CBOS: Trzaskowski - 32,7 proc.; Nawrocki - 27,5 proc., Mentzen - 13,7 proc.
Kandydat KO Rafał Trzaskowski mógłby liczyć na 32,7 proc. głosów, popierany przez PiS Karol Nawrocki na 27,5 proc., zaś kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen na 13,7 proc. - wynika z prognozy wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich, przekazanej przez CBOS. To ostatnie przedwyborcze badanie CBOS.
Na czwartym miejscu, jak wynika z prognozy, plasuje się kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia z wynikiem 6,2 proc. Kandydat Partii Razem Adrian Zandberg mógłby liczyć na 5,7 proc., a kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat na 4,9 proc. Z kolei europoseł Grzegorz Braun zanotował poparcie na poziomie 4,4 proc.
Z pozostałych kandydatów 1 proc. poparcia przekroczyli jeszcze - była posłanka SLD Joanna Senyszyn (1,6 proc.) oraz szef koła Wolnych Republikanów Marek Jakubiak (1,5 proc.). Dalej uplasowali się: dziennikarz Krzysztof Stanowski (0,9 proc.), ekonomista Artur Bartoszewicz (0,6 proc.), lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju Maciej Maciak (0,2 proc.) oraz kandydat Bezpartyjnych Samorządowców Marek Woch (0,1 proc.).
Przewidywana frekwencja w pierwszej turze wyniosłaby 66,9 proc. Wynik ten - jak wskazała sondażownia - uzyskano poprzez połączenie deklaracji udziału w głosowaniu z analizą postaw społecznych i historycznych wskaźników uczestnictwa wyborczego.
CBOS zaznaczył, że prognozę - od zwykłych sondaży, prezentujących jedynie deklaracje respondentów - odróżnia fakt, że uwzględnia ona także przewidywane wybory osób, które zadeklarowały udział w nadchodzących wyborach prezydenckich, ale odmówiły wskazania preferowanego kandydata lub nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji wyborczej. Grupa ta obejmuje 261 respondentów, a więc stanowi duży odsetek wszystkich respondentów.
Jak przekazała sondażownia, prognoza została przygotowana na podstawie dwóch niezależnych badań, przeprowadzonych w pierwszej połowie maja. Pierwsze - „Wybory prezydenckie" - przeprowadzono w okresie 12-13 maja metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI - 91,2 proc.) oraz wywiadów internetowych (CAWI - 8,8 proc.) na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1001). Drugie badanie - „Aktualne problemy i wydarzenia" - przeprowadzono w dniach 5-14 maja w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z rejestru PESEL liczącej 1080 osób (w tym 64,4 proc. metodą CAPI, 23,7 proc. CATI i 11,9 proc. - CAWI). Łączna wielkość próby wyniosła 2081 respondentów, co - jak zaznaczyła sondażownia - pozwala na uzyskanie wysokiego poziomu precyzji szacunków.
Zobacz także
UMK świętuje rocznicę wyborów rektorskich w 1981 roku
2016-04-26, 11:27Uniwersytet świętuje rocznicę demokratycznych wyborów rektorskich w 1981 roku. Czytaj dalej »
Pytania do kandydatów na rektora UKW
2016-03-22, 17:53Jak zachować szerokoprofilowy charakter uczelni? Czy jest szansa na połączenie UKW z UTP? Kiedy pojawią się indeksy elektroniczne? O to kandydatów na rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pytali przedstawiciele środowiska akade… Czytaj dalej »
Wybory rektora UTP w prima aprilis
2016-03-17, 13:58Wybory rektora UTP odbędą się w prima aprilis. Uczelniana Komisja Wyborcza Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego wyznaczyła nową datę wyborów. Czytaj dalej »
Z posiedzenia Senatu UTP w Bydgoszczy
2016-03-16, 16:12Senat Uniwersytetu Technologiczno Przyrodniczego w Bydgoszczy dyskutował dzisiaj o sposobach rozwiązania sytuacji, która doprowadziła do odwołania poniedziałkowych wyborów rektora uczelni. Czytaj dalej »
Odwołane wybory rektora UTP w Bydgoszczy
2016-03-14, 16:00Zaplanowane na wtorek wybory rektora na UTP w Bydgoszczy odwołane. To skutek konfliktu między radami samorządów studenckich bydgoskiej uczelni. Czytaj dalej »
Kto zostanie rektorem UKW?
2016-03-14, 11:40Uczelnia czeka na kandydatów. Obecny rektor nie kandyduje. Czytaj dalej »
Łukasz Krupa za Łukasza Niedźwieckiego? Powyborcze zmiany w bydgoskim samorządzie?
2015-11-02, 08:02Czy dojdzie do powyborczych roszad w bydgoskim samorządzie? Jak wynika z nieoficjalnych informacji Gazety Pomorskiej może dojść do zmiany na stanowiskach dwóch zastępców prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Tomasz Szymański podziękował wyborcom
2015-10-27, 13:54Podziękowania dla wyborców, ale i krytyka obecnych struktur Platformy Obywatelskiej. Między innymi o tym mówił dzisiaj na konferencji Tomasz Szymański, który z listy Platformy dostał się do Sejmu. Czytaj dalej »
Nowo wybrani bydgoscy posłowie PiS chcą bezpośrednich wyborów marszałka województwa
2015-10-27, 13:29Bezpośredni wybór marszałka województwa czy kontrola Urzędu Wojewódzkiego nad rozdzielaniem pieniędzy dla różnych części województwa - to jedne z pomysłów na zmiany w Polsce, o których mówili nowo wybrani posłowie PIS w B… Czytaj dalej »
Debiutanci w Sejmie z okręgów z województwa kujawsko-pomorskiego
2015-10-27, 12:54Nie miał politycznych planów, wiosną na stacji Bydgoszcz-Leśna wsiadł do pociągu, by jesienią dojechać do... Sejmu. Michał Stasiński z Bydgoszczy to jeden z 11 kujawsko-pomorskich debiutujących w parlamencie posłów. Czytaj dalej »