Jacek Dobrzyński: Szef ABW przekazał prezydentowi i premierowi wyjaśnienia ws. informacji NASK
– Dziś Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk Rafał Syrysko na ręce prezydenta oraz premiera wysłał szczegółowe wyjaśnienia na temat czynności realizowanych przez Agencję w sprawie informacji NASK – przekazał w piątek na portalu X Jacek Dobrzyński, rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji i koordynatora służb specjalnych.
Dodał, że pismo zostało wysłane, zanim minister Małgorzata Paprocka przekazała swoją prośbę. – Z kolei działania ABW zostały podjęte natychmiast po otrzymaniu informacji z NASK – zaznaczył.
Wcześniej szefowa KPRP Małgorzata Paprocka informowała, że w związku z incydentami komunikowanymi przez NASK wystąpiła do szefa ABW o niezwłoczne przedstawienie, jeszcze przed rozpoczęciem ciszy wyborczej, informacji o działaniach ABW w tej sprawie.
W środę Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) poinformowała o możliwej próbie ingerencji w kampanię wyborczą – chodziło o reklamy polityczne na Facebooku, mogące być finansowane z zagranicy. O sprawie poinformowana została ABW. Zaangażowane w kampanię konta reklamowe w ciągu ostatnich siedmiu dni miały wydać na materiały polityczne więcej niż jakikolwiek komitet wyborczy.
Dzień później Wirtualna Polska napisała, że za publikowanymi w internecie reklamami promującymi Rafała Trzaskowskiego i atakującymi jego konkurentów stoi pracownik i wolontariusze fundacji Akcja Demokracja. Jak pisze wp.pl, internauci od kilku tygodni zwracali uwagę na te reklamy, ukazujące się na Facebooku.
W czwartek szefowa sztabu kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wioletta Paprocka napisała na X, że „trwa masowa akcja dezinformacji wyborczej przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu z wykorzystaniem systemów SMS operatorów telefonicznych”. Dodała, że sprawa została zgłoszona do NASK i że będzie też zawiadomienie do prokuratury.
W piątek szef KPRM Jan Grabiec (KO) poinformował, że od godz. 9:00 trwa atak DDoS na strony platforma.org. Dodał, że przedstawiciele partii współpracują z zespołem działającym w strukturach NASK, aby przywrócić funkcjonalność strony i wyjaśnić przyczyny zdarzenia. Dyrektor pionu mediów i komunikacji NASK Jacek Dziura potwierdził w piątek mediom, że trwają ataki DDoS na szereg polskich podmiotów, w tym na stronę Platformy Obywatelskiej.
– Zespół operacyjny CERT Polska, działający w strukturach NASK, jest w trakcie obsługi tego zdarzenia i trwa analiza incydentów. Natomiast też ze względu na trwające działania nie możemy potwierdzić i podać większej ilości szczegółów, ale to, co możemy potwierdzić to, że za dzisiejsze ataki DDoS na niektóre polskie strony internetowe odpowiada prorosyjska grupa haktywistyczna NoName057 – poinformował Dziura.
Zobacz także
Głosy przeliczono powtórnie. Różnice są, ale wynik wyborów prezydenckich bez zmian
2025-07-25, 19:02Karol Nawrocki powinien był otrzymać 1538 głosów mniej, a Rafał Trzaskowski o 1541 głosów więcej, niż informowała Państwowa Komisja Wyborcza. Prokuratura Krajowa stwierdziła, że błędy w komisjach wyborczych nie miały jednak… Czytaj dalej »
Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta RP
2025-07-01, 19:06Decyzję sądu przedstawił we wtorek przewodniczący Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Krzysztof Wiak. Czytaj dalej »
Protesty wyborcze. Spór między Sądem Najwyższym a Prokuratorem Generalnym
2025-06-30, 19:54- Sąd Najwyższy uniemożliwił Prokuratorowi Generalnemu zapoznanie się z aktami dotyczącymi protestów wyborczych; stanowi to rażące naruszenie zasad określonych w Kodeksie wyborczym, ustawie o Sądzie Najwyższym oraz Kodeksie postępowania… Czytaj dalej »
W Sądzie Najwyższym posiedzenia jawne ws. protestów przeciw wyborowi prezydenta. Trwają manifestacje
2025-06-27, 12:16W piątek rano w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpoczęła się seria trzech posiedzeń jawnych w sprawie protestów przeciwko wyborowi prezydenta - m.in. tych, w związku z którymi zdecydowano o weryfikacji… Czytaj dalej »
Sąd Najwyższy opublikował protokoły z kart do głosowania w 13 obwodowych komisjach wyborczych
2025-06-26, 21:04Do Sądu Najwyższego wpłynęły protokoły ze wszystkich sądów rejonowych, które przeliczyły głosy oddane w II turze wyborów prezydenckich w 13 obwodowych komisjach wyborczych - przekazano na stronie SN. Opublikowano również skany… Czytaj dalej »
Trwa śledztwo w sprawie nieprawidłowości w liczeniu głosów w Wieńcu i w Grudziądzu
2025-06-25, 21:52Powtórne liczenie głosów wykazało, że komisja w Obwodowej Komisji Wyborczej w podwłocławskim Wieńcu przypisała głosy, oddane na Rafała Trzaskowskiego, Karolowi Nawrockiemu - i odwrotnie - głosy, oddane na Nawrockiego, zapisano… Czytaj dalej »
Są pierwsze śledztwa ws. nieprawidłowości wyborczych m.in. w Brześciu Kujawskim
2025-06-24, 19:44Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar poinformował we wtorek, że wszczęto pierwszych 6 śledztw Prokuratur Okręgowych w sprawie nieprawidłowości wyborczych: we Włocławku, Jeleniej Górze, Opolu, Bielsku-Białej… Czytaj dalej »
Sąd Rejonowy we Włocławku ponownie przeliczył głosy oddane w II turze wyborów
2025-06-19, 11:28Pod lupą znalazły się głosy oddane w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 4 w gminie Brześć Kujawski. Chodzi o komisję, która działała w szkole podstawowej w podwłocławskim Wieńcu. Czytaj dalej »
Szymon Hołownia: Zakończył się projekt Trzecia Droga. Zarząd PSL: Nie było takiej uchwały
2025-06-17, 23:36Marszałek Hołownia dziękuje PSL-owi za współpracę, oznajmiając koniec wyborczego mariażu Polski 2050 i PSL - u. Tymczasem ludowcy zaprzeczyli, by taka decyzja zapadła. Twierdzą, że była jedynie dyskusja o możliwości samodzielnego… Czytaj dalej »
Będą ponownie liczyć głosy. Protokoły dwóch komisji wyborczych w regionie do weryfikacji
2025-06-12, 19:00Sąd Najwyższy zgodził się, by ponownie przyjrzeć się protokołom w 13 obwodowych komisjach wyborczych - karty wyborcze przeliczone zostaną ponownie m.in. w Krakowie, Gdańsku, Katowicach, a także w naszym regionie - w Grudziądzu i… Czytaj dalej »