Sejm: rząd premiera Mateusza Morawieckiego z wotum zaufania
Sejm zagłosował i jest wotum zaufania do rządu premiera Morawieckiego. Za wnioskiem zgłoszonym przez szefa rządu było 235 posłów. Przeciw 219. Dwóch wstrzymało się od głosu.
Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Sejmu, wniosek o wotum zaufania dla rządu poparło 235 posłów PiS; przeciw opowiedziało się 134 posłów KO, 48 posłów Lewicy, 28 parlamentarzystów klubu PSL-Kukiz15 i 9 posłów Konfederacji.
Od głosu wstrzymało się dwóch posłów: Marek Dyduch (Lewica) i Ryszard Galla (niezależ., Mniejszość Niemiecka); nie głosowali dwaj posłowie Konfederacji: Krzysztof Bosak i Robert Winnicki oraz dwaj posłowie klubu PSL-Kukiz15: Czesław Siekierski i Zbigniew Ziejewski.
Premier poprosił o wotum zaufania Sejm podczas posiedzenia w czwartek. Morawiecki powiedział, że w ostatnich dniach rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, a on zaproponował, żeby przeciąć ten "festiwal awantur," który - według niego - próbuje urządzać opozycja.
- I żeby po prostu powiedzieć "sprawdzam" - jeżeli macie wystarczającą liczbę głosów, to odwołajcie nas, albo przestańcie jątrzyć, przestańcie judzić, przestańcie wymyślać tematy zastępcze - raz odwoływanie pana premiera (Jacka) Sasina, dzisiaj ministra (zdrowia Łukasza) Szumowskiego, a zapowiadacie odwoływanie pana ministra (sprawiedliwości Zbigniewa) Ziobry, pana ministra (SWiA Mariusza) Kamińskiego - mówił premier.
Szef rządu wskazywał na problemy w innych krajach - w Europie, Stanach Zjednoczonych, związane z pandemią koronawirusa - trudną sytuację w służbie zdrowia i kryzys gospodarczy, kiedy już nie miliony, ale miliardy osób na świecie drżą o miejsca pracy.
- W takiej sytuacji potrzebujemy jedności między władzą wykonawczą, ustawodawczą, Sejmem, Senatem, prezydentem, rządem i samorządami. Bardzo tego potrzebujemy - oświadczył.
Prezydent Andrzej Duda, który zabrał głos w czwartek po wystąpieniu premiera, mówił z kolei, że kilka dni temu zaproponował premierowi, aby wystąpił z wnioskiem o wyrażenie wotum zaufania dla rządu. Dodał, że chodziło o to, aby zakończyć i przeciąć ten proces, w którym de facto rządowi i większości parlamentarnej przeszkadza się w działaniach, które mają prowadzić do zakończenia epidemii koronawirusa.
Krytycznie o wystąpieniu i dorobku rządu Morawieckiego mówiła opozycja. Borys Budka (KO) podczas debaty ocenił, że premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji, a jego wystąpienie było farsą i próbą przykrycia nieudolności rządu.
Zdaniem szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza czwartkowe wystąpienie Morawieckiego było jednym z najbardziej bezczelnych w historii Sejmu. (...)
- Ustawka pod Andrzeja Dudę, wasze PO-PiS-owe wojny - podsumował szef PSL.
Posłowie opozycji zastanawiali się też, jaki był cel wniosku o wotum i sugerowali, że być może chodzi o tuszowanie sprawy zarzutów wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego lub niezrealizowanych programów wyborczych prezydenta, rządu. (...)
Zobacz także
Niemiecki Bundestag wybrał w drugim podejściu kanclerza. To Friedrich Merz
2025-05-06, 16:59Niemiecki parlament wybrał we wtorek, w drugim podejściu chadeka Friedricha Merza na kanclerza. Kandydata trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD w tajnym głosowaniu poparło 325 posłów - poinformowała przewodnicząca Bundestagu Julia… Czytaj dalej »
Sławomir Mentzen w Rypinie: Uszczelnię granice, nie pozwolę na masowe migracje do Polski
2025-05-03, 20:24Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen, zapewnił podczas wiecu w Rypinie, że będzie dbał o polskie interesy, a nie o zagraniczne. Podkreślił, że do Europy napływają setki tysięcy imigrantów, którzy powodują radyklany… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski w Toruniu: Pod biało-czerwoną flagą zmieścimy się wszyscy
2025-04-29, 18:39Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta przyjechał na spotkanie wyborcze w Toruniu z flagą Polski, którą jego kontrkandydat Karol Nawrocki zostawił w telewizyjnym studiu po debacie w Końskich. Czytaj dalej »
Pierwsza debata z udziałem wszystkich kandydatów. Padały kontrowersyjne wypowiedzi
2025-04-28, 23:18Prawo aborcyjne, polityka mieszkaniowa, migracja i obronność to niektóre z tematów debaty „Super Expressu', pierwszej z udziałem wszystkich kandydatów na prezydenta. Dyskusje przyćmiły kontrowersyjne wypowiedzi Grzegorza Brauna i… Czytaj dalej »
Kolejna debata prezydencka. Tym razem kandydatów przepyta w Warszawie „Super Express"
2025-04-28, 17:39Wszystkich trzynastu kandydatów w zbliżających się wyborach prezydenckich zapowiedziało udział w kolejnej debacie przedwyborczej, tym razem organizowanej w Warszawie przez „Super Express”. Rozpocznie się w poniedziałek, o godz… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski: Potrzebujemy prezydenta z woli narodu, który będzie łączył, a nie dzielił
2025-04-27, 21:04Polska potrzebuje prezydenta z woli narodu, takiego, który będzie łączył, nie dzielił - mówił na niedzielnym wiecu w Poznaniu kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski. Zapewniał, że jest „kandydatem obywatelskim”… Czytaj dalej »
Prezydent Andrzej Duda: W wyborach prezydenckich zagłosuję na Karola Nawrockiego
2025-04-27, 15:46Prezydent Andrzej Duda podkreślił w niedzielę w Łodzi, że w nadchodzących wyborach zagłosuje na popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego. Zdaniem głowy państwa, legalność wyborów „jest… Czytaj dalej »
Prezydent Andrzej Duda: Wybierzmy nowego prezydenta ze świadomością, że władza to służba
2025-04-25, 18:18Prezydent Andrzej Duda zaapelował w piątek w Gnieźnie, by „wyboru nowego prezydenta dokonywać ze świadomością, że władza to nie przywilej, tylko służba”. - Od tego, co uczynimy dziś, zależy powodzenie następnych pokoleń… Czytaj dalej »
Po schodach do głosowania? Jest decyzja w sprawie bydgoskiego protestu wyborczego
2025-04-22, 16:44Wybory do Rady Osiedla Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto w Bydgoszczy nie będą powtórzone. Tak zadecydowała Komisja Samorządności i Bezpieczeństwa Publicznego przy bydgoskiej radzie Miasta, która na prośbę kilkudziesięciu mieszkańców… Czytaj dalej »
Adrian Zandberg w Grudziądzu: Trzeba wprowadzić limit wpłat na kampanię wyborczą
2025-04-17, 20:22Adrian Zandberg - kandydat na prezydenta Polski, wieczorem spotkał się z mieszkańcami Grudziądza. Współzałożyciel partii Razem chce wprowadzić limity w finansowaniu kampanii politycznych. Czytaj dalej »