Nieoficjalnie: SLD chce zmienić nazwę na Lewica. Kompromis w ramach koalicji
Liderzy Sojuszu Lewicy Demokratycznej chcą zmienić nazwę partii na Lewica - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Powodem jest obawa przed startem w najbliższych wyborach w formule koalicji, a jednocześnie niechęć partnerów SLD - Lewicy Razem i Wiosny - do startu z list Sojuszu.
- Nie potwierdzam, nie zaprzeczam, wszystko ogłosimy w przyszłym tygodniu - powiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty, a wcześniej także rzeczniczka Sojuszu Anna Maria Żukowska pytani o zmianę nazwy partii.
Zmiana ta, jak dowiedziała się PAP, ma być formą pójścia na kompromis w ramach lewicowej koalicji, tworzonej przez SLD, Wiosnę i Lewicę Razem. Liderzy tych ugrupowań mają obawy przed rejestracją porozumienia jako koalicji wyborczej, bo to wymagałoby przekroczenia progu 8 procent. W 2015 roku podobnej koalicji lewicowej zabrało niewielu głosów, by ten próg przekroczyć.
Alternatywą, jedyną, w ramach której nie traci się subwencji wyborczej, jest rejestracja list partyjnych i start kandydatów kilku ugrupowań z list jednej partii.
SLD już od jakiegoś czasu dopuszczało rejestrację własnych list partyjnych i zaproszenie na nie kandydatów Lewicy Razem i Wiosny, ewentualnie innych drobnych ugrupowań lewicowych. Jednocześnie, jak kilkakrotnie mówiła rzeczniczka Anna Maria Żukowska, ugrupowanie absolutnie wyklucza start z list innej partii.
Z kolei Wiosna i Lewica Razem niechętnie traktowały perspektywę startu z list SLD - Razem po wyborach europejskich specjalnie nawet zmieniło nazwę na Lewica Razem. Jak przyznawali działacze tej partii, był to gest umożliwiający zapraszanie na własne listy innych formacji.
W końcu, jak się dowiedziała PAP, kompromisem wobec partnerów, na jaki zdecydowały się władze SLD jest zmiana nazwy na Lewica. Ma to ułatwić kandydatom innych partii start z list tego ugrupowania - tak samo bowiem nazywa się cała koalicja, jaką tworzą dziś SLD, Wiosna i Lewica Razem.
Zobacz także
Nowi kandydaci w wyborach prezydenckich będą musieli zebrać 100 tys. podpisów
2020-05-16, 10:15Nowi kandydaci, którzy chcieliby wystartować w wyborach prezydenckich będą musieli zebrać 100 tys. podpisów poparcia. Wciąż nie wiadomo jednak, ile czasu będą mieli na zbiórkę. Zgodnie z ustawą ws. tegorocznych wyborów prezydenckich… Czytaj dalej »
Radosław Sajna: wybory hybrydowe to dobry pomysł
2020-05-15, 10:05Kompromisowe wyjście - w ten sposób pomysł wyborów tradycyjnych i korespondencyjnych skomentował w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK Radosław Sajna. Czytaj dalej »
Zwiefka: Kidawa-Błońska to jedyny konsekwentny polityk w tej kampanii
2020-05-13, 15:54Poseł Tadeusz Zwiefka z Koalicji Obywatelskiej zadeklarował w Rozmowie dnia Polskiego Radia PiK, że kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta RP będzie nadal Małgorzata Kidawa Błońska. Czytaj dalej »
Minister Schreiber: Każdy sam wybierze, czy głosuje w lokalu, czy korespondencyjnie
2020-05-12, 10:14O przygotowanym projekcie ustawy dotyczącym wyborów na prezydenta RP mówił w „Rozmowie dnia” w Polskim Radiu PiK minister Łukasz Schreiber. Z przewodniczącym Stałego Komitetu Rady Ministrów rozmawiała Magdalena Ogórek. Czytaj dalej »
Wybory prezydenckie 2020 nie tylko korespondencyjne. Jest projekt ustawy
2020-05-11, 20:36Głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale każdy, kto będzie chciał, będzie mógł wybrać sposób głosowania w trybie korespondencyjnym - mówili o projekcie nowej ustawy dotyczącej wyborów prezydenckich 2020 r. politycy… Czytaj dalej »
Kosma Złotowski: Nowe wybory zostaną ogłoszone przed 6 sierpnia [rozmowa]
2020-05-11, 11:24- Zdecydowaliśmy się na to, żeby ogłosić nowe wybory - mówił europoseł Kosma Złotowski, który był dziś gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »
Politycy PO chcą ordynacji mieszanej w wyborach prezydenckich
2020-05-08, 21:35Polacy zasługują na demokratyczne, równe, powszechne i bezpieczne wybory - mówili toruńscy politycy Platformy Obywatelskiej i chcą przekonywać do ordynacji mieszanej. Czytaj dalej »
Za piątym razem się udało: gmina Dobrcz ma wreszcie skarbnika
2020-05-07, 21:30Joanna Ratkowska oficjalnie nowym skarbnikiem gminy Dobrcz. Rada przyjęła w czwartek 7 maja stosowną uchwałę 9 głosami 'za' i 6 'wstrzymującymi się'.To kandydatka, którą już wcześniej proponował wójt gminy, jednak część radnych… Czytaj dalej »
W tegorocznych wyborach prezydenckich głosowanie wyłącznie korespondencyjnie
2020-05-07, 12:18Zgodnie z przyjętą w czwartek ustawą, która trafi teraz do prezydenta, w tegorocznych wyborach prezydenckich głosowanie odbędzie się wyłącznie korespondencyjnie - zarówno w pierwszej, jak i w ewentualnej drugiej turze. Czytaj dalej »
Sejm odrzucił uchwałę Senatu ws. ustawy dot. głosowania korespondencyjnego
2020-05-07, 10:02Sejm odrzucił uchwałę Senatu ws ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. Teraz ustawa trafi do prezydenta. Czytaj dalej »