PKW zarejestrowała dwunastego kandydata na prezydenta. Pochodzi z Włocławka
Przedstawiciel partii Ruch Dobrobytu i Pokoju - Maciej Maciak z Włocławka – to 12. kandydat w wyborach na prezydenta Polski. Jednocześnie PKW nie zgodziła się na rejestrację dwóch innych polityków.
Do 4 kwietnia do godz. 16 można było zgłaszać do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na urząd prezydenta. Do PKW trafiło 17 zgłoszeń. W dwóch przypadkach Komisja odmówiła rejestracji kandydatów. Dotyczy to zgłoszeń: Dawida Jackiewicza (byłego posła PiS, w latach 2015-16, ministra skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło) oraz Wiesława Lewickiego (działacza niemieckiej Polonii).
Do tej pory PKW zarejestrowała 12 kandydatów. Są to: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem) i Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju).
Wobec tego PKW pozostały jeszcze trzy zgłoszenia do rozpatrzenia: kandydata Ruchu Naprawy Polski Romualda Starosielca, przedsiębiorcy Pawła Tanajno oraz dziennikarza Krzysztofa Stanowskiego. Oficjalne kandydowanie w wyborach prezydenckich jest możliwe poprzez zgłoszenie kandydata do Państwowej Komisji Wyborczej i dostarczenie minimum 100 tys. podpisów poparcia pod jego kandydaturą. Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja tego roku, a ewentualna druga tura - 1 czerwca.
Zobacz także
Łukasz Schreiber w Śliwicach: Udało się zrobić więcej, niż obiecaliśmy
2023-10-13, 14:01Minister w Kancelarii Premiera podsumował swoją wyborczą kampanię. Łukasz Schreiber rano odwiedził gminę Śliwice, gdzie poinformował o wsparciu finansowym na rozbudowę ośrodka zdrowia, minister zachęcał też do głosowania w … Czytaj dalej »
Nowy spot PiS: Postaw na tych, którzy trafnie ocenili zagrożenia i dotrzymują słowa
2023-10-13, 13:24- Postaw na tych, którzy zapewnili bezpieczeństwo, rozwój i godne życie Polaków - apeluje w najnowszym spocie wyborczym PiS. Czytaj dalej »
Sypniewski o taśmach Mariana Banasia: Szef NIK nie będzie decydował, z kim wchodzimy w koalicję
2023-10-13, 13:22Liczymy na dwucyfrowy wynik - mówi lider listy wyborczej Konfederacji w okręgu bydgoskim Marcin Sypniewski. Wraz z innym kandydatami podsumował kampanię i program - „piątkę Konfederacji”. Skomentował też ujawnione przez TVP Info… Czytaj dalej »
Zasiłek pogrzebowy, renta wdowia i rewaloryzacje do emerytur. Program Lewicy dla seniorów
2023-10-13, 12:57Kandydaci Lewicy zorganizowali konferencję prasową przy targowisku na Placu Piastowskim w Bydgoszczy. Przedstawili między innymi propozycje dla seniorów. Czytaj dalej »
Hamas wzywa do ataków. „Polska stoi przed perspektywą nowej fali nielegalnej emigracji”
2023-10-13, 11:42Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zwrócił się w piątek rano do polskich obywateli przebywających za granicą, zwłaszcza w krajach z dużą społecznością imigrantów z Afryki lub Bliskiego Wschodu, z zaleceniem, by… Czytaj dalej »
Łukasz Schreiber: Za czasów KO Polska była szczęśliwa dla mafii paliwowych i nie tylko [Rozmowa dnia]
2023-10-13, 09:48Minister Łukasz Schreiber, komentował w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK spot wyborczy Koalicji Obywatelskiej, w którym jest mowa o szczęśliwej Polsce. Czy Polska była szczęśliwa za poprzednich rządów tej formacji — pytał… Czytaj dalej »
Ryszard Brejza: Nie da się zbudować niczego dobrego w oparciu o nienawiść
2023-10-12, 22:00Ryszard Brejza - kandydat do Senatu reprezentujący Pakt Senacki -podsumował dziś w Parku Solankowym w Inowrocławiu swoją kampanię wyborczą. - Była bardzo brutalna ze strony polityków PiS - powiedział prezydent Inowrocławia. Czytaj dalej »
Radna Szabelska: Chaos komunikacyjny w Bydgoszczy, kierowcy nie są dobrze informowani
2023-10-12, 21:33Problemom komunikacyjnym w Bydgoszczy i trudnej sytuacji w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych poświęcona była konferencja prasowa Grażyny Szabelskiej. Czytaj dalej »
Orędzie marszałka Senatu: Wybory powinny wyłonić najlepszą reprezentację narodu [wideo]
2023-10-12, 21:10- Apeluję o udział w wyborach; niezależnie od tego, jakie są państwa preferencje personalne, apeluję, abyście wybrali kandydatów, którzy respektują demokrację, praworządność, prawa mniejszości, są pełni szacunku do kobiet… Czytaj dalej »
Minister Gembicka: Przez cztery lata pokazałam, że jestem cały czas z mieszkańcami
2023-10-12, 20:58Anna Gembicka podsumowała dzisiaj swoją kampanię wyborczą. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi ze swoimi sympatykami spotkała się na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu. Czytaj dalej »