Gruzja. Policja użyła armatek wodnych, aby odeprzeć demonstrantów w Tbilisi od pałacu prezydenckiego
W Gruzji trwają wybory do władz lokalnych. Opozycja wezwała do protestów przeciw rządzącej partii Gruzińskie Marzenie. Według AFP w demonstracji w stolicy wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób.
Część protestujących, która usiłowała dostać się do pałacu prezydenckiego, została odepchnięta od budynku przez policyjne oddziały prewencji.
Premier Gruzji Irakli Kobachidze zagroził wcześniej zdecydowaną reakcją policji w razie wybuchu zamieszek i surowymi konsekwencjami wobec uczestników takich starć.
Wybory lokalne są bojkotowane przez kilka partii opozycyjnych, w tym Zjednoczonych Ruch Narodowy byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego, który wezwał swych zwolenników do wyjścia na ulice.
Rządzącemu od 2012 roku Gruzińskiemu Marzeniu od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zarzuca się dążenie do zbliżenia z Moskwą, m.in. w związku z przyjęciem krytykowanej przez Unię Europejską ustawy o „agentach zagranicznych”. Władze kraju zawiesiły też proces integracji z UE.
Zobacz także
Trwa głosowanie w lokalach w regionie. „To dla mnie ważne, żeby oddać głos”
2025-05-18, 11:57Trwają wybory prezydenckie - zajrzeliśmy do lokali wyborczych w Bydgoszczy, Dąbrowie Chełmińskiej, Terespolu Pomorskim, a także w szpitalu w Świeciu. - Liczymy na wysoką frekwencję - podkreślają szefowie komisji wyborczych. Czytaj dalej »
Policja: w sobotę odnotowano 72 przypadki naruszenia ciszy wyborczej
2025-05-18, 07:00Podkomisarz Iwona Kijowska z Komendy Głównej Policji przekazała, że od początku ciszy wyborczej odnotowano 72 przypadki jej naruszenia, w tym dwa przestępstwa. Dodała, że głównie są to wykroczenia w Internecie. Czytaj dalej »
Kurs wagi państwowej! W taksówce karty do głosowania, strażnik i pracownik ratusza [wideo, zdjęcia]
2025-05-17, 16:45Ponad 30 taksówek rozjechało się po Bydgoszczy, by dostarczyć obwodowym komisjom wyborczym potrzebne na dzień głosowania materiały. Po południu wypełnione m.in. kartami do głosowania, spisami wyborców i pieczątkami auta wyruszyły… Czytaj dalej »
Wszystko dopięte na ostatni guzik. Obwodowe komisje wyborcze gotowe do głosowania [wideo]
2025-05-17, 09:22Przed nami wybory prezydenckie. W niedzielę (18 maja) pójdziemy do urn. W obwodowych komisjach wyborczych trwają intensywne przygotowania. To ostatnie godziny na zorganizowanie lokali wyborczych i przekazanie materiałów potrzebnych do… Czytaj dalej »
Koniec kampanii coraz bliżej. Adrian Zandberg przyjechał do Torunia: To rząd rozczarowania
2025-05-16, 17:26- Najwyższy czas, żeby do polskiej polityki powróciła treść - plan rozwoju na 5, 10, 15 lat - powiedział w Toruniu Adrian Zandberg, kandydat partii Razem na prezydenta. Czytaj dalej »
Jacek Dobrzyński: Szef ABW przekazał prezydentowi i premierowi wyjaśnienia ws. informacji NASK
2025-05-16, 17:05- Dziś Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk Rafał Syrysko na ręce prezydenta oraz premiera wysłał szczegółowe wyjaśnienia na temat czynności realizowanych przez Agencję w sprawie informacji NASK - przekazał w piątek… Czytaj dalej »
Karol Nawrocki odwiedzi Bydgoszcz. „To kampania intensywnego kontaktu z Polakami”
2025-05-16, 12:01Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki przyjedzie w poniedziałek (19 maja) do Bydgoszczy. Informację przekazał poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Schreiber. Czytaj dalej »
Wybory prezydenckie: Piątek to ostatni dzień kampanii, od północy cisza wyborcza
2025-05-16, 11:03Od północy z piątku na sobotę aż do zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich w niedzielę o godz. 21.00 będzie trwała cisza wyborcza. W ostatni dzień kampanii wyborczej większość kandydatów spotka się z mieszkańcami… Czytaj dalej »
CBOS: Trzaskowski - 32,7 proc.; Nawrocki - 27,5 proc., Mentzen - 13,7 proc.
2025-05-15, 20:20Kandydat KO Rafał Trzaskowski mógłby liczyć na 32,7 proc. głosów, popierany przez PiS Karol Nawrocki na 27,5 proc., zaś kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen na 13,7 proc. - wynika z prognozy wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich… Czytaj dalej »
Sławomir Mentzen w Toruniu: Polacy zasługują na tanią energię, zasługują na bezpieczeństwo
2025-05-15, 08:32Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen mówił w Toruniu między innymi o odrzuceniu Zielonego Ładu, obniżeniu rachunków za prąd czy wydatkach związanych z obronnością kraju. Czytaj dalej »