Robert Biedroń z oficjalną rekomendacją Wiosny w wyborach prezydenckich
Lider Wiosny Robert Biedroń otrzymał od Rady Krajowej swojej partii oficjalną rekomendację w wyborach prezydenckich. Tym samym ma już poparcie wszystkich trzech partii lewicowych, ale ostateczną rekomendację ma otrzymać 19 stycznia podczas konwencji SLD, Wiosny i Lewicy Razem.
Członkini Rady Krajowej Beata Maciejewska po zakończonym posiedzeniu poinformowała o podjętej decyzji: „uchwałą Rady Krajowej jednogłośnie Robert Biedroń został rekomendowany na kandydata na prezydenta w zbliżających się wyborach”. „To jest bardzo ważny moment, bo przypomnijmy, że rok temu nie było jeszcze Wiosny, a dzisiaj Wiosna może już wystawić Roberta Biedronia, który jest rozpoznawalnym politykiem, z pasmem sukcesów i wierzymy w to, że ta droga będzie drogą także sukcesów i Robert Biedroń będzie mógł liczyć na nasze ogromne wsparcie od dzisiaj do momentu aż będziemy mogli świętować nasze zwycięstwo w Pałacu Prezydenckim” - podkreśliła.
Sekretarz generalny Wiosny Krzysztof Gawkowski liczy, że Biedroń najpierw wejdzie do II tury, a potem będzie prezydentem. - Wiem, że wydaje się to dzisiaj tak nierealne, tak dalekie, tak odległe, że czasami takie marzenia pozostają gdzieś niespełnione, ale w tym momencie warto wspomnieć rok 1995, kiedy Aleksander Kwaśniewski rozpoczynał swoją kampanię wyborczą wszystkie sondaże wskazywały, że może liczyć na 9-10-12 proc. poparcia. Startował przeciwko prezydentowi Polski, nobliście, wielkiemu człowiekowi, który wtedy uznawany był wtedy za faworyta tych wyborów, i wygrał - mówił i dodał, że lewica, kiedy się łączy, to wygrywa.
Dodał, że po sobotniej rekomendacji Wiosny, a wcześniej także SLD i Lewicy Razem, to początek ciężkiej i pełnej spotkań drogi. Zapowiedział przy tym, że Biedroń będzie miał wsparcie klubu parlamentarnego Lewicy, którego on jest przewodniczącym.
Biedroń podkreślił, że rok temu nie było w polityce Wiosny, a w Sejmie nie było lewicy. - Wydawało się, że już wszystko stracone, że Polska skazana jest na brak wyboru, na bardziej konserwatywną lub mniej konserwatywną prawicę, że nie ma nadziei na to, że Polacy i Polki, którzy marzą o otwartej i europejskiej, nowoczesnej Polsce mają szansę zagłosować na takich polityków, którzy będą reprezentowali te wartości i stało się. Jesteśmy tutaj dzisiaj przed państwem jako zjednoczona lewica, bo Wiosna przyszła do polskiej polityki właśnie, żeby jednoczyć, żeby szukać dialogu, żeby połączyć to wszystko, co rozdzielili politycy - powiedział.
Mówił też, że lewica jest zdeterminowana i zorganizowana bardzo dobrze, żeby wystawić kandydata, który będzie jasno i wyraźnie stał po stronie pewnych wartości. - My nie mamy dylematu, czy jesteśmy za tym, żeby budować mieszkania, na które będzie stać każdego. My nie mamy wątpliwości, co do tego, że trzeba podnosić jakość służby zdrowia, jakość polskiej edukacji. Nie mamy wątpliwości, że państwo musi być rozdzielone od kościoła, że kobiety muszą mieć takie same prawa jak mężczyźni i dlatego tak jednogłośnie - najpierw partia Razem, później Sojusz Lewicy Demokratycznej, a dzisiaj trzecie, brakujące ogniwo, to średnie pokolenie polskiej lewicy także jednogłośnie podjęło tę ważną decyzję, bo my wiemy do jakiego portu zmierzamy, my wiemy o jakiej prezydenturze marzymy - podkreślił.
Biedroń zaprosił na wspólną konwencje wszystkich partii lewicowych do Słupska, która obędzie się 19 stycznia, a na której ostatecznie zostanie oficjalnym kandydatem na prezydenta.
Zobacz także
„Bezpieczeństwo przede wszystkim”. Postulaty Trzeciej Drogi w wyborach do Europarlamentu
2024-06-07, 17:11Polscy rolnicy z równymi szansami w Europie, Europa inwestuje w zdrowie, Europa cyfrowo konkurencyjna - to niektóre gwarancje Trzeciej Drogi w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Czytaj dalej »
Krzysztof Szczucki podsumowuje kampanię. „Żeby polski głos w UE był słuchany”
2024-06-07, 10:38- Jeśli zostanę wybrany, będę wdrażał zgłaszane przez mieszkańców propozycje - deklaruje poseł Krzysztof Szczucki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu. Podczas konferencji w Toruniu podsumował kampanię. - Jako prawnik… Czytaj dalej »
Wielu nie ma dowodu, a już głosowało. Uczniowie na lekcji dobrych nawyków i dorosłości
2024-06-07, 07:55Była komisja, karty wyborcze i urna. A uczniowie głosowali, choć w wielu przypadkach nie byli pełnoletni. W 18 szkołach naszego województwa Stowarzyszenie Młodzi dla Kujawsko-Pomorskiego przeprowadziło projekt Symulacji Wyborów. Uczniowie… Czytaj dalej »
Wybory do PE - Kosma Złotowski: Nowy rząd nie wsparł wpisania Bydgoszczy do sieci TNT-T
2024-06-06, 21:18Kosma Złotowski (PiS), który ubiega się o ponowny wybór na europosła, powiedział w czwartek, że skandalem jest brak wsparcia nowego rządu dla wpisania Bydgoszczy jako węzła transeuropejskiej sieci transportowej TNT-T. Zaznaczył… Czytaj dalej »
Orędzie prezydenta Dudy: Idźmy na wybory! Zmieniajmy Europę w interesie naszej Ojczyzny
2024-06-06, 20:26- W najbliższą niedzielę, 9 czerwca, ponownie wybierzemy polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. O tym, że to niezwykle ważne wybory, przekonujemy się każdego dnia - mówił w swoim orędziu prezydent Andrzej Duda. Niżej tekst… Czytaj dalej »
Jaka powinna być Europa? Ostatnia debata wyborcza w Polskim Radiu PiK [wideo]
2024-06-06, 13:05W ostatniej debacie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego rozmawialiśmy o tym, jaka powinna być Europa. Czytaj dalej »
Wybory do Parlamentu Europejskiego: konferencje polityków w Bydgoszczy i Toruniu
2024-06-06, 08:40Już w niedzielę (9 czerwca) wybory do Parlamentu Europejskiego. Co mówią kandydaci? Oto relacje z konferencji prasowych, które odbywały się w środę w Bydgoszczy i w Toruniu. Czytaj dalej »
Prezydent Torunia namawia mieszkańców: Idźmy w niedzielę na eurowybory!
2024-06-06, 06:50- To ważny dzień i ważne wybory, nie traktujmy ich jak coś abstrakcyjnego - mówi prezydent Torunia. Paweł Gulewski apeluje, by iść w niedzielę do urn. Czytaj dalej »
Nie będzie bratobójczej walki o Senat we Włocławku. „Pakt senacki" już zdecydował
2024-06-05, 12:01Wspólnym kandydatem Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi będzie kandydat wywodzący się z Lewicy. Zgodnie z tym ustaleniem ani Koalicja Obywatelska, ani Trzecia Droga nie zarejestrowały swoich komitetów wyborczych. Czytaj dalej »
Błaszczak o obowiązkowej służbie wojskowej: Przez politykę PO może być konieczna
2024-06-04, 20:12- Na razie nie ma konieczności przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej, ale polityka Platformy Obywatelskiej może to zmienić - prognozował we Włocławku były minister obrony narodowej i wicepremier w rządzie Prawa i Sprawiedliwości… Czytaj dalej »