Rada Polityczna PiS poparła kandydaturę Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich
Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości formalnie poparła w sobotę kandydaturę Karola Nawrockiego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Nawrocki zadeklarował, że jest gotowy i zdeterminowany do podjęcia wyzwania, jakim jest przyszłość bezpiecznej, suwerennej Polski.
Na posiedzenie Rady Politycznej PiS szef IPN Karol Nawrocki przybył w charakterze gościa.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapytał, czy Rada popiera kandydaturę Nawrockiego na prezydenta. – Popieramy! Popieramy! – odpowiedzieli zgromadzeni.
– Uznaję, że uchwała (w sprawie poparcia kandydatury Nawrockiego – przyp.) została podjęta – powiedział Kaczyński.
Wcześniej w wystąpieniu Nawrocki zadeklarował, że jest gotowy i zdeterminowany do podjęcia wyzwania, jakim jest przyszłość bezpiecznej, suwerennej Polski.
– Nic mnie nie złamie w drodze do wielkiej Polski, do Polski naszych marzeń, do Polski naszych ambicji, do Polski naszych aspiracji, do Polski wspólnej – powiedział. – Tak, chcę zakończyć wojnę polsko-polską – zaznaczył. Podkreślił, że zakończenie wojny polsko-polskiej oznacza odbudowę narodowej wspólnoty wobec spraw fundamentalnych i wartości, które łączą wszystkich Polaków.
Nawrocki ocenił, że ostatni rok nie był dobry dla Polski. Zaznaczył, że podjęto próby „odcięcia nas od korzeni tożsamości”, „gasi się nasze aspiracje, ambicje, do rozwoju wielkiej Polski dobrobytu”.
Podczas spotkania prezes IPN podziękował działaczom ugrupowania, samorządowcom i ludziom dobrej woli, którzy służą „tej samej sprawie – narodowej tożsamości”. Podkreślił, że w jego komitecie honorowym jest 300 osób ze świata nauki i kultury „o różnych emocjach artystycznych i o różnym światopoglądzie”.
Po wystąpieniach Rada Programowa PiS zakończyła się. Z Nawrockim na spotkaniu zamkniętym spotkał się klub parlamentarny PiS.
To, że Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wystartuje w wyborach prezydenckich z poparciem PiS, zostało ogłoszone 24 listopada w Krakowie, na spotkaniu z udziałem polityków tej partii, w tym jej prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Politycy PiS podkreślali, że Nawrocki jest kandydatem bezpartyjnym, popieranym przez ich ugrupowanie.
Na początku tygodnia zapadła decyzja, że sztabem wyborczym Nawrockiego pokieruje poseł PiS, były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
Wybory prezydenckie odbędą się w maju 2025 roku Kampania wyborcza rozpocznie się wraz z opublikowaniem postanowienia marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów, czyli na początku stycznia.
Zobacz także
Wybory prezydenckie: Piątek to ostatni dzień kampanii, od północy cisza wyborcza
2025-05-16, 11:03Od północy z piątku na sobotę aż do zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich w niedzielę o godz. 21.00 będzie trwała cisza wyborcza. W ostatni dzień kampanii wyborczej większość kandydatów spotka się z mieszkańcami… Czytaj dalej »
CBOS: Trzaskowski - 32,7 proc.; Nawrocki - 27,5 proc., Mentzen - 13,7 proc.
2025-05-15, 20:20Kandydat KO Rafał Trzaskowski mógłby liczyć na 32,7 proc. głosów, popierany przez PiS Karol Nawrocki na 27,5 proc., zaś kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen na 13,7 proc. - wynika z prognozy wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich… Czytaj dalej »
Sławomir Mentzen w Toruniu: Polacy zasługują na tanią energię, zasługują na bezpieczeństwo
2025-05-15, 08:32Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen mówił w Toruniu między innymi o odrzuceniu Zielonego Ładu, obniżeniu rachunków za prąd czy wydatkach związanych z obronnością kraju. Czytaj dalej »
Debatę wyborczą w TVP wygrał chory Ignaś spod Inowrocławia! Kandydat wypromował jego zbiórkę
2025-05-13, 15:30Podczas wczorajszej telewizyjnej debaty kandydatów na prezydenta, Krzysztof Stanowski, szef Kanału Zero wystąpił w bluzie z podobizną chorego Ignasia z podinowrocławskiego Jacewa. Zaapelował o pomoc dla chłopca. Na efekty nie trzeba… Czytaj dalej »
Kawalerka Nawrockiego, aborcja, wojna w Ukrainie. Tematy debaty prezydenckiej [zdjęcia]
2025-05-13, 07:00Prawie cztery godziny trwała debata prezydencka, współorganizowana przez TVP, TVN i Polsat. Jej tematy to m.in. kawalerka Nawrockiego, prawo aborcyjne, wojna w Ukrainie. Kandydaci przedstawili też swój stosunek do „klapsów', kredytów… Czytaj dalej »
„Rozmowa Dnia": Co możemy załatwić przed wyborami, a na co już jest za późno?
2025-05-12, 09:02O czym warto pamiętać wybierając się na wybory? Co z pacjentami w szpitalach? Kiedy możemy spodziewać się pierwszych wyników? O to w „Rozmowie Dnia' Polskiego Radia PiK Maciej Wilkowski pytał Jacka Kraszewskiego, dyrektora włocławskiej… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-05-12, 06:00O czym warto pamiętać wybierając się na wybory? Co z pacjentami w szpitalach? Kiedy możemy spodziewać się pierwszych wyników? O to w „Rozmowie Dnia' Polskiego Radia PiK Maciej Wilkowski pytał Jacka Kraszewskiego, dyrektora włocławskiej… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski przyjechał do Bydgoszczy. Pięć kroków w kierunku uczciwej Polski
2025-05-10, 17:44Bydgoszcz była kolejnym przystankiem na kampanijnej trasie Rafała Trzaskowskiego. Podczas wiecu na Starym Rynku kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta dużą część swojego wystąpienia poświęcił pięciu zasadom, które - jego… Czytaj dalej »
Magdalena Biejat do młodych w Bydgoszczy: Głosujcie z myślą o zmianie na lepsze!
2025-05-08, 21:30Bydgoszcz była kolejnym przystankiem na trasie kampanii wyborczej Magdaleny Biejat. Kandydatka na prezydenta z ramienia Nowej Lewicy, spotkała się na Wyspie Młyńskiej z - głównie młodymi - mieszkańcami. Czytaj dalej »
Szymon Hołownia w Ciechocinku: Film z morderstwa na UW lata po sieci, a państwo jest bezbronne
2025-05-08, 18:31Kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta Szymon Hołownia mówił w czwartek w Ciechocinku, że jest zszokowany bezbronnością państwa polskiego. - Film z morderstwa na Uniwersytecie Warszawskim można oglądać w sieci, a administracyjnie… Czytaj dalej »