich struktur ugrupowania. Zastąpi Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, która w lutym opuściła Razem - poinformowała w poniedziałek partia. Jak zapowiedziano, Matysiak… Czytaj dalej »
Janusz Zemke: Trzeba bronić Unii, a nie bronić się przed Unią
2019-03-18, 10:40- Przystąpienie do Unii Europejskiej było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski - mówił Janusz Zemke, gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »
Europejska deklaracja PiS na inaugurację kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego
2019-03-09, 16:35Stawiamy na rodzinę, ale musimy zwrócić uwagę, że mamy wielkie zagrożenie - atak na rodzinę i to atak przeprowadzony w sposób najgorszy z możliwych, bo jest to w istocie atak na dzieci - mówił podczas sobotniej konwencji Prawa i… Czytaj dalej »
PKW zarejestrowała pięć komitetów w wyborach do PE
2019-03-05, 14:55Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała pięć komitetów wyborczych w majowych eurowyborach: PiS; Kukiz'15; Lewicę Razem - Partię Razem, Unię Pracy, RSS; Konfederację Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy oraz Ruch 11 Listopada. Czytaj dalej »