Paweł Szefernaker: Będziemy badali, kto zapłacił za piątkową debatę w trzech telewizjach
Szef sztabu Karola Nawrockiego Paweł Szefernaker zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość będzie badać, ile kosztowała produkcja piątkowej debaty w Końskich i kto za nią zapłacił. Poseł ocenił, że „ludzie Rafała Trzaskowskiego” organizując debatę w trzech telewizjach, przygotowali sobie granat, który wybuchł im w rękach.
Szefernaker podkreślił w poniedziałek w TVN24, że kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki cały czas jest gotowy do debaty fair play z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim. Jak ocenił, piątkowa debata w Końskich transmitowana przez trzy największe telewizje „to była jedna wielka ustawka”. – Sztab Trzaskowskiego to zorganizował. Będziemy również badać, ile to kosztowało, kto za to zapłacił – poinformował.
Szef sztabu Nawrockiego podkreślił, że w czwartek przyszedł do siedziby TVP, by rozmawiać o warunkach debaty, ale – jak stwierdził – nikt z nim nie chciał rozmawiać, bo wszystko było ustalone. – Było ustalone, że są trzy stacje, a ja chciałem, żeby było więcej. Trzeba było domówić warunki, które były dla obu stron do zaakceptowania – powiedział Szefernaker.
Jego zdaniem, o tym, że była to „ustawka”, świadczy to, że trzy telewizje, wiedząc o tym, że warunki debaty nie zostały uzgodnione, „parły do debaty” i prowadziły transmisję z miejsca planowanej debaty, czyli hali sportowej w Końskich, w której nie wiadomo było, czy Nawrocki się pojawi. Dodał, że „było prawdopodobieństwo”, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia, kandydat Trzeciej Drogi, który przyjechał do Końskich, nie zostanie wpuszczony do hali.
Szefernaker ocenił, że sztab Trzaskowskiego „przygotował sobie granat, który wybuchł im w rękach”. – To był czarny piątek Trzaskowskiego. Media informują, że nawet przygotowywał się z psychologiem do tej debaty, a tymczasem debata mu nie wyszła – ocenił poseł PiS.
Pytany, kto z kim negocjował pięć lat temu warunki przedwyborczej debaty w Końskich, w której wziął udział Andrzej Duda, ale nie było Trzaskowskiego, odparł, że „to była debata ustawowa, organizowana przez TVP, która musi się odbyć przed wyborami”.
Piątkowa debata w Końskich początkowo miała być spotkaniem „jeden na jeden” Trzaskowskiego i Nawrockiego. Przedstawiciele TVP, TVN i Polsatu informowali, że są gotowi do zorganizowania i transmitowania debaty. Sztab Nawrockiego chciał jednak, by do debaty zostały dopuszczone też TV Republika i wPolsce24.pl. Do porozumienia sztabów jednak nie doszło. Trzaskowski podtrzymał zaproszenie dla Nawrockiego, a TV Republika zorganizowała własną debatę na miejskim rynku w Końskich.
Finalnie doszło więc do dwóch debat: debaty Telewizji Republika na rynku z udziałem pięciorga kandydatów, w tym Nawrockiego oraz debaty prowadzonej przez dziennikarzy TVP, TVN i Polsatu i transmitowanej przez te stacje z udziałem ośmiorga kandydatów, w tym Nawrockiego i Trzaskowskiego. Dziennikarka TVP poinformowała, że debatę zorganizował komitet wyborczy Trzaskowskiego, a telewizja publiczna przeprowadzi debatę wszystkich kandydatów w maju.
W 2020 roku ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda odmówił udziału w debacie z udziałem przedstawicieli kilkunastu redakcji w Lesznie. Z kolei Rafał Trzaskowski nie wziął udziału w debacie organizowanej przez TVP w Końskich.
Zobacz także
"Wybory? Lubię to!"
2014-01-30, 18:45'Wybory? Lubię to!' - to hasło kampanii, zorganizowanej przez Centrum Studiów Wyborczych UMK w Toruniu. Akcja adresowana jest do młodzieży, która pierwszy raz może skorzystać ze swojego prawa wyborczego. Czytaj dalej »
Tworzą się struktury Polski Razem we Włocławku
2014-01-21, 16:01Polska Razem Jarosława Gowina rozpoczęła budowę swoich struktur we Włocławku. Prowadzi już pierwsze rozmowy z potencjalnymi koalicjantami o tworzeniu samorządowych list wyborczych. Działania nowych struktur wspiera od początku młodzież… Czytaj dalej »
Włocławska Młodzieżowa Rada Miasta zawiesiła działalność
2014-01-13, 18:10Wybory do Rady Miejskiej Włocławka unieważnione. Działalność rady zawieszona przynajmniej do końca kwietnia. Chodzi o Młodzieżową Radę Miasta, tworzoną przez nastolatków - uczniów włocławskich szkół. Czytaj dalej »
Toruń ma pieniądze na kolejne inwestycje współfinansowane z UE
2014-01-01, 12:33W 2014 roku toruński samorząd chce skupić się na zadaniach związanych z nowym podziałem unijnych pieniędzy. Czytaj dalej »
Prognozy "Europy Plus" na Kujawach i Pomorzu
2013-10-24, 21:28Projekt 'Europa Plus' w kujawsko-pomorskiem ma się dobrze - mówią przedstawiciele partii i organizacji wchodzących w skład rady politycznej Europy Plus w regionie. Czytaj dalej »
Prawica we Włocławku stanie do wyborów podzielona
2013-09-23, 16:58Jeśli w zbliżającym się referendum włocławianie odwołają prezydenta Andrzeja Pałuckiego z SLD, zaś premier nie ustanowi komisarza rządowego, lecz zarządzi wybory - prawica nie pójdzie do nich zjednoczona. Czytaj dalej »
Wybrano najlepszych sołtysów Kujaw i Pomorza
2013-09-15, 15:59Wyniki i nagrody w konkursach-plebiscytach na najlepszych i najpopularniejszych sołtysów województwa kujawsko-pomorskiego ogloszono i wręczono na X Jarmarku Kujawsko-Pomorskim w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
I Wybory Miss Polski na Wózku
2013-08-04, 13:43Są piękne i - pomimo swojej niepełnosprawności - pełne optymizmu. Uczestniczki konkursu 'Jedyna Taka' będą wieczorem rywalizować w Ciechocinku o tytuł Miss Polski na Wózku. Czytaj dalej »
Łukasz Zbonikowski prezydentem Włocławka?
2013-06-18, 21:08Poseł PiS, Łukasz Zbonikowski nie wyklucza swojej kandydatury w przedterminowych wyborach, o ile wynik referendum skróci obecne rządy prezydenta Włocławka. Czytaj dalej »
Marek Wojtkowski kandydatem na prezydenta Włocławka
2013-06-07, 14:41Do najbliższych wyborów samorządowych jeszcze półtora roku, a już teraz wiadomo, kto będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na urząd prezydenta Włocławka. Czytaj dalej »