Schetyna: wierzymy, że wybierzecie dla Polski Europę i sukces
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna na konwencji Koalicji Europejskiej w Rzeszowie powiedział, że wierzy, iż Polscy wybiorą dla Polski "Europę i sukces". Zadał też pięć pytań liderowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Pytał m.in o dymisje szefów MEN i MON.
Z kolei obecny w sobotę na regionalnej konwencji lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że jego ugrupowanie idzie do Unii Europejskiej z wartościami chrześcijańskimi, których będziemy bronić w Polsce i Europie; "nie damy ich zniszczyć, ale nie zgadzamy się na jakąkolwiek politykę w kościele".
- Wierzę, że wszyscy, mieszkańcy Rzeszowa, Podkarpacia, całej Polski właśnie 26 maja dokonacie wielkiego, mądrego, dobrego wyboru - mówił Schetyna.
- Wierzymy, że wybierzecie, że wybierzemy fachowców i ład, a nie partaczy i chaos, jasny plan rozwoju i wspólną pracę, a nie "kolesiostwo" i afery jak jest teraz. Wierzmy, że wybierzecie dla Polski Europę i sukces - dodał.
Zaznaczył, że Podkarpacie jest regionem o wielkim potencjale i tradycji przemysłowej. Ale - jak mówił - ten potencjał nie jest wykorzystywany m.in. jeśli chodzi o zakłady przemysłu obronnego.
Według szefa Platformy Obywatelskiej, obecny rząd pomija polski przemysł obronny przy dużych kontraktach. Mówił, że za czasów koalicji PO-PSL ministerstwo obrony narodowej wydawało do 70 proc. środków w Polsce, na rzecz polskich firm, a teraz ta liczba nie osiąga 30 proc.
- My mamy plan szybkiego wzmocnienia i unowocześnienia polskiej armii, mamy plan zamówień dla polskiego przemysłu, bo dla Polski, polskiego przemysłu zbrojeniowego, to jest być albo nie być, to kwestia elementarnego bezpieczeństwa. A dla Podkarpacia i przemysłu szansa na wielki rozwój – zaznaczył.
Podczas swojego wystąpienia Schetyna zwrócił się do prezesa 'Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. - Mam dla niego prawdziwą "piątkę", piątkę" dla Jarosława Kaczyńskiego, pięć pytań, na które powinien odpowiedzieć – oświadczył.
- Po pierwsze, co jeszcze musi się stać, żeby wymienić minister edukacji? Czy nie macie nikogo lepszego, niż pani Anna Zalewska? Proszę odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli nie macie nikogo lepszego, to znaczy, że musicie natychmiast odejść - mówił Schetyna.
Pytał też, kiedy rząd PiS zacznie "godnie traktować nauczycieli" i kiedy "przestanie na nich szczuć haniebna machina propagandowa PiS - zwłaszcza telewizja publiczna".
Schetyna pytał ponadto, czy "rozkład przemysłu obronnego i upadek polskiego wojska nie są wystarczającymi powodami do dymisji ministra obrony narodowej".
Zwrócił się także do prezesa PiS z pytaniem "jak zamierza (…) rozliczyć swojego zastępcę, wiceprezesa PiS Antoniego Macierewicza ze śledztwa smoleńskiego". - I kiedy przeprosicie naród za lata, w których kłamaliście o zamachu – dodał.
Pytał także, czy szef PiS akceptuje słowa senatora Grzegorza Biereckiego o "oczyszczaniu Polski z ludzi niegodnych".
- Jest jeszcze jedno pytanie, taki "plus" do tej piątki. Chciałem zapytać prezesa Kaczyńskiego, co się stało z kopertą od austriackiego biznesmena? Czy pan wreszcie na to odpowie? Bo jeśli pan nie odpowie teraz, to odpowie pan niezależnemu prokuratorowi po wyborach, obiecuję to panu – zaznaczył Schetyna.
Podkreślił, że stawką majowych wyborów do PE jest przyszłość Polski. - Już widać, że państwo kolejnych czterech lat takiego bałaganu nie wytrzyma - ocenił Schetyna.
Występujący po nim Kosiniak-Kamysz podkreślił, że PSL wyrosło z ruchu ludowego, który - jak mówił - zawsze dążył do godności człowieka, dbania o jego edukację dobrobyt i pomyślność.
- Wychodząc z tej tradycji, czerpiąc z niej każdego dnia, szanując te tradycje idziemy wspólnie w wielkim wyborze Polaków - Polski nowoczesnej, Polski europejskiej, Polski braterskiej, taką Polskę w silnej Europie wybierzmy 26 maja - apelował.
Nawiązał również do propozycji dla rolnictwa, które przedstawiało PiS. Mówił, że trzeba dbać o polską wieś i polskiego rolnika w sposób przemyślany i przygotowany, a nie "wyjść i ogłosić: +krowa plus+, +świnia plus+, bez żadnego podłoża merytorycznego, bez świadomości, o co tu chodzi". Przekonywał, że dopłaty do bydła i żywności już są, ale nie dlatego, że przyczynił się do tego obecny rząd, tylko rząd PO-PSl, negocjując unijny budżet; zarzucał też PiS brak odpowiednich działań w sprawie zwalczania ASF.
Lider ludowców uważa też, rząd zaniedbał, zbagatelizował i nie inwestuje w zdrowie Polaków. "Domagamy się i oczekujemy dojścia do 6 proc. PKB na służbę zdrowia" - oświadczył. Jego zdaniem Polska jest "w ogonie Europy", jeśli chodzi o środki przeznaczane na służbę zdrowia. "Cypr, Łotwa Rumunia i Polska to są kraje, które najmniej przeznaczają na opiekę zdrowotną" - dodał.
Prezes PSL także zaproponował wdrożenie Europejskiego Programu Walki z Rakiem.
Kosiniak-Kamysz Szef zwrócił też uwagę na kwestie "zielonej energii". - Zielona energia powinna stanowić o bezpieczeństwie energetycznym Polski, o czystym powietrzu, jakości życia, o walce ze smogiem. Tu muszą być też jednolite dopłaty - wskazał Kosiniak-Kamysz.
W ocenie prezesa PSL, premier Mateusz Morawiecki powinien natychmiast pojechać do strajkujących nauczycieli, podjąć rozmowy i przed Świętami Wielkiejnocy zakończyć strajk porozumieniem. Ocenił, że żądania protestujących są jak najbardziej słuszne. - Panie premierze Morawiecki, do stołu to trzeba usiąść i negocjować ze związkami zawodowymi, a nie ich obrażać - podkreślił Kosiniak-Kamysz.
Jako trzeci na rzeszowskiej konwencji wystąpił współprzewodniczący partii Zieloni Marek Kossakowski. - My, Zieloni, jesteśmy w KE, bo jesteśmy przekonani, że tutaj w tej koalicji będziemy mogli najskuteczniej jak to możliwe realizować nasze postulaty. Nasz zielony program, nasz zielony wybór to Polska i Europa ekologiczna, demokratyczna i solidarna. To Unia czystego powietrza i taniej energii – mówił.
Zdaniem Kossakowskiego, należy "powstrzymać te siły, które w konsekwencji mogą doprowadzić do Polexitu". - 26 maja zdecydujemy czy chcemy, by Polska pozostała tą czarną od dymu, szarą od smogu i brunatną od nienawiści rubieżą Europy. Czy też chcemy Polski i Europy zupełnie innej - zauważył.
- Wierzę, że 26 maja i potem w jesienią przegonimy PiS – dodał Kossakowski. (PAP)
Zobacz także
„Jedynka” na liście Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego w naszym regionie
2024-04-30, 12:19Ryszard Bober - senator Polskiego Stronnictwa Ludowego - został „jedynką' na liście Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego w Kujawsko-Pomorskiem. Czytaj dalej »
Zaczęła się nowa kadencja Rady Miasta Grudziądza. 23 rajców odebrało zaświadczenia
2024-04-29, 16:44Podczas uroczystości nowi radni otrzymali zaświadczenie o wyborze do Rady Miasta Grudziądza. Oznacza to, że rozpoczęła się jej nowa, IX kadencja. Czytaj dalej »
Listę Lewicy do PE w regionie otwiera Kowal. Scheuring-Wielgus startuje w Wielkopolsce
2024-04-27, 12:01Lewica podczas sobotniej (27 kwietnia) konwencji zaprezentowała „jedynki” na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich są m.in. toruńska posłanka Lewicy, wiceminister kultury Joanna Scheuring-Wielgus, otwiera jednak… Czytaj dalej »
Minister Budka: Oddaliśmy się do dyspozycji premiera. Do 10 maja pełnimy nasze funkcje
2024-04-26, 14:30Minister aktywów państwowych Borys Budka został zapytany, czy złożył dymisję w związku ze startem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Poinformował, że oddał się do dyspozycji premiera Donalda Tuska. Czytaj dalej »
Będą zmiany w rządzie. Minister Sienkiewicz podał się do dymisji, kandyduje do PE
2024-04-24, 16:42- W związku z zatwierdzeniem przez Radę Krajową PO list kandydatów do Parlamentu Europejskiego, złożyłem na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację z pełnienia funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinformował Bartłomiej… Czytaj dalej »
Listy KO do Parlamentu Europejskiego zatwierdzone. „Jedynką” w regionie Krzysztof Brejza
2024-04-24, 16:00Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na pierwszych miejscach list są m.in. członkowie rządu: szef MSWiA Marcin Kierwiński, minister aktywów państwowych Borys Budka… Czytaj dalej »
Czas podziękowań i pożegnań bydgoskich radnych. Ostatnia sesja Rady Miasta VIII kadencji
2024-04-24, 14:45Od podziękowań za dotychczasową pracę i pożegnania radnych, którzy odchodzą, rozpoczęła się ostatnia w tej kadencji sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Nasza reporterka rozmawiała z przedstawicielami trzech opcji politycznych, którzy… Czytaj dalej »
Wybory do Parlamentu Europejskiego już w czerwcu. Kto może reprezentować nasz region?
2024-04-24, 10:22Wybory do europarlamentu odbędą się w czerwcu, ale już od kilku dni w poszczególnych partiach trwa intensywna praca nad ułożeniem list kandydatów. Sprawdziliśmy, kto ma szanse na reprezentowanie Kujaw i Pomorza na arenie międzyn… Czytaj dalej »
Pierwsze decyzje prezydenta Kukuckiego. Chce poprawić kondycję szpitala [Rozmowa Dnia]
2024-04-24, 08:59Zwycięstwo senatora Krzysztofa Kukuckiego w wyborach na prezydenta Włocławka oznacza, że konieczne będą uzupełniające wybory do Senatu w okręgu numer 13. Czy mandat może wywalczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości? Czy możliwa… Czytaj dalej »
Z fotela zastępcy burmistrza na fotel starosty. Taka zmiana szykuje się w Świeciu
2024-04-23, 20:49Polityczna rewolucja wśród koalicjantów w Świeciu i w powiecie świeckim. Zmieni się starosta i wiceburmistrzowie. Czytaj dalej »