Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska jest kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera - ogłosił lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Decyzja ta pociągnęła za sobą też zmiany na listach KO do Sejmu - Kidawa-Błońska będzie „jedynką” listy w Warszawie, Schetyna - we Wrocławiu.
Wcześniej obsada „jedynek” w okręgach warszawskim i wrocławskim była odwrotna - szef Platformy Obywatelskiej miał być „lokomotywą” listy w stolicy, a Kidawa-Błońska - w stolicy Dolnego Śląska.
Koalicja Obywatelska zainaugurowała we wtorek oficjalnie kampanię wyborczą przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 13 października. Twarzą tej kampanii i kandydatką KO na szefa rządu jest posłanka PO-KO, wicemarszałek Sejmu, a w przeszłości m.in. marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. W najbliższy piątek Kidawa-Błońska ma zaprezentować program Koalicji Obywatelskiej.
Decyzję KO ogłosił podczas wtorkowego wystąpienia w Warszawie lider PO. - Ludzie domagają się spokoju i rozsądku, chcieliby, żeby pojawił się ktoś, kto „by umiał was tam wszystkich pogodzić” - tak mówią; kto by wprowadził ład, normalność i zgodę. Potrzebny jest ktoś, kto przed kim nawet najgorsi szczekacze muszą się zacząć miarkować, ktoś, kto będzie myślał o ludziach i o ich zwykłych, życiowych sprawach - powiedział Schetyna.
Jak dodał, im dłużej słuchał takich głosów, tym bardziej dochodził do wniosku, że jest tylko jedna taka osoba. - I to właśnie ona powinna być naszym wspólnym kandydatem na stanowisko premiera. Tak, drodzy państwo, to ludzie wybrali nam kandydata na premiera - podkreślił lider PO. - Z największą satysfakcją ogłaszam dzisiaj, że zaproponuję kandydata Koalicji Obywatelskiej na urząd premiera w osobie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - oświadczył Schetyna.
- Nie wiem, jak mogliśmy na to wcześniej nie wpaść - żartował lider Platformy. Przekonywał, że Kidawa-Błońska potrafi słuchać ludzi. - Z taką samą uwagą rozmawia z ambasadorem w filharmonii, jak i ze sprzedawczynią na miejskim bazarku. W jednym i drugim przypadku potrafi z rozmówcą nawiązać tak samo ciepłą i serdeczną relację. Zna życie, wie czego potrzebują polskie rodziny. Była świetnym marszałkiem Sejmu, zawsze chce się porozumieć - dla dobra Polek i Polaków - mówił szef PO.
Dodał, że te cechy Kidawa-Błońska być może „ma w genach”; przypomniał, że jej pradziadkami byli: prezydent II RP Stanisław Wojciechowski i premier II RP Władysław Grabski. - Obaj nie pracowali dla żadnej partii, tylko dla Polski tak, jak Małgorzata - powiedział Schetyna.
Szef PO nie szczędził też krytyki politykom Prawa i Sprawiedliwości, którym wytykał m.in. nadużywanie przywilejów władzy, upartyjnienie państwa, a także brak rozwiązań dla poprawy sytuacji w służbie zdrowia (m.in. na SOR-ach), brak walki ze smogiem, a także brak podwyżek dla pracowników sfery budżetowej i wzrost cen. Po raz kolejny zapewnił, że jeśli KO dojdzie do władzy, utrzyma programy społeczne, które wprowadził PiS. - Nic, co dane, nie będzie odebrane - powiedział.
Schetyna przekonywał, że w październikowych wyborach nic nie jest przesądzone. - Już w przyszłym miesiącu ci wszyscy partyjni mandaryni, czynownicy obecnej władzy będą mieli nietęgie miny - powiedział.
Kidawa-Błońska przyznała, że decyzja by zostać kandydatką na premiera i tym samym twarzą kampanii KO do parlamentu była dla niej trudna. - Przed nami wielkie wyzwanie, bo my te wybory wygramy, musimy je wygrać, bo oczekują tego od nas Polacy - przekonywała.
Jak dodała, Polacy nie chcą polityków „zajmujących się tylko samym sobą”. - Chcą polityków, którzy wiedzą jakimi oni są ludźmi, jakie mają marzenia, potrzeby, pragnienia (...) Chcą polityków, którzy w człowieku będą widzieli całe spektrum jego dokonań, a nie tylko PESEL; chcą polityków, którzy będą z nimi w trudnych i dobrych sprawach, a co najważniejsze - że będą czuli, że chcemy razem z nimi budować coś wielkiego - wskazywała posłanka PO.
Dodała, że bycie kandydatką na szefa rządu to dla niej wielkie wyzwanie. - Mam straszną tremę - przyznała. Podkreśliła jednocześnie, że Polska jest warta tego, żeby być krajem bez nienawiści. - Marzę o tym, żeby Polska była krajem, w którym na ulicach ludzie do siebie się uśmiechają, kiedy pomagają każdemu w potrzebie, żebyśmy znowu byli jedną wspólnotą i wiedzieli, że tylko razem możemy zmieniać świat, kiedy przypomnimy, że ważne jest słowo: honor, uczciwość, odpowiedzialność, tolerancja i szacunek dla innych - powiedziała Kidawa-Błońska. - Jeżeli obudzimy w sobie to wszystko, wygramy te wybory - zapewniła.
Przekonanie o zwycięstwie w jesiennych wyborach wyrażały też w swych wystąpieniach liderki: Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, Inicjatywy Polska Barbara Nowacka i Zielonych Małgorzata Tracz. - Zwyciężymy. Zwyciężymy, bo wierzymy w wolność, równość, demokrację, prawa człowieka, szacunek, wierzymy w Polki i Polaków - w ich dobre wybory, determinację i wspólne marzenie o mądrej, sprawiedliwej, silnej Polsce we wspaniałej, otwartej Europie. To marzenie będziemy realizować drużyną, na czele której stoi Małgorzata Kidawa-Błońska - mówiła Nowacka.
Małgorzata Tracz zadeklarowała, że „drużyna jutra” Koalicji Obywatelskiej będzie przez najbliższe sześć tygodni aż do wyborów bardzo ciężko pracować. - Będzie na wszystkich ulicach, placach, skwerach, skrzyżowaniach, targowiskach w polskich miastach, miasteczkach, na dożynkach i na festynach w polskich wsiach - dodała.(PAP)
Zobacz także
Studio wyborcze Polskiego Radia PiK: wstępne wyniki, frekwencja, komentarze. Start tuż po 21:00
2023-10-15, 18:28W czasie audycji połączymy się ze sztabami wyborczymi z regionu. Kampanię podsumują prof. Radosław Sojak, socjolog UMK i prof. Radosław Sajna - Kunowsky, politolog UKW. Program poprowadzą red. Michał Jędryka i red. Marcin Kupczy… Czytaj dalej »
Wybory parlamentarne i referendum wciąż trwają. PKW podała frekwencję z godz. 17:00 [zdjęcia]
2023-10-15, 14:28W Polsce od poranka 15 października trwają wybory do parlamentu oraz referendum. Fotoreporterzy PAP towarzyszyli w lokalach wyborczych znanym politykom. Państwowa Komisja Wyborcza podała kolejne dane o frekwencji, tym razem z godz. 17… Czytaj dalej »
Kujawsko- pomorskie głosowało. Frekwencja na godz. 17:00- ponad 56 procent [nasze relacje]
2023-10-15, 09:12W kraju zakończyły się wybory do Sejmu i Senatu, a także referendum. Lokale wyborcze były czynne do 21.00. W Kujawsko-Pomorskiem ich otwarcie przebiegało bez większych zakłóceń. Czytaj dalej »
Polonia amerykańska już zagłosowała. Za oceanem odnotowano rekordową frekwencję
2023-10-15, 00:27Mimo siąpiącego deszczu przed konsulatem RP w Waszyngtonie w sobotę zgromadził się bezprecedensowy tłum chętnych do oddania głosu w wyborach parlamentarnych i referendum. Niektórzy na oddanie głosu musieli czekać niemal godzin… Czytaj dalej »
W piątek o północy zaczęła się cisza wyborcza i referendalna. Obowiązują pewne zakazy [wideo]
2023-10-14, 00:00Po godzinie 24:00, czyli w sobotę, 14 października, zacznie obowiązywać cisza wyborcza i referendalna. Potrwa ona do niedzieli do 21:00, kiedy to zostaną zamknięte lokale wyborcze. Czytaj dalej »
Polskie drogi i wspieranie rodzimych produktów w wyborczym programie Marcina Wrońskiego
2023-10-13, 23:00Marcin Wroński kandydat na posła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości podsumował swoją kampanie. Polityk przypomniał swoje najważniejsze postulaty. Czytaj dalej »
Jarosław Wenderlich przypomina o społecznych programach PiS - u i o swojej „dziewiątce"
2023-10-13, 22:30Minister Jarosław Wenderlich podsumował w Bydgoszczy swoją kampanię wyborczą. Polityk zachęcał do udziału w wyborach i głosowania cztery razy „na nie' w referendum. Jak podkreślił, jest to wybór pomiędzy ośmioma latami rządów… Czytaj dalej »
Grażyna Szabelska o rządowych programach wspierających rodziny. Ile dla Kujaw i Pomorza?
2023-10-13, 22:00- Prawo i Sprawiedliwość będzie kontynuować politykę prorodzinną - deklaruje Grażyna Szabelska, pełnomocnik wojewody d/s rodziny oraz kandydatka do sejmu. Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga w Szubinie z postulatami dla kobiet. Konferencja i marsz
2023-10-13, 21:30Najpierw była konferencja prasowa, po niej marsz kobiet pod hasłem „Cicho już byłyśmy'. W Szubinie o prawie kobiet do aborcji mówili kandydaci do Sejmu z Listy Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi w okręgu 4. Czytaj dalej »
Prezes PiS: Kampania bardzo pracowita, a ze strony naszych przeciwników niebywale agresywna
2023-10-13, 20:59Prezes PiS został zapytany w TVP Info o ocenę kończącej się kampanii przed wyborami parlamentarnymi. - 'Ta kampania była bardzo pracowita, ale niestety ze strony naszych przeciwników była też niebywale wręcz agresywna, trzeba powiedzieć… Czytaj dalej »