Hasło wyborcze PSL: "Samorząd. Tu zaczyna się Polska"
"Samorząd. Tu zaczyna się Polska" - to hasło wyborcze PSL w jesiennych wyborach samorządowych. "Chcemy, by nadchodząca kadencja była powrotem do korzeni Polski obywatelskiej" - mówił szef partii, wicepremier Janusz Piechociński w sobotę na konwencji PSL w Sandomierzu.
"Dziś, gdy startujemy do tej kampanii, mówimy Polakom w sposób szczególny - nie dajcie się nabrać na przekształcenie kampanii samorządowej w ogólnokrajową. Wybory parlamentarne za rok, a teraz, jak Polska długa i szeroka, wybierajmy tych, którzy są dobrymi gospodarzami, potwierdzajmy mandat tych, którzy się sprawdzili i zmieniajmy - ale tylko na lepszych - tych, którzy się nie sprawdzili" - mówił Piechociński do działaczy Stronnictwa.
Dlatego - tłumaczył lider PSL - partia poprze w wyborach dobrze sprawujących urząd samorządowców, niezależnie od ich sympatii politycznych i legitymacji partyjnych.
"Zachęcam abyśmy stawiali na ludzi, którzy potrafią tworzyć i pracować, a nie na radykałów, którzy niszcząc krzykiem, wszystko zadeptują" - wzywał Piechociński.
"Chcemy, by ta nadchodząca kadencja samorządowa była powrotem do korzeni Polski obywatelskiej, inicjującej, modernizującej na nowo nasze myślenie, kreującej nowe, aktywne postawy. Bo chcemy innego patriotyzmu, wspólnotowego, w którym jesteśmy zawsze razem, dla siebie i poprzez siebie, a nigdy my Polacy i my Europejczycy przeciwko sobie. Chcemy patriotyzmu szacunku, do siebie samych, także do innych. W końcu przedsiębiorczego, który także w przestrzeni samorządowej tworzy nową jakość, coraz bardziej konkurencyjną, nadążającą za techniką i technologią" - dodał polityk.
"Dziś, gdy jest obok nas tak dużo niepewności, w sobie i obok siebie warto umacniać nasz patriotyzm, tradycję, wiarę i nadzieję, że dla Polski nie tylko warto żyć i umierać, ale codziennie jeszcze lepiej, konsekwentnie, uczciwie, razem ze sobą pracować. I to jest przesłanie PSL na 2014 rok" - podkreślił szef Ludowców. Jak dodał, Stronnictwo przez 120 lat swego istnienia potwierdziło, że służy Polakom w sposób "racjonalny, mądry i odpowiedzialny".
"+Samorząd. Tu zaczyna się Polska+ - dlatego, bo każdy samorząd jest cząstką Polski. To tutaj rozpoczyna ona swój bieg i początek, to właśnie tu, w najbliższych nam małych społecznościach lokalnych zaczyna się życie" - podkreślił szef kampanii wyborczej partii, europoseł Krzysztof Hetman, który zaprezentował hasło.
Jak mówił, "dobry, sprawiedliwy samorząd, to samorząd w rękach PSL, w rękach, które każdego dnia pracują na rzecz swoich mieszkańców". "To my każdego dnia, realizując wiele potrzebnych projektów, tworzymy coraz lepsze warunki do życia i pracy. To nasza wielka odpowiedzialność, ale trzeba też do niej wielkiej odwagi i determinacji, której nam, ludowcom nie brakuje" - przekonywał Hetman.
Deklarację programową partii na najbliższe wybory przedstawił marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.
Jak mówił, jednymi z najważniejszych będą działania na rzecz prawidłowego finansowania zadań, należących do samorządów. "Ciągle jest jakiś syndrom przekazywania kolejnych zadań i mówienia: +poradźcie sobie+. Zadań przybywa, a pieniędzy nie" - argumentował.
Podkreślił, że dla PSL ważny jest zrównoważony rozwój kraju - tak, aby w dobrych warunkach żyli nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale i małych miejscowości.
Dodał też, że ważne będzie wspieranie przedsiębiorczości - tak, aby powstawały nowe miejsca pracy i organizacja ekonomii społecznej na rzecz najbardziej potrzebujących. Mówił także o konieczności podjęcia zabiegów w sprawie racjonalnego finansowania usług zdrowotnych i potrzebie pozyskiwania środków na dostęp do dobrej edukacji.
Ludowcy - mówił - stawiają także na prosumencki model rozwoju energii odnawialnej, czyli produkowania energii przez gospodarstwa rolne czy przedsiębiorstwa na własne potrzeby i przekazywania jej nadwyżek sieciom energetycznym.
W niedzielę w okręgu nr 82, do którego należy Sandomierz, odbędą się wybory uzupełniające do Senatu. Krzysztof Lorentz z PKW poinformował w piątek PAP, że cisza wyborcza (od północy w piątek do zakończenia głosowania) dotyczy zakazu agitacji w związku z wyborami do Senatu, natomiast dozwolone jest prowadzenie agitacji związanej z kampanią wyborczą w wyborach samorządowych. "Oceny, czy konkretne zdarzenie naruszyło ciszę wyborczą, będą ewentualnie dokonywać organy ścigania i sądy" - powiedział Lorentz. Podkreślił, że organy wyborcze nie są do tego uprawnione.
Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki wyjaśnił, że zakaz dotyczy m.in. odwoływania się do wyborów uzupełniających do Senatu, nakłaniania do głosowania na startujących w nich kandydatów. Jak dodał, taką wykładnię przedstawiała PKW również jednemu z komitetów wyborczych. (PAP)
Zobacz także
Konfederacja w Bydgoszczy: płacenie podatków w Polsce jest jak spacer po polu minowym
2023-09-15, 21:05Niższe i prostsze podatki - to jeden z głównych postulatów wyborczych Konfederacji. Pułapki i absurdy obecnego systemu podatkowego wyliczali na konferencji przed jednym z bydgoskich Urzędów Skarbowych kandydujący do Sejmu: ekonomistka… Czytaj dalej »
Wybory parlamentarne 2023: numery list i zasady głosowania
2023-09-15, 19:2115 października odbędą się wybory parlamentarne pod nadzorem Państwowej Komisji Wyborczej. Wylosowano numery list dla komitetów. Co warto zapamiętać, zanim wybierzemy się do urn wyborczych? Czytaj dalej »
W PKW wylosowano numery list komitetów wyborczych
2023-09-15, 18:111 dla Bezpartyjnych Samorządowców, 2 dla Trzeciej Drogi, 3 dla Nowej Lewicy, 4 dla PiS, 5 dla Konfederacji, 6 dla Koalicji Obywatelskiej - to numery list wyborczych wylosowane w siedzibie PKW dla ogólnopolskich komitetów, które wystawią… Czytaj dalej »
Lewica w Toruniu: domagamy się dymisji szefa MSZ, dwie afery zagrażają bezpieczeństwu Polski
2023-09-15, 17:07Lewicobus z posłami Nowej Lewicy na pokładzie podróżuje po regionie. Jeden z przystanków był w Toruniu. Lider Lewicy, europoseł Robert Biedroń zwracał uwagę na dramatyczną - jak mówił - sytuację w kraju i dwie wielkie afery… Czytaj dalej »
Marcin Wroński: władze Unii Europejskiej grają na rzecz opozycji [Rozmowa dnia]
2023-09-15, 09:53- Główny powód, jakim kierować się będzie Unia Europejska przy rozważaniu sprawy ukraińskiego zboża, nie jest niestety merytoryczny, tylko polityczny - uważa Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR i kandydat PiS na… Czytaj dalej »
Postawienie na zieloną energię i wsparcie przy budowie mieszkań. Postulaty Polski 2050
2023-09-14, 17:08Działacze Polski 2050 Szymona Hołowni, kandydaci do Sejmu przedstawili w Toruniu program gospodarczy. Jednym z pomysłów na pobudzenie polskiej gospodarki są inwestycje w zieloną energię. Czytaj dalej »
„Minister spraw bydgoskich”. Łukasz Schreiber inauguruje swoją kampanię wyborczą
2023-09-14, 14:45- Ta kampania jest niezwykle ważna; zdecyduje, jak ma wyglądać Polska przez kolejne cztery lata, czy to będzie czas dalszego dynamicznego rozwoju - podkreślił w czwartek w Bydgoszczy minister w KPRM Łukasz Schreiber, który oficjalnie… Czytaj dalej »
Lewica w Grudziądzu: PiS wycina lasy, a my dajemy miastu w prezencie dwie lipy
2023-09-14, 13:49Lewicobus odwiedził w czwartek Grudziądz. Politycy Nowej Lewicy skrytykowali rządzących, że wycinają za dużo drzew nie dbając o przyrodę i sami posadzili dwie lipy. Czytaj dalej »
Poseł Kownacki w Nakle: Mieszkańcy mogą być dumni z nowego stadionu i innych inwestycji
2023-09-14, 12:07Wartość inwestycji w powiecie nakielskim współfinansowanych z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” wyniosła ponad 800 milionów złotych. Mówił o nich na konferencji prasowej w Nakle nad Notecią poseł Prawa… Czytaj dalej »
Wsparcie dla PO w Grudziądzu. Nowa Generacja otworzyła tutaj swoje koło
2023-09-14, 11:01Chcą pomóc Koalicji Obywatelskiej wygrać wybory - Stowarzyszenie Nowa Generacja rozpoczęło swoją działalność w Grudziądzu. Czytaj dalej »