CBOS: Trzaskowski - 32,7 proc.; Nawrocki - 27,5 proc., Mentzen - 13,7 proc.
Kandydat KO Rafał Trzaskowski mógłby liczyć na 32,7 proc. głosów, popierany przez PiS Karol Nawrocki na 27,5 proc., zaś kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen na 13,7 proc. - wynika z prognozy wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich, przekazanej przez CBOS. To ostatnie przedwyborcze badanie CBOS.
Na czwartym miejscu, jak wynika z prognozy, plasuje się kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia z wynikiem 6,2 proc. Kandydat Partii Razem Adrian Zandberg mógłby liczyć na 5,7 proc., a kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat na 4,9 proc. Z kolei europoseł Grzegorz Braun zanotował poparcie na poziomie 4,4 proc.
Z pozostałych kandydatów 1 proc. poparcia przekroczyli jeszcze - była posłanka SLD Joanna Senyszyn (1,6 proc.) oraz szef koła Wolnych Republikanów Marek Jakubiak (1,5 proc.). Dalej uplasowali się: dziennikarz Krzysztof Stanowski (0,9 proc.), ekonomista Artur Bartoszewicz (0,6 proc.), lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju Maciej Maciak (0,2 proc.) oraz kandydat Bezpartyjnych Samorządowców Marek Woch (0,1 proc.).
Przewidywana frekwencja w pierwszej turze wyniosłaby 66,9 proc. Wynik ten - jak wskazała sondażownia - uzyskano poprzez połączenie deklaracji udziału w głosowaniu z analizą postaw społecznych i historycznych wskaźników uczestnictwa wyborczego.
CBOS zaznaczył, że prognozę - od zwykłych sondaży, prezentujących jedynie deklaracje respondentów - odróżnia fakt, że uwzględnia ona także przewidywane wybory osób, które zadeklarowały udział w nadchodzących wyborach prezydenckich, ale odmówiły wskazania preferowanego kandydata lub nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji wyborczej. Grupa ta obejmuje 261 respondentów, a więc stanowi duży odsetek wszystkich respondentów.
Jak przekazała sondażownia, prognoza została przygotowana na podstawie dwóch niezależnych badań, przeprowadzonych w pierwszej połowie maja. Pierwsze - „Wybory prezydenckie" - przeprowadzono w okresie 12-13 maja metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI - 91,2 proc.) oraz wywiadów internetowych (CAWI - 8,8 proc.) na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1001). Drugie badanie - „Aktualne problemy i wydarzenia" - przeprowadzono w dniach 5-14 maja w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z rejestru PESEL liczącej 1080 osób (w tym 64,4 proc. metodą CAPI, 23,7 proc. CATI i 11,9 proc. - CAWI). Łączna wielkość próby wyniosła 2081 respondentów, co - jak zaznaczyła sondażownia - pozwala na uzyskanie wysokiego poziomu precyzji szacunków.
Zobacz także
"Do zobaczenia w wolnej Polsce" - hasło wyborcze Agaty Banasik
2015-10-08, 13:46Agata Banasik, liderka listy KORWiN do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim, idzie do wyborów z hasłem 'Do zobaczenia w wolnej Polsce'. Czytaj dalej »
Lider listy PiS w okręgu toruńsko-włocławskim w trosce o zwierzęta
2015-10-04, 14:40Jest 'zwierzolubem'. W domu ma 4 koty. Krzysztof Czabański - lider listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu toruńsko - włocławskim z okazji przypadającego Światowego Dnia Zwierząt odwiedził Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt… Czytaj dalej »
Naukowcy z WSG zbadali jak wyborcy patrzą na kartę do głosowania
2015-09-30, 11:27Czy układ graficzny karty do głosowania ma wpływ na proces podejmowania decyzji przez wyborców? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali naukowcy z Pracowni Neuropsychologii i Użyteczności Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
"Na prawo patrz!" - hasło wyborcze Andrzeja Walkowiaka
2015-09-25, 12:44'Na prawo - patrz!' - z takim hasłem do wyborów idzie Andrzej Walkowiak, piątka na liście Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu w okręgu bydgoskim. Czytaj dalej »
Lewica przeciwko umowom śmieciowym
2015-09-24, 16:00Włocławski sztab wyborczy koalicji 'Lewica razem' zwołał konferencję prasową, poświęconą gospodarczej części swojego programu. Czytaj dalej »
Sąd oddalił powództwo posłanki Domiceli Kopaczewskiej przeciwko włocławskiej gazecie
2015-09-24, 14:28Szefowa Platformy Obywatelskiej we Włocławku, poseł Domicela Kopaczewska, ostatecznie przegrała proces o ochronę dóbr osobistych. Prawomocny wyrok w tej sprawie wydał Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Czytaj dalej »
KORWiN kontra Nowoczesna. Źle oznaczone materiały wyborcze?
2015-09-24, 14:03Andrzej Ignatowicz - szef bydgoskiego okręgu partii KORWiN i jednocześnie kandydat tej partii do Sejmu zawiadamia prokuraturę w sprawie ulotek ugrupowania Nowoczesna. Jego zdaniem doszło do nielegalnego finansowania kampanii Nowoczesn… Czytaj dalej »
Partia Razem zainaugurowała kampanię wyborczą w Bydgoszczy
2015-09-24, 11:12'Inna polityka jest możliwa' - to hasło wyborcze Partii Razem. Ugrupowanie rusza z kampanią wyborczą w Bydgoszczy. W okręgu bydgoskim wystawia 13 kandydatów. Czytaj dalej »
Pieniądze na drogowe inwestycje w Strzelnie i gminie Szubin
2015-09-21, 19:44Na kujawsko-pomorskich drogach ma być bezpieczniej. To za sprawą rządowego programu, który przewiduje pieniądze na inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa. Czytaj dalej »
O programie gospodarczym Nowoczesnej
2015-09-21, 19:27Działacze Nowoczesnej Ryszarda Petru mówili w Bydgoszczy o założeniach programu gospodarczego ugrupowania. Jego filary to: wolność, sprawiedliwość i przejrzystość, Polska bez uprzywilejowanych grup, a także proste i równe podatki:… Czytaj dalej »