Mateusz Morawiecki usłyszał zarzuty. „Realizacja wyborów była moim obowiązkiem”
Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) stawił się w czwartek w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Usłyszał zarzuty w śledztwie dotyczącym organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Teraz chce zapoznać się z aktami sprawy.
- Odmówiłem składania wyjaśnień (...) W momencie, jak się zapoznam z aktami, to będę składał zeznania - powiedział Morawiecki przy wyjściu z budynku prokuratury.
Pytany o to, czy usłyszał zarzuty w sprawie wyborów korespondencyjnych z 2020 r., odpowiedział, że oczywiście. - Tutaj państwo postąpili zgodnie z procedurą i przedstawili mi zarzuty - powiedział b. szef rządu.
Według prokuratury przekroczył uprawnienia
Prokuratorzy zarzucają Morawieckiemu, że jako premier przekroczył swoje uprawnienia i podjął działania bez podstawy prawnej w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja 2020 r. w trybie wyłącznie korespondencyjnym.
Prokurator Piotr Antoni Skiba, rzecznik prasowy prokuratury Okręgowej w Warszawie potwierdził, że były premier Mateusz Morawiecki usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków ws. organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Dodał, że polityk nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.
Były premier: Realizacja wyborów prezydenckich była moim obowiązkiem
- Pandemia COVID-19 to było wielkie wyzwanie dla całego świata. Świat zamarł, świat nie miał żadnych procedur. Nikt nie był przygotowany, żaden kraj, ani w Europie, ani na innych kontynentach. (...) To był czas naprawdę horroru w służbie zdrowia, strasznych rzeczy, które działy się w całej Europie, w całym świecie. I w tamtym czasie trzeba było podejmować odważne decyzje i nie bałem się podejmować takich decyzji, które wypełniały konstytucję - powiedział przed wejściem do siedziby prokuratury Morawiecki.
Ocenił, że dziś jest ścigany za wolę organizacji wyborów prezydenckich. - Artykuł 128 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nakłada na Radę Ministrów obowiązek realizacji wyborów prezydenckich w terminie nie wcześniejszym niż 100 dni przed zakończeniem kadencji prezydenta i nie późniejszym niż 75 dni przed zakończeniem kadencji prezydenta, a więc realizacja wyborów prezydenckich była moim obowiązkiem, była naszym obowiązkiem i gdybym miał jeszcze raz podejmować decyzję, czy zlecać prace przygotowawcze do realizacji, umożliwiające przeprowadzenie wyborów, to bym jeszcze raz taką samą decyzję podjął - dodał.
Przed budynkiem prokuratury zebrała się grupa kilkudziesięciu osób, w tym politycy PiS, którzy wyrazili solidarność z byłym szefem rządu.
- Wiosną 2020 r. - w trakcie trwającej pandemii COVID-19 - ówczesny szef rządu polecił Poczcie Polskiej działania niezbędne do przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich, które w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa miały odbyć się 10 maja 2020 r. w trybie korespondencyjnym (tzw. wybory kopertowe).
- Ustawa w sprawie głosowania korespondencyjnego weszła w życie 9 maja 2020 r., natomiast Morawiecki już 16 kwietnia 2020 r. wydał dwie decyzje: Poczcie Polskiej - polecającą podjęcie działań zmierzających do organizacji wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej, a Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych - polecającą rozpoczęcie drukowania kart do głosowania i innych dokumentów niezbędnych w procesie wyborczym.
- Finalnie wybory nie odbyły się 10 maja, tylko 28 czerwca, a głosowanie odbywało się w lokalach wyborczych.
- We wrześniu 2020 r. WSA w Warszawie orzekł, że decyzja premiera Morawieckiego zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania wyborów prezydenckich w trybie głosowania korespondencyjnego rażąco naruszyła prawo. Według WSA decyzja ta naruszyła m.in. konstytucję, Kodeks wyborczy, ustawę o Radzie Ministrów i Kodeks postępowania administracyjnego. WSA stwierdził, że konstytucja ani inne ustawy nie przyznają Prezesowi Rady Ministrów uprawnień w zakresie zmierzającym do organizacji wyborów powszechnych.
- Wyrok ten stał się prawomocny pod koniec czerwca 2024 r. po tym, gdy Naczelny Sąd Administracyjny oddalił od niego skargi kasacyjne.
Zobacz także
Rafał Bruski częstował kawą na rondzie Jagiellonów
2018-09-25, 10:06Przystosowanie ronda Jagiellonów dla osób niepełnosprawnych obiecał ubiegający się o ponowny wybór prezydent Bydgoszczy. Rafał Bruski razem z kandydatami Koalicji Obywatelskiej na radnych miasta częstował również mieszkańców… Czytaj dalej »
Tomasz Latos o centrum wystawienniczym w Bydgoszczy
2018-09-24, 16:45- Jak wygram wybory rozruszam Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze - obiecuje kandydat PiS na prezydenta Bydgoszczy poseł Tomasz Latos. Czytaj dalej »
Partia Zieloni z Torunia o ekologii i transporcie regionalnym
2018-09-24, 15:41Na czystość powietrza, lepszą jakość transportu publicznego w regionie, odnawialne źródła energii i wsparcie gospodarstw ekologicznych, stawiają kandydaci Partii Zieloni do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. W Toruniu zaprezentowali… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2018-09-24, 06:00Gościem Rozmowy Dnia był prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. Starającego się o reelekcję prezydenta zapytaliśmy między innymi o jego wizję miasta za 5 lat, o bieżące inwestycje, sukcesy i porażki mijającej kadencji. Marcin Kupczyk:… Czytaj dalej »
Bydgoskie PiS: czy marszałek Całbecki robi sobie kampanię za publiczne pieniądze?
2018-09-23, 15:02Okręg bydgoski PiS skarży marszałka województwa Piotra Całbeckiego do Państwowej Komisji Wyborczej. Politycy uważają, że marszałek promuje się w mediach za publiczne pieniądze, łamiąc kodeks wyborczy. Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów do sejmiku województwa
2018-09-22, 16:30Tworzenie nowych obszarów inwestycyjnych, wspieranie innowacji w przedsiębiorstwach oraz działania na rzecz osób starszych, wymagających długoterminowej opieki - zapowiedział marszałek województwa Piotr Całbecki. Przed Teatrem im… Czytaj dalej »
"Rafał Bruski. Tylko konkrety" - konwencja wyborcza urzędującego prezydenta Bydgoszczy
2018-09-22, 14:30'Rafał Bruski. Tylko konkrety' - to hasło kampanii wyborczej ubiegającego się o ponowny wybór prezydenta Bydgoszczy, kandydującego z ramienia Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska). Czytaj dalej »
Mariusz Kałużny i wiceminister sportu o inwestycjach w regionie
2018-09-22, 12:45- Samorząd województwa powinien zajmować się dużymi projektami, które rozwiną cały nasz region - powiedział Mariusz Kałużny - kandydat Zjednoczonej Prawicy z Solidarnej Polski do sejmiku województwa. Konferencja odbyła się przed… Czytaj dalej »
Joanna Scheuring-Wielgus popiera kandydatów Koalicji Obywatelskiej w wyborach samorządowych
2018-09-20, 19:07Joanna Scheuring-Wielgus - posłanka niezrzeszona z Torunia -poparła kandydatów Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach samorządowych. Czytaj dalej »
Lewica wspiera Macieja Glamowskiego jako kandydata na prezydenta Grudziądza
2018-09-20, 17:49Maciej Glamowski z Obywatelskiego Grudziądza w wyborach na prezydenta miasta ma poparcie Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Czytaj dalej »