Paweł Szefernaker: Będziemy badali, kto zapłacił za piątkową debatę w trzech telewizjach
Szef sztabu Karola Nawrockiego Paweł Szefernaker zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość będzie badać, ile kosztowała produkcja piątkowej debaty w Końskich i kto za nią zapłacił. Poseł ocenił, że „ludzie Rafała Trzaskowskiego” organizując debatę w trzech telewizjach, przygotowali sobie granat, który wybuchł im w rękach.
Szefernaker podkreślił w poniedziałek w TVN24, że kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki cały czas jest gotowy do debaty fair play z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. Jak ocenił, piątkowa debata w Końskich transmitowana przez trzy największe telewizje „to była jedna wielka ustawka”. – Sztab Trzaskowskiego to zorganizował. Będziemy również badać, ile to kosztowało, kto za to zapłacił – poinformował.
Szef sztabu Nawrockiego podkreślił, że w czwartek przyszedł do siedziby TVP, by rozmawiać o warunkach debaty, ale – jak stwierdził – nikt z nim nie chciał rozmawiać, bo wszystko było ustalone. – Było ustalone, że są trzy stacje, a ja chciałem, żeby było więcej. Trzeba było domówić warunki, które były dla obu stron do zaakceptowania – powiedział Szefernaker.
Jego zdaniem, o tym, że była to „ustawka”, świadczy to, że trzy telewizje, wiedząc o tym, że warunki debaty nie zostały uzgodnione, „parły do debaty” i prowadziły transmisję z miejsca planowanej debaty, czyli hali sportowej w Końskich, w której nie wiadomo było, czy Nawrocki się pojawi. Dodał, że „było prawdopodobieństwo”, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia, kandydat Trzeciej Drogi, który przyjechał do Końskich, nie zostanie wpuszczony do hali.
Szefernaker ocenił, że sztab Trzaskowskiego „przygotował sobie granat, który wybuchł im w rękach”. – To był czarny piątek Trzaskowskiego. Media informują, że nawet przygotowywał się z psychologiem do tej debaty, a tymczasem debata mu nie wyszła – ocenił poseł PiS.
Pytany, kto z kim negocjował pięć lat temu warunki przedwyborczej debaty w Końskich, w której wziął udział Andrzej Duda, ale nie było Trzaskowskiego, odparł, że „to była debata ustawowa, organizowana przez TVP, która musi się odbyć przed wyborami”.
Piątkowa debata w Końskich początkowo miała być spotkaniem „jeden na jeden” Trzaskowskiego i Nawrockiego. Przedstawiciele TVP, TVN i Polsatu informowali, że są gotowi do zorganizowania i transmitowania debaty. Sztab Nawrockiego chciał jednak, by do debaty zostały dopuszczone też TV Republika i wPolsce24.pl. Do porozumienia sztabów jednak nie doszło. Trzaskowski podtrzymał zaproszenie dla Nawrockiego, a TV Republika zorganizowała własną debatę na miejskim rynku w Końskich.
Finalnie doszło więc do dwóch debat: debaty Telewizji Republika na rynku z udziałem pięciorga kandydatów, w tym Nawrockiego oraz debaty prowadzonej przez dziennikarzy TVP, TVN i Polsatu i transmitowanej przez te stacje z udziałem ośmiorga kandydatów, w tym Nawrockiego i Trzaskowskiego. Dziennikarka TVP poinformowała, że debatę zorganizował komitet wyborczy Trzaskowskiego, a telewizja publiczna przeprowadzi debatę wszystkich kandydatów w maju.
W 2020 roku ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda odmówił udziału w debacie z udziałem przedstawicieli kilkunastu redakcji w Lesznie. Z kolei Rafał Trzaskowski nie wziął udziału w debacie organizowanej przez TVP w Końskich.
Zobacz także
Chce walczyć o sprawy klimatu. Sylwester Jankowski (KO) w Toruniu przedstawił postulaty
2023-09-29, 20:45O ekologicznych manifestach społeczników i własnych planach politycznych mówił w Toruniu kandydat KO do Sejmu, Sylwester Jankowski. Jak podkreślił, politycy powinni być wrażliwsi na zagadnienia klimatyczne. Czytaj dalej »
Jarosław Wenderlich (PiS): wystąpiłem o utworzenie w Bydgoszczy Sądu Apelacyjnego
2023-09-29, 17:58O potrzebie powołania w Bydgoszczy Sądu Apelacyjnego i Prokuratury Regionalnej mówił w piątek (29 września) Jarosław Wenderlich - kandydat PiS do Sejmu, przewodniczący klubu radnych PiS w bydgoskiej Radzie Miasta i podsekretarz… Czytaj dalej »
Grzegorz Karpiński (KO) chce odwołania wojewódzkiego konserwatora zabytków
2023-09-29, 16:47Zdaniem Grzegorza Karpińskiego, kandydata na posła Koalicji Obywatelskiej, to wojewódzki konserwator zabytków ponosi odpowiedzialność za bałagan na Bulwarze Filadelfijskim. O rozważenie odwołania konserwatora wcześniej zwróciła… Czytaj dalej »
Marcin Wroński: Za czasów PO sprzedano 900 tysięcy hektarów polskich ziem
2023-09-29, 16:21Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i kandydat do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości, żąda sprostowania słów Donalda Tuska w sprawie sprzedaży polskich ziem. Jak mówi, fakty są inne, niż przedstawił… Czytaj dalej »
Janowiec Wielkopolski i inne miasta regionu ze wsparciem na ratowanie zabytków
2023-09-29, 08:16Poseł Prawa i Sprawiedliwości Ewa Kozanecka wręczyła w Pakości dotacje na renowację zabytków w ramach II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Czytaj dalej »
Za zasługi dla kultury i prawa. Mieszkańcy Kowalewa Pomorskiego z odznaczeniami
2023-09-29, 07:52Prof. Mieczysław Domarecki za wkład w rozwój kultury, a sekretarz gminy Monika Piróg za zasługi dla legislacji. Mieszkańcy Kowalewa Pomorskiego zostali uhonorowani ministerialnymi odznaczeniami. Wręczył je podczas uroczystej sesji… Czytaj dalej »
Konfederacja okręgu bydgoskiego: Spółki Skarbu Państwa bez reklam i bez polityki
2023-09-29, 07:00Marcin Sypniewski, kandydat do Sejmu, jedynka na liście Konfederacji w okręgu bydgoskim zapowiada, że jeden z najważniejszych projektów ustaw, które chciałby wnieść pod obrady sejmu w przyszłej kadencji dotyczy finansów i reklamy… Czytaj dalej »
Plakaty wyborcze „jedynki" PiS-u miały zostać powieszone nielegalnie. Kandydat odpowiada
2023-09-28, 18:08We Włocławku na słupach ogłoszeniowych, należących do Ośrodka Sportu i Rekreacji, pojawiły się nielegalnie rozwieszone materiały wyborcze ,,jedynki' PiS-u Krzysztofa Szczuckiego. Plakaty zasłoniły inne materiały wyborcze. Krzysztof… Czytaj dalej »
Minister Schreiber o rozbudowie Centrum Onkologii: Plan tej inwestycji jest już rozpatrywany
2023-09-28, 17:03O inwestycjach w bydgoskich szpitalach mówił przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Poseł PiS ubiegający się o reelekcję poinformował m.in. o planie rozbudowy Centrum Onkologii. Czytaj dalej »
Obiecują likwidację tzw. „pułapki rentowej”. Kandydaci KO o wsparciu dla niepełnosprawnych
2023-09-28, 14:17O wsparciu dla osób niepełnosprawnych mówili w Bydgoszczy kandydaci do Sejmu z list KO: senator Andrzej Kobiak, Zbigniew Ostrowski i Włodzisław Giziński. - Chodzi przede wszystkim o zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych… Czytaj dalej »