Magdalena Biejat: Jestem kandydatką, dla której prawa kobiet to priorytet
Kandydatka Lewicy na prezydenta podkreśliła, że opowiada się za legalną aborcją, zapowiedziała urlop rodzicielski równy dla obojga rodziców i w pełni płatny, oraz że zrobi porządek z niepłaceniem alimentów.
W sobotę w Warszawie odbyła się „Wielka Konwencja Kobieca Magdaleny Biejat”, na której kandydatka Lewicy na prezydenta przedstawiła program skierowany do kobiet.
Podczas wystąpienia kandydatka Lewicy mówiła, że nie ma dla niej znaczenia, w którym kierunku wieje wiatr polityczny – czy akurat wypada być feministką, czy nie. – W 2023 roku wszyscy pozowali na obrońców praw kobiet. Dzisiaj ci sami politycy kopiują Sławomira Mentzena. Ja nie. Ja stoję w tym samym miejscu od zawsze – podkreślała.
Biejat mówiła, że chce, by każda kobieta była bezpieczna, kiedy trafia do szpitala w zagrożonej ciąży, chce, by była bezpieczna we własnym domu, czy kiedy mąż czy partner grozi jej przemocą. – Chcę bezpieczeństwa finansowego dla samodzielnych mam. Chcę bezpieczeństwa dnia codziennego dla każdej z nas – deklarowała.
– Jestem jedyną kandydatką na prezydenta Polski. Jestem jedyną kandydatką, dla której prawa kobiet to nie kwiatek do kożucha, to priorytet – dodała Biejat. Jak dodała, głos na innych kandydatów, to stracony głos dla praw kobiet.
„Prawdziwa równość”
Kandydatka Lewicy podczas wystąpienia poruszyła m.in. temat aborcji. – Ja byłam, jestem i będę za legalną, bezpieczną i dostępną aborcją dla każdej kobiety w niechcianej ciąży. Głos oddany na mnie, to głos za legalną aborcją – mówiła. Obiecała też, że dopóki prawo nie zostanie zmienione, ułaskawi każdą osobę skazaną za pomoc w aborcji.
Kandydatka Lewicy wskazała też, że urlop rodzicielski powinien być równy dla obojga rodziców i płatny 100 procentach.
Biejat zwracała też uwagę na problem dotyczący niepłacenia alimentów, nazywając to przemocą wobec dzieci. – Trzeba ją bezwzględnie ścigać. Dość upokorzeń samodzielnych mam. Dość użerania się o środki na życie, o obiad dla dziecka, na czynsz. Alimenty to nie prezenty, to nie jest niczyja łaska. Zrobię z tym porządek – zapewniła.
Kandydatka na prezydenta mówiła też o konieczności „prawdziwej równości”, jeśli chodzi o kobiety. – Równych płac, równych szans, równego traktowania, w każdej dziedzinie życia – mówiła.
„Biejat jest silną i odważną kobietą”
Wcześniej Biejat poparły polityczki Lewicy. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mówiła o sukcesach obecnego rządu, wymieniając finansowanie in vitro, nowych miejsc w żłobkach, czy wprowadzenie renty wdowiej „stając na czele ministerstwa pracy, innych resortów czy komisji takich jak komisja polityki społecznej”
– Dziewczyny, jeśli tylko w tych kilku miejscach udało nam się zrobić tak wiele, to wyobraźcie sobie, co będziemy w stanie zdziałać, mając pałac prezydencki i mając w tym pałacu jedną z nas, Magdę Biejat. Wyobraźcie sobie, co możemy osiągnąć, kiedy Magda będzie w tym pałacu – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Ministra ds. równości Katarzyna Kotula powiedziała, że ceni Magdalenę Biejat za to, że „jest silną, zdeterminowaną, odważną kobietą”.
– Wiem, że ona jako prezydentka zagwarantuje mojej córce bezpieczną, lepszą Polskę, w której każda dziewczynka będzie mogła robić wszystko, na co będzie miała ochotę – powiedziała Katarzyna Kotula.
Szefowa sztabu senatorka Anna Górska mówiła o politykach prawicy, którzy jej zdaniem nie widzą „zapatrzeni w swój ideał amerykańskiego wodza, tak samo jak on, będą stosowali przemoc, kiedy będzie im się to opłacało”.
„Magda nie jest taka, jak wszyscy inni”
– Jest tylko jeden sposób, żeby zatrzymać ich marsz po władzę, która zgotuje nam piekło, jakiego nasze pokolenie jeszcze nie zaznało w Polsce. Wybrać kogoś, kto naprawdę stoi po naszej stronie. I jest tylko jedna taka kandydatka – powiedziała Anna Górska.
Przewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy Anna Maria Żukowska podkreśliła, że Biejat „z nią wszyscy, których widzę tutaj, widzieli się także na ulicach, widzieli się na protestach, na manifach, ale mamy szansę teraz, niebawem zobaczyć Magdę w Pałacu Prezydenckim”.
– Magda nie jest taka, jak wszyscy inni w stawce – jak Mentzen, jak Nawrocki, jak Trzaskowski. Jest wiarygodna, nie zmienia poglądów, tylko dlatego, że coś wychodzi z sondażu. Magda jest odpowiedzialna i dobrze wie, że tymczasowy wzrost słupków poparcia, który jest zbudowany na szczuciu na inną narodowość (...) spowoduje tylko zło, wznieci demony, których być może później nie uda się zatrzymać – powiedziała Anna Maria Żukowska.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.
Zobacz także
Andrzej Walkowiak o wyborach samorządowych
2017-01-26, 09:29Szef regionalnych struktur Polski Razem Zjednoczonej Prawicy i wojewódzki radny Andrzej Walkowiak uważa, że wprowadzenie dwukadencyjności w wyborach samorządowych byłoby dobrym posunięciem. Czytaj dalej »
Wybory w Lubrańcu
2016-12-04, 13:57Mieszkańcy Lubrańca wybierają dzisiaj nowego burmistrza. Poprzedni burmistrz zmarł. Jego następca będzie rządzić gminą przez dwa lata, do czasu wyborów samorządowych, ogłoszonych w normalnym trybie. Czytaj dalej »
Przed wyborami burmistrza Lubrańca
2016-12-03, 11:124 grudnia wybory burmistrza Lubrańca. Przedterminowe głosowanie zarządziła premier Beata Szydło, po śmierci dotychczasowego burmistrza. Czytaj dalej »
Nieudane wybory do rad okręgów w Toruniu
2016-11-29, 13:11W sześciu na trzynaście okręgów w Toruniu nie zawiązały się rady. Zdaniem toruńskiego radnego Jakuba Gołębiewskiego powodem jest trudny sposób przeprowadzenia wyborów i brak kampanii informacyjnej. Czytaj dalej »
Wybory w toruńsko-włocławskim PiS
2016-11-27, 21:03- Zrobimy wszystko, by nie zawieść naszych wyborców i aby partia była zwarta i gotowa do walki o władzę samorządową - mówiła dziś w Toruniu Marzenna Drab, wybrana podczas zjazdu okręgowego Prawa i Sprawiedliwości na szefową partii… Czytaj dalej »
Poseł Tomasz Latos ponownie szefem bydgoskiego PiS-u
2016-11-19, 17:43Poseł Tomasz Latos ponownie został pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim, czyli de facto szefem partii na terenie byłego województwa bydgoskiego. Czytaj dalej »
Regionalne wybory w KOD
2016-09-11, 14:04Dwoje kandydatów ubiegało się o przywództwo w regionalnych strukturach Komitetu Obrony Demokracji. Czytaj dalej »
27 lat temu doszło do "przełomowych" wyborów parlamentarnych w Polsce
2016-06-04, 12:08Przełomowe wybory we wspomnieniach ich uczestników, w dniu 27. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce. Czytaj dalej »
UMK świętuje rocznicę wyborów rektorskich w 1981 roku
2016-04-26, 11:27Uniwersytet świętuje rocznicę demokratycznych wyborów rektorskich w 1981 roku. Czytaj dalej »
Pytania do kandydatów na rektora UKW
2016-03-22, 17:53Jak zachować szerokoprofilowy charakter uczelni? Czy jest szansa na połączenie UKW z UTP? Kiedy pojawią się indeksy elektroniczne? O to kandydatów na rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pytali przedstawiciele środowiska akade… Czytaj dalej »