Nie ma wroga na lewicy, razem mamy szanse pokonać prawicę
Nie ma wroga na lewicy; zjednoczeni mamy szanse pokonać prawicę - przekonywał szef SLD Leszek Miller podczas kongresu lewicowych partii i organizacji na Stadionie Narodowym.
"W nowym kształcie SLD - Lewica Razem mamy wielkie szanse, żeby przerwać dominację prawicowych samorządowców. Żeby ludziom żyło się mądrzej, zdrowiej, bezpieczniej, samorządnie" - powiedział szef Sojuszu.
Miller przedstawił zadania dla lewicowych samorządowców. Podkreślił, że w każdym powiecie powinna powstać podobna placówka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie na odpowiednio mniejszą skalę. Zaznaczył, że SLD opowiada się przeciwko prywatyzacji i komercjalizacji publicznych szpitali.
Postulatem SLD jest również posterunek policji w każdej gminie, program budowy mieszkań socjalnych oraz krajowy program pomocy dla gmin, które nie mają środków pozwalających na wykorzystanie unijnych funduszy na inwestycje.
Miller za konieczne uznał zmiany ustawowe pozwalające samorządowcom, w tym prezydentom i burmistrzom, ubiegać się o mandaty w Senacie.
"Dzisiaj widzimy swoistą modę na fontanny i aquaparki. Chcemy wprowadzić inną modę: na mieszkania socjalne, na pracę blisko domu, bezpłatne przedszkole i żłobek. Na godne i zdrowe życie ( ). Na Polskę zrównoważonego rozwoju, gdzie wszyscy i wszędzie, niezależnie od miejsca zamieszkania i grubości portfela, mają jednakowe szanse" - powiedział szef Sojuszu.
Miller część wystąpienia poświęcił porozumieniu na lewicy. W sobotę podpisały je m.in. SLD, Unia Pracy, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów oraz przedstawiciele ponad 40 organizacji lewicowych i związków zawodowych.
Porozumienie podpisał też Ryszard Kalisz, poseł niezależny i lider Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska. Miller podkreślił, że z SLD łączą Kalisza "dni wielkiej współpracy, ale także pewnych nieporozumień". "Jestem przekonany, że należy koncentrować się na tym co przed nami. Przyszłość jest ważniejsza niż nawet najbardziej przykre wspomnienia" - mówił.
"Nie ma wroga na lewicy. Są tylko siostry i bracia chwilowo odłączeni. Szukamy tego wszystkiego, co może nas połączyć, zbliżyć. Tylko razem możemy rzucić rękawicę jednoczącej się prawicy" - przekonywał Miller.
O potrzebie zjednoczenia formacji lewicowych mówił także Kalisz. "Musimy doprowadzić, żeby lewica była jedna w swojej różnorodności, tak jak różnorodny jest elektorat na lewicy" - podkreślił.
W manifeście Lewicy Razem zapisano, że Polacy "zasługują na demokratyczne, egalitarne, postępowe państwo, które dba o godną pracę, bezpieczeństwo socjalne, zrównoważony rozwój, powszechną partycypację w życiu obywatelskim". "To państwo lewicy" - napisano.
"Polska lewica powinna przeciwstawić rosnącej w siłę prawicy swoją jedność. Od dziewięciu lat naszym państwem rządzi prawica. Rośnie rozwarstwienie społeczne, bezrobocie, liczba umów śmieciowych. Maleje liczba szkół, publicznych szpitali i połączeń kolejowych. Jest to efekt prawicowej dominacji nie tylko na poziomie rządowym, ale również samorządowym" - podkreślono.
W dokumencie zapowiedziano, że wybory samorządowe będą początkiem "ofensywy zjednoczonej lewicy". Zadeklarowano "koniec z podziałem na Polskę A i Polskę B", zmniejszenie różnic między stolicami województw a pozostałymi gminami i wyrównanie jakości życia w miastach i na obszarach wiejskich. (PAP)
Zobacz także
Poseł Piotr Król: Trasa S10 musi powstać, to jest nasz priorytet!
2019-09-23, 11:18- Odcinek drogi S10 łączący Bydgoszcz z Toruniem powstanie w ciągu najbliższej kadencji Parlamentu, niezależnie od tego, czy znajdzie się partner prywatny, czy też całość będzie realizowana z budżetu państwa - taką nadzieję… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-09-23, 06:00Gościem 'Rozmowy dnia' był poseł Piotr Król (Prawo i Sprawiedliwość), a rozmawialiśmy między innymi o perspektywach drogi ekspresowej nr 10, zwłaszcza na odcinku między Bydgoszczą a Toruniem, o problemach Poczty Polskiej i oczywiście… Czytaj dalej »
Krzysztof Czabański: Dołożę starań, by powstała obwodnica Brześcia Kujawskiego
2019-09-21, 12:32Poseł Prawa i Sprawiedliwości i kandydat tego ugrupowania do Sejmu w okręgu toruńsko - włocławskim Krzysztof Czabański zapowiedział, że dołoży wszelkich starań, by powstała obwodnica Brześcia Kujawskiego. Czytaj dalej »
Skąd rząd PiS ma pieniądze? Odpowiadał w Inowrocławiu Ireneusz Stachowiak
2019-09-20, 23:10- Osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej to było funkcjonowanie państwa teoretycznego - mówił podczas wyborczej konferencji Ireneusz Stachowiak, „ósemka” na liście Prawa i Sprawiedliwości do parlamentu z okręgu bydgoskiego. Czytaj dalej »
Konfederacja o służbie zdrowia. Co uleczy system? Może kredyt specjalizacyjny?
2019-09-20, 19:08Podwojenie liczby lekarzy i pielęgniarek, a przez to skrócenie kolejek do specjalistów, to najważniejszy punkt programu, który chce realizować Konfederacja. Kandydat tego ugrupowania z listy warszawskiej, Paweł Skutecki, były poseł… Czytaj dalej »
Kandydaci PiS chcą rozmawiać z ludźmi. O Polsce, nie o Białorusi...
2019-09-20, 16:00- Bo Polska to nie Białoruś - tłumaczył na przedwyborczym spotkaniu w Toruniu kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Senatu Zbigniew Rasielewski. Głos zabrał także Mariusz Kałużny, startujący z list tej partii do Sejmu. Wezwał Tomasza… Czytaj dalej »
Czabański oburza się na pogardę wobec chorych umysłowo.
2019-09-20, 06:53Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański uważa, że akcja „Nie świruj. Idź na wybory” jest pogardą wobec osób chorych i niepełnosprawnych. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-09-20, 06:00Dlaczego postanowili połączyć swoje siły z ugrupowaniem Kukiz'15? Jak na niespełna miesiąc przed wyborami oceniają swoje wyborcze szanse i czy pokładają nadzieje w wyborze Polaka na unijnego komisarza do spraw rolnictwa? Na te m.in… Czytaj dalej »
Prezes PiS w Bydgoszczy: nasze zapowiedzi zostały spełnione, uzyskaliśmy wiarygodność
2019-09-19, 20:35Nasze zapowiedzi zostały spełnione i to nie tylko te, które składaliśmy przed wyborami; uzyskaliśmy w ten sposób to, co jest fundamentem demokracji - wiarygodność - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas… Czytaj dalej »
Liderzy Koalicji Polskiej na konwencji w Bydgoszczy
2019-09-19, 18:45Polska lepszych szans jest możliwa, jest nie jutro i pojutrze, ale jest możliwa dziś, tu i teraz - powiedział Bydgoszczy prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że Koalicję Polską łączy Polska, a ona łączy Polakó… Czytaj dalej »