PKW: w wyborach do Sejmu w całym kraju karta jednostronicowa
Uchwałę w tej sprawie podjęła w poniedziałek PKW - poinformowała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.
Początkowo Komisja skłaniała się ku temu, by w zależności od wielkości okręgu wyborczego i liczby zarejestrowanych list kandydatów, karta do głosowania miała postać karty jednostronicowej lub broszury.
Karta do głosowania miała mieć formę broszury: w małym okręgu, gdyby zarejestrowano w nim więcej niż 10 list kandydatów, oraz w dużym okręgu, gdyby zarejestrowano w nim więcej niż 6 list kandydatów. Małe okręgi - jest ich 32 - to takie, w których wybiera się od 7 do 12 posłów, a w dużych, których jest 9, wybiera się od 13 do 20 posłów.
W poniedziałek PKW zdecydowała jednak, że we wszystkich okręgach 41 okręgach w wyborach do Sejmu karta do głosowania będzie miała formę jednostronicową, gdyż - jak poinformowała PAP szefowa KBW - nigdzie nie będzie więcej niż 7 list kandydatów, nawet biorąc pod uwagę, że są jeszcze odwołania od decyzji ws odmowy rejestracji list.
- Nie mamy delegatury, w której byłoby więcej niż siedem list zgłoszonych, nawet gdyby wszyscy uczestniczyli w wyborach, więc poszerzyliśmy trochę tę kartę i również w tych dużych okręgach będą jednokartkowe - powiedziała Pietrzak.
W związku z tym - dodała - w całym kraju będziemy mieć jednokartkowe karty do głosowania. Dla tych kilku okręgów zwiększyliśmy rozmiar karty i wszystko wtedy zmieści się na jednej stronie - powiedziała szefowa KBW.
W wyborach do Sejmu Polska podzielona jest na 41 okręgów różnej wielkości. Najmniejszym okręgiem, gdzie wybiera się 7 posłów jest Częstochowa, zaś największym Warszawa - tu do zdobycia jest aż 20 mandatów.
Nazwiska kandydatów do Senatu znajdą się na karcie w formie pojedynczej kartki. Senatorowie wybierani są w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych. (PAP)
Zobacz także
Bydgoska debata na temat upadku "Zachemu"
2014-11-12, 19:06Siedmiu kandydatów na urząd prezydenta Bydgoszczy uczestniczyło w debacie na temat przyczyn upadku 'Zachemu'. Spotkanie dotyczyło także strategii miasta wobec obszaru byłych Zakładów Chemicznych. Czytaj dalej »
Konferencja przedwyborcza Metropolii Bydgoskiej
2014-11-12, 17:41W trakcie kolejnej przedwyborczej konferencji prasowej przedstawiciele Metropolii Bydgoskiej poruszali kwestię przywrócenia świetności terenom nad Starym Kanałem Bydgoskim. Czytaj dalej »
Bydgoska konferencja prasowa SLD-Lewica Razem
2014-11-12, 17:17Komitet wyborczy SLD-Lewica Razem zorganizował w Bydgoszczy przedwyborczą konferencję prasową, w trakcie której pojawiło się wiele gorzkich słów pod adresem obecnych władz miasta. Czytaj dalej »
Michał Zaleski i toruńskie inwestycje na kolejne lata
2014-11-12, 16:30Rozbudowa układu komunikacyjnego Torunia, tworzenie kolejnych mieszkań komunalnych oraz modernizacja basenu przy ul. Bażyńskich - to przykłady zaplanowanych na kolejne lata inwestycji, które zapowiedział ubiegający się o czwartą… Czytaj dalej »
Pomysły PO dla mieszkańców Torunia
2014-11-12, 14:05Mniej dużych zadań np. w zakresie infrastruktury, a więcej nastawienia na komfort życia mieszkańców. To główne założenia zaprezentowanego przez Platformę Obywatelską 'Programu Miejskiego', jaki partia przygotowała dla Torunia… Czytaj dalej »
PiS podsumowuje kampanię do sejmiku województwa
2014-11-12, 13:05Słuchać Polaków - zmieniać Polskę to hasło konferencji, która odbyła się w biurze poselskim bydgoskiego posła PiS - Tomasza Latosa. Czytaj dalej »
Konstanty Dombrowicz o sporcie i rekreacji
2014-11-12, 12:09Po raz kolejny Konstanty Dombrowicz spotkał się z dziennikarzami, by poinformować o swoich planach. Czytaj dalej »
Czas Mieszkańców chce zmienić Urząd Miasta w Toruniu
2014-11-12, 11:56Struktura toruńskiego Urzędu Miasta jest skostniała, trzeba to zmienić - uważa Czas Mieszkańców. Czytaj dalej »
W Grudziądzu kolejny proces w trybie wyborczym?
2014-11-12, 11:00Grudziądzka kampania prezydencka nabiera tempa. Szykuje się kolejny pozew do sądu w trybie wyborczym przeciwko Januszowi Dzięciołowi. Czytaj dalej »
Kandydaci lewicy o stadionie bydgoskiej Polonii
2014-11-10, 20:51Kandydaci Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD - Lewica Razem do bydgoskiej rady miasta obiecują, że jeśli zdobędą zaufanie wyborców zrobią wszystko, by miasto znalazło pieniądze na modernizację stadionu żużlowego przy ul. Sportowej… Czytaj dalej »