PKW: w wyborach do Sejmu w całym kraju karta jednostronicowa
Uchwałę w tej sprawie podjęła w poniedziałek PKW - poinformowała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.
Początkowo Komisja skłaniała się ku temu, by w zależności od wielkości okręgu wyborczego i liczby zarejestrowanych list kandydatów, karta do głosowania miała postać karty jednostronicowej lub broszury.
Karta do głosowania miała mieć formę broszury: w małym okręgu, gdyby zarejestrowano w nim więcej niż 10 list kandydatów, oraz w dużym okręgu, gdyby zarejestrowano w nim więcej niż 6 list kandydatów. Małe okręgi - jest ich 32 - to takie, w których wybiera się od 7 do 12 posłów, a w dużych, których jest 9, wybiera się od 13 do 20 posłów.
W poniedziałek PKW zdecydowała jednak, że we wszystkich okręgach 41 okręgach w wyborach do Sejmu karta do głosowania będzie miała formę jednostronicową, gdyż - jak poinformowała PAP szefowa KBW - nigdzie nie będzie więcej niż 7 list kandydatów, nawet biorąc pod uwagę, że są jeszcze odwołania od decyzji ws odmowy rejestracji list.
- Nie mamy delegatury, w której byłoby więcej niż siedem list zgłoszonych, nawet gdyby wszyscy uczestniczyli w wyborach, więc poszerzyliśmy trochę tę kartę i również w tych dużych okręgach będą jednokartkowe - powiedziała Pietrzak.
W związku z tym - dodała - w całym kraju będziemy mieć jednokartkowe karty do głosowania. Dla tych kilku okręgów zwiększyliśmy rozmiar karty i wszystko wtedy zmieści się na jednej stronie - powiedziała szefowa KBW.
W wyborach do Sejmu Polska podzielona jest na 41 okręgów różnej wielkości. Najmniejszym okręgiem, gdzie wybiera się 7 posłów jest Częstochowa, zaś największym Warszawa - tu do zdobycia jest aż 20 mandatów.
Nazwiska kandydatów do Senatu znajdą się na karcie w formie pojedynczej kartki. Senatorowie wybierani są w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych. (PAP)
Zobacz także
Wybory prezydenckie we Włocławku - nadal nie wszystko jest jasne
2026-03-11, 21:16Prokuratura Okręgowa we Włocławku wykryła poważne nieprawidłowości przy liczeniu głosów w komisji, działającej na włocławskim osiedlu Południe. Czytaj dalej »
Spór o lokalne przywództwo podzielił włocławskich członków Koalicji Obywatelskiej
2026-03-09, 20:50Dotychczasowy lider, Marek Wojtkowski, tylko o włos wygrał z włocławskim posłem, Krystianem Łuczakiem. Czytaj dalej »
Wybory liderów struktur powiatowych i regionalnych w KO. Znamy zwycięzców [aktualizacja, lista]
2026-03-08, 20:14Polskie Radio PiK dowiedziało się, kto został liderem KO w poszczególnych powiatach i miastach naszego regionu. W niedzielę (8 marca) odbyły się wybory do struktur powiatowych i regionalnych. Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska wybiera władze wszystkich szczebli. Kujawsko-pomorskie bez zmian?
2026-03-08, 09:20W niedzielę Koalicja Obywatelska wybierze szefów powiatów, regionów i przewodniczącego partii. Kandydat na szefa KO jest jeden - to obecny lider Donald Tusk. Zmian nie będzie też w 10 regionach, gdzie jedynymi kandydatami są obecni… Czytaj dalej »
Ponownie przeliczono głosy w komisji pod Lubieniem Kujawskim. Chodzi o wybory prezydenckie 2025
2026-03-05, 15:21Prokuratura Okręgowa we Włocławku zakończyła ponowne liczenie głosów oddanych w zeszłorocznych wyborach prezydenckich w komisji w Kamiennej pod Lubieniem Kujawskim. Nie wykryto nieprawidłowości. To jednak nie koniec czynności -… Czytaj dalej »
Lokalna polityczna sensacja we Włocławku. Jest kontrkandydat dla dotychczasowego lidera
2026-03-02, 06:50Wieloletni lider Koalicji Obywatelskiej we Włocławku, były poseł, były prezydent miasta, obecnie członek zarządu województwa, Marek Wojtkowski, ma realnego kontrkandydata w lokalnych wyborach partyjnych. Czytaj dalej »
Kolejne komisje wyborcze, pracujące podczas wyborów prezydenckich, pod lupą prokuratury [aktualizacja]
2026-02-11, 18:20Chodzi o przynajmniej trzy komisje z powiatu włocławskiego, w których mogło dojść do przekłamania wyników. Czytaj dalej »
Wybory w Koalicji Obywatelskiej w Toruniu. Wiemy, kto stania na czele lokalnych struktur
2026-01-28, 07:53Toruńska KO we wtorek (27.01.) wybierała swoje władze na najbliższe cztery lata. Przewodniczącym ponownie został Jacek Gajewski. Czytaj dalej »
Uczą się kroków, wybierają sukienki. Trwają przygotowania do wyborów Miss 80 plus [zdjęcia]
2026-01-11, 18:20Kandydatki nie marnują ani chwili, bo do finału coraz mniej czasu. W ten weekend panie uczyły się układów choreograficznych oraz wybierały sukienki na czerwony dywan. Czytaj dalej »
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i Paulina Hennig-Kloska w drugiej turze wyborów szefa Polski 2050
2026-01-10, 22:03W sobotnim głosowaniu Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz poparło 277 członków partii, a Paulinę Hennig-Kloskę - 131. Druga tura odbędzie się w poniedziałek. Czytaj dalej »