Druga tura wyborów: frekwencja w kraju na godz. 17 wyniosła 52,10 proc.
- Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich na godz. 17 wyniosła 52,10 proc. - poinformował w niedzielę szef Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak. Najwyższa frekwencja była w woj. mazowieckim - 55,55 proc., a najniższa w woj. opolskim - 46,20 proc.
Państwowa Komisja Wyborcza podała informację o frekwencji na godz. 17 na podstawie danych otrzymanych od wszystkich 25 423 obwodowych komisji wyborczych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju. - W wyborach prezydenta RP według stanu na godz. 17 liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach wyniosła 29 mln 359 tys. 152 osoby. Wydano karty do głosowania 15 mln 295 tys. 512 osobom uprawnionym, co stanowi 52,1 proc. w stosunku do liczby uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował przewodniczący PKW.
Przed dwoma tygodniami (28 czerwca) w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza na godz. 17.00, jak podała wtedy PKW, wyniosła 47,89 proc. uprawnionych do głosowania. W niedzielę, w II turze wyborów, do godz. 17 zagłosowało o 1 mln 129 tys. więcej osób niż dwa tygodnie temu.
W poprzednich wyborach prezydenckich, w 2015 r. frekwencja wyborcza w drugiej turze wyborów prezydenckich na godz. 17.00 wyniosła 40,51 proc.
W rankingu województw, na godz. 17 najwyższa frekwencja była w województwach: mazowieckim - 55,55 proc., małopolskim - 54,58 proc. i łódzkim - 52,96 proc. Najniższą frekwencję na godz. 17 odnotowano w województwach: opolskim - 46,20 proc., warmińsko-mazurskim - 48,65 proc. i lubuskim - 49,91 proc.
Spośród dużych miast najwyższą frekwencję wyborczą zanotowano do godz. 17 w Warszawie - 57,69 proc., Zielonej Górze - 57,24 proc. i Poznaniu - 55,8 proc., z kolei najniższą frekwencję zanotowano do godz. 17 w Gdańsku - 50,98 proc., Katowicach 51,71 proc. i ex aequo w Gorzowie Wielkopolskim i Łodzi - 51,91 proc.
Marciniak przekazał, że w stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Klwów, (powiat przysuski, województwo mazowieckie), gdzie frekwencja wyniosła 81,52 proc. Z kolei do godz. 17 najmniej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Kolonowskie (powiat strzelecki, województwo opolskie) - frekwencja wyniosła tam 35,59 proc.
Zobacz także
Kandydat na prezydenta RP z Włocławka ma kłopoty z zarejestrowaniem
2025-04-04, 12:28Państwowa Komisja Wyborcza podjęła uchwałę, w której wzywa pełnomocnika wyborczego do usunięcia braków formalnych w zgłoszeniu Macieja Maciaka. Czytaj dalej »
Minister Krzysztof Gawkowski: Skusisz się na cyberatak? To jest szpiegostwo, będziesz siedział
2025-04-03, 20:38- Rosyjskie i białoruskie służby specjalne są odpowiedzialne za środowy cyberatak na system informatyczny i członków Platformy Obywatelskiej - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem PiK wicepremier Krzysztof Gawkowski, minister cy… Czytaj dalej »
Seniorki: Gdzie kobieta u władzy, tam jest porządek. „Kobiety z Trzaskiem” w regionie
2025-03-28, 15:57Posłanki Platformy Obywatelskiej spotkały się dzisiaj z seniorkami ze Świecia, w ramach akcji „Kobiety na wybory' i „Kobiety z Trzaskiem'. Czytaj dalej »
Jędrzej Kucharski nowym burmistrzem Piotrkowa Kujawskiego! Po niedzielnych wyborach
2025-03-24, 06:00Piotrków Kujawski ma nowego burmistrza. W niedzielnej drugiej turze wyborów zwyciężył Jędrzej Kucharski z Komitetu Wyborczego Wyborców „Teraz my!'. Czytaj dalej »
Mieszkańcy miasta i gminy Piotrków Kujawski głosują. Druga tura wyborów burmistrza
2025-03-23, 10:50Rozpoczęła się druga tura głosowania w Piotrkowie Kujawskim. Dwa tygodnie temu - w turze pierwszej, żaden z ośmiorga kandydatów nie osiągnął przynajmniej polowy ważnie oddanych głosów. Czytaj dalej »
Sprawozdanie finansowe Konfederacji odrzucone przez PKW. Komentarz partii: Niesprawiedliwe
2025-03-17, 22:38PKW jednogłośnie odrzuciła w poniedziałek sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego Konfederacji za wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. Szef klubu Konfederacji Grzegorz Płaczek określił decyzję jako niesprawiedliwą i zapowiedział… Czytaj dalej »
Mieszkańcy Bydgoszczy aż do jesieni wybierają osiedlowych radnych. Kiedy i gdzie? [harmonogram]
2025-03-17, 07:57Już czternaście wyborczych wieczorów za nami. Ostatnio głosowało Łęgnowo. Następne w kolejce są: Osowa Góra, Bocianowo - Śródmieście - Stare Miasto i Stary Fordon. Czytaj dalej »
Kujawsko-pomorscy samorządowcy KO z poparciem dla Rafała Trzaskowskiego
2025-03-13, 13:52Samorządowcy KO z naszego regionu wyrazili poparcie dla Rafała Trzaskowskiego w walce o fotel prezydenta Polski. W ramach kampanii „Samorządy Naprzód” odbyły się spotkania w Żninie i w Solcu Kujawskim. Czytaj dalej »
Wybory 2025. Karol Nawrocki opowiadał o podatkach w Chełmnie
2025-03-12, 18:48Kandydat na prezydenta RP popierany przez PiS odwiedził w poniedziałek nasz kujawsko-pomorskie. W Chełmnie spotkał się na rynku z mieszkańcami. Czytaj dalej »
Włocławska „Solidarność" namawia do głosowania na Karola Nawrockiego
2025-03-11, 20:23Lider włocławskiej ,,Solidarności', wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Włocławsko-Toruńskiego, Janusz Dębczyński, zaapelował do członków związku o głosowanie na Karola Nawrockiego w zbliżających się wyborach prezydenckic… Czytaj dalej »