Sondaż PO: Trzaskowski z większą szansą na wygraną, Sikorski przegrywa z kandydatem PiS w I turze
W pierwszej turze wyborów prezydenckich Radosław Sikorski przegrałby z kandydatem PiS - wynika z sondażu zamówionego przez PO. W drugiej turze obaj kandydaci KO wygrywają, jednak przewaga Rafała Trzaskowskiego jest większa od tej Sikorskiego. - Wynik sondażu jednoznaczny, ale to wciąż tylko wskazówka - ocenił premier Donald Tusk.
Wyniki sondażu w sprawie wyborów prezydenckich przedstawiono pięć dni przed zaplanowanymi na piątek prawyborami w KO, które mają wyłonić kandydata Koalicji Obywatelskiej w tych wyborach. Kandydatami w prawyborach są prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski oraz szef MSZ Radosław Sikorski.
Sondaż przez telefon
„Rafał Trzaskowski pokonuje kandydata PiS w pierwszej turze 40 do 28, a w drugiej 57 do 43. Radek Sikorski w pierwszej przegrywa z kandydatem PiS 28 do 30, ale w drugiej wygrywa 54 do 46. Wynik sondażu jednoznaczny, ale to wciąż tylko wskazówka. Siłę decyzji ma Wasz głos!" - napisał na portalu X premier Donald Tusk.
Szczegółowe wyniki badania opublikowano na stronie PO. Jak wskazano, w dniach 5-10 listopada zrealizowała je pracownia Opinia24. W telefonicznym sondażu wzięło udział 2001 Polaków. Według sondażu 41 proc. ogółu Polaków (czyli ok. 12,1 mln) dopuszcza możliwość oddania głosu w wyborach prezydenckich na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, zaś w przypadku szefa MSZ Radosława Sikorskiego jest to 26 proc. (czyli ok. 7,7 mln). Sikorskiego pod tym względem wyprzedza kandydat PiS - choć nie wiadomo jeszcze, kto nim będzie - na którego głosować chce 33 proc. Polaków (czyli ok. 9,7 mln osób).
24 proc. zamierza poprzeć lidera Polski 2050 Szymona Hołownię (ok. 7,1 mln), 19 proc. chciałoby głosować na Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk (Lewica) (ok. 5,6 mln), a 10 proc. na jednego z liderów Konfederacji Sławomira Mentzena (ok. 2,9 mln).
Kto na kogo będzie głosować?
„Aktualny potencjał wyborczy kandydatów Koalicji Obywatelskiej w podziale na preferencje partyjne wskazuje, że Trzaskowski ma przewagę w elektoracie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Trzeciej Drogi oraz wśród niezdecydowanych jak głosować, a także niezamierzających głosować w wyborach" - wskazano w omówieniu badania.
Ogółem 89 proc. zwolenników KO, 74 proc. zwolenników Lewicy, 49 proc. zwolenników Trzeciej Drogi, 29 proc. niezdecydowanych oraz 28 proc. niezamierzających głosować w wyborach parlamentarnych widzi się w roli wyborcy Trzaskowskiego. W przypadku Sikorskiego wartości te wynoszą odpowiednio: 53 proc. - KO, 41 proc. - Lewica, 23 proc. - Trzecia Droga, 22 proc. - niezdecydowani oraz 15 proc. - osoby, które nie zamierzają głosować w wyborach do Sejmu.
W sondażu sprawdzono, jakie byłyby wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich, gdyby startowali w niej przedstawiciele pięciu największych ugrupowań politycznych. Założono dwa warianty listy kandydatów – z Rafałem Trzaskowskim oraz z Radosławem Sikorskim. W pierwszym wariancie Trzaskowski zdobywa 40 proc. głosów, kandydat PiS - 28 proc., kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - 15 proc. głosów, marszałek Sejmu Szymon Hołownia - 13 proc., zaś spodziewana kandydatka Lewicy szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - 4 proc. W drugim wariancie, z wynikiem 30 proc., wygrywa kandydat PiS. Dopiero na drugim miejscu jest Radosław Sikorski (28 proc.). Na trzecim miejscu (21 proc.) znalazł się Szymon Hołownia, na czwartym (16 proc.) - Sławomir Mentzen, zaś na piątym (6 proc.) - Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Prawybory w piątek
W wariancie, w którym kandydatem Koalicji Obywatelskiej jest Rafał Trzaskowski, mógłby on liczyć w drugiej turze wyborów prezydenckich na 57 proc. głosów, zaś kandydat Prawa i Sprawiedliwości - na 43 proc. Przewaga kandydata KO nad kandydatem PIS wynosi zatem 14 punktów procentowych.
W wariancie, w którym kandydatem Koalicji Obywatelskiej jest Radosław Sikorski, mógłby on liczyć w drugiej turze wyborów prezydenckich na 54 proc. głosów, zaś kandydat Prawa i Sprawiedliwości - na 46 proc. Przewaga kandydata KO nad kandydatem PiS wynosi zatem osiem punktów procentowych.
W piątkowych prawyborach członkowie partii wchodzących w skład KO - czyli PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych - będą wybierać pomiędzy prezydentem Warszawy, wiceszefem PO Rafałem Trzaskowskim, a szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Wyniki będą podane w sobotę. Wyłoniony w głosowaniu kandydat KO na prezydenta ma 7 grudnia na Śląsku zaprezentować swój program.
Zobacz także
Internetowe kłamstwa w brudnej kampanii wyborczej
2014-11-06, 13:08Do listy cech brudnej kampanii wyborczej we Włocławku, dodać można kolejny element. Po wcześniejszych przypadkach zrywania plakatów i dopisywania na nich nieobyczajnych treści, w internecie pojawiły się kłamliwe materiały odnoszące… Czytaj dalej »
Wyścig do urzędu prezydenta Bydgoszczy - sondaż
2014-11-06, 12:15Komitet Konstantego Dombrowicza opublikował własne badania sondażowe w wyścigu do urzędu prezydenta Bydgoszczy. Z badań wynika, że liderem jest obecny prezydent Rafał Bruski. Czytaj dalej »
Lokatorzy mieszkań socjalnych spotkali się z Andrzejem Wiśniewskim
2014-11-06, 10:13Kolejną konferencje prasową zorganizował kandydat na prezydenta Grudziądza Andrzej Wiśniewski z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. Na spotkaniu z dziennikarza,o poruszany był temat złej sytuacji lokatorów z mieszkań so… Czytaj dalej »
O jawności i przejrzystości toruńskiego Urzędu Miasta
2014-11-05, 19:40Joanna Scheuring-Wielgus, kandydatka na prezydenta Torunia zachęca swoich kontrkandydatów i kandydatów do rady miasta, do podpisania deklaracji dotyczącej jawności i przejrzystości toruńskiego Urzędu Miasta. Czytaj dalej »
Dla kogo fotel prezydenta Bydgoszczy? - sondaż
2014-11-05, 17:11Pojawił się kolejny sondaż dotyczący szans na zwycięstwo kandydatów ubiegających się o posadę prezydenta Bydgoszczy. Autorami sondażu są studenci toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Czytaj dalej »
Kwesta we Włocławku elementem kampanii wyborczej?
2014-11-05, 16:48Kampania wyborcza nie oszczędza żadnej sfery życia. Nawet taki czas, jak Wszystkich Świętych, może służyć kampanii. Taki zarzut pod adresem konkurentów stawiają we Włocławku działacze Prawa i Sprawiedliwości. Czytaj dalej »
Toruński "Czas Gospodarzy" o sporcie, bezpieczeństwie i komunikacji
2014-11-04, 17:43Michał Zaleski - lider 'Czasu Gospodarzy' i prezydent Torunia zapowiedział kolejne inwestycje w infrastrukturę sportową, komunikację, zwiększenie bezpieczeństwa, także w lewobrzeżnej części Torunia. Czytaj dalej »
Pomysły KNP w Inowrocławiu
2014-11-04, 17:12Mapę wszystkich wydatków Inowrocławia w 2013 roku przedstawili podczas konferencji prasowej działacze Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke. Czytaj dalej »
Edyta Mokra o włocławskiej służbie zdrowia
2014-11-04, 16:12Kandydatka komitetu 'Bezpartyjny Włocławek' mówiła o sprawach związanych ze służbą zdrowia. Czytaj dalej »
TR i SLD wspólnie do bydgoskiej Rady Miasta, ale osobno do sejmiku województwa
2014-11-04, 13:26Podczas konferencji prasowej przedstawieni zostali kandydaci SLD i Twojego Ruchu do bydgoskiej Rady Miasta oraz kandydaci do sejmiku województwa, ale w tym przypadku te partie startują osobno. Czytaj dalej »