CBOS: Trzaskowski - 32,7 proc.; Nawrocki - 27,5 proc., Mentzen - 13,7 proc.
Kandydat KO Rafał Trzaskowski mógłby liczyć na 32,7 proc. głosów, popierany przez PiS Karol Nawrocki na 27,5 proc., zaś kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen na 13,7 proc. - wynika z prognozy wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich, przekazanej przez CBOS. To ostatnie przedwyborcze badanie CBOS.
Na czwartym miejscu, jak wynika z prognozy, plasuje się kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia z wynikiem 6,2 proc. Kandydat Partii Razem Adrian Zandberg mógłby liczyć na 5,7 proc., a kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat na 4,9 proc. Z kolei europoseł Grzegorz Braun zanotował poparcie na poziomie 4,4 proc.
Z pozostałych kandydatów 1 proc. poparcia przekroczyli jeszcze - była posłanka SLD Joanna Senyszyn (1,6 proc.) oraz szef koła Wolnych Republikanów Marek Jakubiak (1,5 proc.). Dalej uplasowali się: dziennikarz Krzysztof Stanowski (0,9 proc.), ekonomista Artur Bartoszewicz (0,6 proc.), lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju Maciej Maciak (0,2 proc.) oraz kandydat Bezpartyjnych Samorządowców Marek Woch (0,1 proc.).
Przewidywana frekwencja w pierwszej turze wyniosłaby 66,9 proc. Wynik ten - jak wskazała sondażownia - uzyskano poprzez połączenie deklaracji udziału w głosowaniu z analizą postaw społecznych i historycznych wskaźników uczestnictwa wyborczego.
CBOS zaznaczył, że prognozę - od zwykłych sondaży, prezentujących jedynie deklaracje respondentów - odróżnia fakt, że uwzględnia ona także przewidywane wybory osób, które zadeklarowały udział w nadchodzących wyborach prezydenckich, ale odmówiły wskazania preferowanego kandydata lub nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji wyborczej. Grupa ta obejmuje 261 respondentów, a więc stanowi duży odsetek wszystkich respondentów.
Jak przekazała sondażownia, prognoza została przygotowana na podstawie dwóch niezależnych badań, przeprowadzonych w pierwszej połowie maja. Pierwsze - „Wybory prezydenckie" - przeprowadzono w okresie 12-13 maja metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI - 91,2 proc.) oraz wywiadów internetowych (CAWI - 8,8 proc.) na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1001). Drugie badanie - „Aktualne problemy i wydarzenia" - przeprowadzono w dniach 5-14 maja w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z rejestru PESEL liczącej 1080 osób (w tym 64,4 proc. metodą CAPI, 23,7 proc. CATI i 11,9 proc. - CAWI). Łączna wielkość próby wyniosła 2081 respondentów, co - jak zaznaczyła sondażownia - pozwala na uzyskanie wysokiego poziomu precyzji szacunków.
Zobacz także
PiS nie będzie totalną opozycją, ale dopilnuje wypełnienia wyborczych obietnic
2023-10-23, 11:07Były podziękowania i obietnice dalszej ciężkiej pracy na rzecz Polski. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości z okręgu toruńsko-włocławskiego wybrani na nową kadencję Sejmu dziękowali wyborcom. Odnieśli się też do obecnej sytuacji… Czytaj dalej »
Paweł Szrot: Okoliczności wskazują na to, że pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 lub 14 listopada
2023-10-20, 15:02Jak podkreślił szef Gabinetu Prezydenta i poseł-elekt z bydgoskiej listy Prawa i Sprawiedliwości w piątek w rozmowie z TVN24, nic nie będzie „przeciągane” ponad to, co wyznacza prawo. Czytaj dalej »
Po wyborach zmiany w składach rad i władzach gmin w regionie. Kto kogo zastąpi?
2023-10-18, 11:16Wśród nowo wybranych posłów i senatorów są dotychczasowi samorządowcy, a to oznacza, że ktoś będzie musiał ich zastąpić. Czytaj dalej »
Redaktor Stankowski: Politycy się dogadają, pytanie - co na to ich wyborcy? [Rozmowa dnia]
2023-10-18, 09:42Adrian Stankowski, redaktor naczelny Gazety Polskiej Codziennie, mówił w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK o szansach na utworzenie rządu przez ugrupowania centrolewicowe, które łącznie uzyskały w przyszłym Sejmie większość… Czytaj dalej »
Paweł Szrot: Wygląda na to, że desygnowanie premiera przez prezydenta chwilę potrwa [wideo]
2023-10-17, 14:25- Widzę różne scenariusze, nawet te najbardziej nieprawdopodobne. W polityce niczego nie można wykluczać - powiedział we wtorek prezydencki minister Paweł Szrot. Czytaj dalej »
Iwona Karolewska zdobyła ponad 8,5 tys. głosów. „Ubrałam trampki i wzięłam się do pracy”
2023-10-17, 11:48Powiat świecki po raz pierwszy w historii będzie miał swojego posła. Została nim Iwona Karolewska ze Świecia - samorządowiec i społecznik. - Jeszcze do mnie nie dociera, że zostałam posłanką - mówi. Czytaj dalej »
Wynik ogólnokrajowego referendum nie jest wiążący. Za niska frekwencja
2023-10-17, 10:26Frekwencja w referendum ogólnokrajowym 2023 r. wyniosła 40,91 proc. - podano we wtorek na stronie PKW. Oznacza to, że wynik referendum nie jest wiążący. Czytaj dalej »
Zbigniew Sosnowski: Trzeba zbudować kolejny most przez Wisłę i zaporę w Siarzewie [Rozmowa dnia]
2023-10-17, 09:50Wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski, wybrany do Sejmu z listy Trzeciej Drogi, odpowiadał w „Rozmowie dnia' Polskiego Radia PiK m.in. na pytanie, jakie są jego zdaniem kluczowe inwestycje, na które czeka nasz region. Czytaj dalej »
PiS – 35,38 procent, KO – 30,70 procent; Trzecia Droga – 14,40 procent. Dane ze 100 procent obwodów
2023-10-17, 09:16Po przeliczeniu głosów ze wszystkich komisji wyborczych, w wyborach do Sejmu, PiS uzyskało 35,38 procent poparcia, KO - 30,70 procent, Trzecia Droga - 14,40 procent - wynika z danych PKW. Czytaj dalej »
Kto zdobył mandat poselski, a kto go stracił? Wyniki wyborów w Kujawsko-Pomorskiem
2023-10-17, 09:15PKW przedstawiła już dane ze 100 procent komisji. Wiadomo już, kto z naszego regionu dostał się do Sejmu i kto mandatu nie zdobył. Czytaj dalej »