Adrian Zandberg: nie poprę i nie przekażę głosów wyborców partii Razem żadnemu kandydatowi
– Nie poprę i nie przekażę głosów wyborców partii Razem żadnemu kandydatowi na prezydenta – zadeklarował w piątek Adrian Zandberg, który w I turze wyborów otrzymał 4,86 procent głosów. – Wyborcy mają swoje poglądy i swoje wartości; w II turze to oni zdecydują, jak zagłosować przy urnie – dodał.
W II turze wyborów prezydenckich zmierzą się kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski i popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki. Lider partii Razem podkreślił, że nie poprze żadnego kandydata i nie przekaże żadnemu głosów swoich wyborców.
– Wyborcy to są rozsądni, racjonalni ludzie, którzy mają swoje poglądy i mają swoje wartości. I w tej drugiej turze to oni będą podejmować decyzje o tym, czy pójść, czy nie pójść na wybory, i jak zagłosować przy urnie – oświadczył polityk Razem na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie.
Propozycja spotkania na dodatkowym posiedzeniu Sejmu
Jak poinformował, w ciągu ostatnich dni chęć dołączenia do Razem zadeklarowało ponad pięć tysięcy osób. – Przed Razem wielkie zadanie, żeby zbudować nasze struktury w tych miejscach, gdzie dotąd byliśmy słabsi – powiedział. Dodał, że celem partii jest zbudowanie poparcia, by Razem samodzielnie przekroczyło próg wyborczy w wyborach parlamentarnych w 2027 roku.
Odniósł się też do propozycji Trzaskowskiego, który w środę w TVN24 powiedział, że bardzo chętnie porozmawiałby z Zandbergiem, ponieważ „bardzo wiele ich łączy”. Kandydat KO wyraził nadzieję, że polityk Razem odpowie na jego prośbę o spotkanie. Trzaskowski dodał, że nie oczekuje „poparcia wprost”, choć by się z niego ucieszył.
Zandberg stwierdził, że zamiast zaprosić Rafała Trzaskowskiego do rozmowy na YouTube i go „przeczołgać” proponuje, by obaj spotkali się w przyszłym tygodniu na dodatkowym posiedzeniu Sejmu.
– Jeżeli słowa mają mieć jakiekolwiek znaczenie, jeżeli one miałyby przekonać kogokolwiek spośród miliona wyborców i wyborczyń Razem, to spotkajmy się na dodatkowym posiedzeniu Sejmu, zwołanym w tym tygodniu, który przed nami. I po prostu pracujmy. Przyjmijmy zmiany w budżecie ochrony zdrowia. Przyjmijmy ustawę mieszkaniową z jakimś sensowniejszym niż dotąd budżetem – powiedział Zandberg.
Poseł Razem przytoczył dane opublikowane przez portal Rynek Zdrowia, z których wynika, że od początku roku do Narodowego Funduszu Zdrowia przekazano już 80 procent dotacji z budżetu państwa, czyli 15,81 z 18,3 miliarda złotych zakładanych początkowo na 2025 rok. – Potrzebna jest nowelizacja budżetu ochrony zdrowia i z tym nie można czekać, bo za chwilę cenę za to nieróbstwo rządu zapłacą zwykli ludzie – stwierdził Zandberg.
„Dlatego nie jestem w rządzie”
Polityk podkreślił, że zaakceptował odmowę rządu w sprawie realizacji postulatów Razem, które zakładają przeznaczenie ośmiu procent PKB na zdrowie, jednego procenta na publiczne budownictwo mieszkaniowe i trzech procent PKB na badania i rozwój. – Przyjąłem półtora roku temu komunikat ze strony rządu, że nie są zainteresowani realizowaniem naszego programu, dlatego w tym rządzie nie jestem – powiedział.
– Natomiast od roku leży przygotowany i gotowy projekt ustawy mieszkaniowej. To jest ustawa, która z niezrozumiałych dla mnie powodów nie została ciągle przez Sejm przyjęta – dodał.
Chodzi o projekt przygotowany przez byłego wiceszefa MRiT, prezydenta Włocławka Krzysztofa Kukuckiego (Lewica) i obecnego wiceministra rozwoju Tomasza Lewandowskiego (Lewica). Zakłada on m.in., że do 2030 roku wydane zostanie do 45 miliardów złotych na budownictwo społeczne.
Przewodnicząca parlamentarnego koła Razem Marcelina Zawisza doprecyzowała propozycję partii. – W poniedziałek Rada Ministrów, w środę posiedzenie Sejmu, w piątek Senat. Myślę, że to będzie bardzo jednoznaczny sygnał dla wszystkich wyborców, którzy są rozczarowani – dodała.
Poparcie w II turze wyborów prezydenckich dla Rafała Trzaskowskiego zadeklarowała wcześniej Magdalena Biejat, która I turze była kandydatką Nowej Lewicy i uzyskała 4,23 procent poparcia. Zachęcała wyborców Lewicy, żeby w II turze poszli do wyborów i „postawili tamę” skrajnej prawicy.
1 czerwca w drugiej turze wyborów zmierzą się Rafał Trzaskowski, który uzyskał 31,36 procent głosów, a także Karol Nawrocki, którego poparło 29,54 procent głosujących.
Zobacz także
Prof. Artur Laska będzie kandydować na rektora UKW. Publikuje swój spot wyborczy [wideo]
2024-01-09, 11:12„Razem dla Uniwersytetu” to hasło kampanii prof. Laski, dziekana Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Poniżej oświadczenie kandydata. To już trzecia osoba z uniwersyteckiego grona, która zapowiada… Czytaj dalej »
Zmiany przed wyborami samorządowymi. We Włocławku było pięć okręgów, będą cztery
2023-12-21, 07:51Od najbliższych wyborów samorządowych zaczną obowiązywać zmiany na wyborczej mapie Włocławka. Najpierw wojewoda zmniejszył liczbę mandatów w Radzie Miejskiej Włocławka - z 25 do 23. W ślad za tą decyzją włocławski komisarz… Czytaj dalej »
Aktywni dla Torunia wystawią kandydata na prezydenta. Chcą „debetonizacji układu”
2023-12-15, 16:37Klub radnych „Aktywni dla Torunia” zapowiada start w zbliżających się wyborach samorządowych. Wśród kandydatów na prezydenta miasta pojawiają się jak na razie dwa nazwiska - Margareta Skerska-Roman i Maciej Krużewski. Czytaj dalej »
Powstanie komisja śledcza do zbadania kulis tak zwanych „wyborów kopertowych"
2023-12-07, 20:48Sejm przyjął w czwartek uchwałę ws. powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, wyborów Prezydenta RP w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego; jej powstanie połowie poparli jednogłośnie. Według marszałka Sejmu… Czytaj dalej »
Prof. Jarosław Burczyk zapowiada udział w wyborach na stanowisko rektora UKW Bydgoszcz
2023-12-02, 08:00„Motywowany troską o dalszy rozwój naszego Uniwersytetu i troską o każdą i każdego z Was, wszystkie osoby kształcące się i pracujące na naszej uczelni, podjąłem decyzję o kandydowaniu w nadchodzących wyborach na stanowisko… Czytaj dalej »
Sejm wybrał pięciu wicemarszałków. Posłowie odrzucili kandydaturę Elżbiety Witek
2023-11-13, 20:22Sejm X kadencji wybrał w poniedziałek pięciu wicemarszałków. Zostali nimi: Monika Wielichowska (KO), Dorota Niedziela (KO), Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) oraz Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga). Kandydatka… Czytaj dalej »
Paweł Sałek: Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte. Jesteśmy gotowi do rozmów
2023-10-28, 18:00Prezydent chciał wysłuchać wszystkich komitetów wyborczych i cały czas drzwi Pałacu Prezydenckiego są otwarte - powiedział w sobotę doradca prezydenta Paweł Sałek, odnosząc się do rozmów z liderami ugrupowań, które dostały… Czytaj dalej »
Prezydent podsumował konsultacje. Morawiecki i Tusk kandydatami na premiera [wideo]
2023-10-26, 12:30Mamy dwóch poważnych kandydatów na premiera; to sytuacja nowa w naszych standardach demokratycznych. Pierwszy raz mamy taką sytuację przed tzw. pierwszym krokiem konstytucyjnym - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. - Na szczęście… Czytaj dalej »
Sławomir Mentzen: Zgodnie z zapowiedziami nie poprzemy rządu PO ani PiS
2023-10-25, 20:04Będziemy popierać ustawy, które uważamy za słuszne i sprzeciwiać się tym, które uznamy za szkodliwe - poinformował Sławomir Mentzen po spotkaniu przedstawicieli Konfederacji z prezydentem. Czytaj dalej »
Czarzasty: Potwierdziliśmy, że Donald Tusk powinien dostać nominację do tworzenia rządu
2023-10-25, 16:50W środę po godz. 14:00 zakończyły się konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z: Włodzimierzem Czarzastym, Robertem Biedroniem z Nowej Lewicy, Magdaleną Biejat, Adrianem Zandbergiem z Razem oraz Wojciechem Koniecznym z PPS i Waldemarem… Czytaj dalej »