Minister Szumowski: Moją główną rekomendacją są bezpieczne wybory za dwa lata
- Nie widzę odzewu na propozycję, abyśmy wszyscy w zgodzie zajęli się epidemią, a przełożyli dyskusję o wyborach na później – powiedział w poniedziałek w radiowej Trójce minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Minister podkreślał, że jego główną rekomendacją jest przeprowadzenie bezpiecznych wyborów za dwa lata. - Nie bardzo wiem, co proponują inni. Wybory tradycyjne? To dopiero byłoby szaleństwo – powiedział Szumowski. Zwrócił uwagę, że doniesienia z najważniejszych ośrodków naukowych na świecie wskazują, że za kilkanaście miesięcy powinny być leki i szczepionka przeciwko koronawirusowi. Dodał, że politycy powinni zachowywać się odpowiedzialnie i jeśli nie zgadzają się na wybory za dwa lata, to mogą one odbyć się korespondencyjnie.
- Nie mamy danych, żeby korespondencyjne wybory na świecie zmieniały jakkolwiek chorobowość. Dane z Bawarii pokazują, że krzywe przebiegu epidemicznego się nie zmieniły po wyborach korespondencyjnych– powiedział. - Po wyborach tradycyjnych nastąpiła zmiana krzywej – to prawda, dlatego mówię, że takie wybory nie powinny się odbywać w czasach epidemii. A teraz po wyborach w drugiej turze, po wyborach korespondencyjnych, takich danych nie widziałem – dodał.
Minister zapowiedział, że zabierze głos w sprawie technicznych szczegółów zasad głosowania korespondencyjnego. - Ten proces musi być jak najbardziej przejrzany przez ekspertów. Każdy krok powinien być oceniony, żeby w możliwie najbezpieczniejszy sposób przeprowadzić taką operację. Ale czekamy na ustawę, bo na razie takiej ustawy nie ma, więc nie bardzo jest do czego się odnieść – powiedział.
Zobacz także
Magdalena Ogórek w Bydgoszczy o nauczycielach i na harleyu [zdjęcia]
2015-04-18, 17:07- Państwo powinno szczególnie dbać o nauczycieli - mówiła w Bydgoszczy Magdalena Ogórek, kandydatka SLD na Prezydenta RP. Czytaj dalej »
Wybory prezydenckie/ Pierwszy raz wszyscy wyborcy mogą głosować korespondencyjnie
2015-04-17, 12:33Po raz pierwszy wszyscy obywatele - a nie tylko niepełnosprawni i przebywający za granicą - będą mogli w wyborach prezydenckich zagłosować korespondencyjnie. Są też inne ułatwienia, m.in. możliwość głosowania w dowolnym miejscu… Czytaj dalej »
Wybory w Świeciu, Nieszawie i Osięcinach
2015-04-16, 12:22W najbliższą niedzielę (19.04) odbędą się wybory w trzech miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego. Nowych radnych wybiorą mieszkańcy Świecia nad Wisłą, Nieszawy oraz Osięcin w powiecie radziejowskim. Czytaj dalej »
Posłowie PiS wytykają Bronisławowi Komorowskiemu niespełnione obietnice
2015-04-13, 13:35Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęli kampanię 'Obiecał i oszukał'. W całym regionie organizują konferencje prasowe. Krytykują ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego. Przypominają jego… Czytaj dalej »
PiS zapowiada "szerszą ofensywę" mającą rozliczać B. Komorowskiego
2015-04-12, 11:56PiS zapowiada 'szerszą ofensywę' mającą rozliczać prezydenta Bronisława Komorowskiego z obietnic sprzed 5 lat i z jego prezydentury. Jej elementem ma być zaprezentowany w niedzielę spot wyborczy pt. 'Obiecał i oszukał'. Czytaj dalej »
Komorowski: bezpieczeństwo dotyczy każdej polskiej rodziny, każdego obywatela
2015-04-12, 10:29Bezpieczeństwo to nie tylko kwestia sił zbrojnych, to także problem bezpieczeństwa każdej polskiej rodziny - powiedział w niedzielę prezydent Bronisław Komorowski. Zapowiedział, że w środę podsumuje 5 lat prezydentury i plany na… Czytaj dalej »
Kukiz: Duch obywatelski jest coraz mocniejszy
2015-03-28, 16:41Zebranie 250 tys. podpisów nie posiadając struktur, pieniędzy ani zaprzyjaźnionych mediów to wielki sukces. Tak o swoim wyniku mówił goszczący w Toruniu Paweł Kukiz, kandydat na prezydenta Polski. Czytaj dalej »
PKW zarejestrowała kandydaturę Jacka Wilka
2015-03-26, 16:13Adwokat, polityk Kongresu Nowej Prawicy Jacek Wilk jest oficjalnym kandydatem w wyborach prezydenckich. W czwartek Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała jego kandydaturę. Wilk jest piątym zarejestrowanym przez PKW kandydatem. Czytaj dalej »
Mieszkańcy Jeżewa i Gostycyna wybierają radnych w wyborach uzupełniających
2015-03-22, 10:10Kolejne wybory uzupełniające odbywają się w niedzielę w dwóch miejscowościach w Kujawsko-Pomorskiem. Nowych radnych wybiorą mieszkańcy Jeżewa w powiecie świeckim oraz Gostycyna w powiecie tucholskim. Czytaj dalej »
Wybory na sołtysa Unisławia unieważnione
2015-03-20, 11:50Zarządzenie w tej sprawie wydał wójt gminy. Po wyjaśnieniach okazało się, że głosy na kandydatów oddawały osoby nieuprawnione mówi wójt gminy Unisław Jakub Danielewicz. Czytaj dalej »