Prezydent: Gdy ktoś próbuje odebrać nam religię, odbiera nam ważną część polskości
Nie wolno nam odebrać religii, która jest niezbywalną część polskości. Dobrze, że rolnicy o tym pamiętają – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Jasnogórskich w Częstochowie.
Prezydent podziękował na Jasnej Górze rolnikom za ich pracę, podkreślając ich historyczny wkład m.in. w budowę polskiej państwowości i walkę o niepodległość w różnych okresach, a także ich rolę we współczesnej polskiej gospodarce i zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego kraju.
Andrzej Duda mówił m.in., że dożynki na Jasnej Górze to „niezwykły moment”, w którym ludzie polskiej wsi przynoszą plony swojej pracy i dziękują Matce Bożej za opiekę, przychodząc tam, „jak do najważniejszego gospodarstwa, jakim jest to jej gospodarstwo na Jasnej Górze, będące w istocie gospodarstwem całej naszej Rzeczypospolitej”.
„Dziękuję, że jesteście tutaj tak, jak nakazuje nasza tradycja, budowana od ponad tysiąca lat, tradycja chrześcijańska, na której oparta jest nasza kultura, nasza codzienność i byt naszego narodu, a także i przetrwanie i istnienie naszego państwa przez wieki, a przede wszystkim narodu” – mówił prezydent.
Rolnicy „żywią i bronią”
Podkreślił, że polscy rolnicy „żywią i bronią” – zapewniają obywatelom Rzeczypospolitej bezpieczeństwo żywnościowe i stanowią jeden z filarów polskiej gospodarki. Dodał, że jego obecność na Jasnej Górze, to sposobność, aby podziękować i pomodlić się za polskich rolników, doceniając przy tym ich wkład w stulecia rozwoju Polski.
Nawiązując do 85. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej, ataku Niemiec hitlerowskich na Polskę Andrzej Duda zaznaczył, że wówczas do obrony stanęli też, a może przede wszystkim, ludzie z polskich wsi.
– Tak wtedy, we wrześniu 1939 r., jak i zgodnie z tradycją i tym odwiecznym zawołaniem do obrony Rzeczypospolitej, tak, jak stawali wcześniej w 1920 r. na wezwanie Wincentego Witosa, by bronić Polski przed najazdem sowieckim, tak byli i w gotowości w 1939 r. i stanęli, by bronić ojczyzny i walczyli za nią przez cały okres II wojny światowej w oddziałach partyzanckich, na obu frontach – wyliczał.
Zaakcentował, że za ten opór, za przechowanie tradycji polskości, polska wieś zapłaciła horrendalnie wysoką cenę: cenę prześladowań, pacyfikacji, wywózek na roboty do Niemiec, cierpienia.
„Dzięki rolnikom Polska przetrwała straszliwe okresy”
Przywołując swoje poranne wystąpienie w Wieluniu, prezydent wskazał, że wspominał w nim o pacyfikacjach, jakich doświadczyły polskie wsie, z których niektóre do dzisiaj nie zdołały się odbudować, jak mazowieckie Wanaty, Ochotnica Dolna na Podhalu czy Michniów, będący – jak zaznaczył – w istocie pomnikiem martyrologii i walki polskiej wsi, o wolną niepodległą Polskę, uwolnienie się Polski, spod hitlerowskiej okupacji.
Mówił, że także po II wojnie światowej rolnicy stanęli w obronie ojcowizny – ziemi, aby nie poddać się kolektywizacji, komunizmowi.
– Polski rolnik obronił wiarę i ziemię. Nie daliście sobie wydrzeć tej naszej wielkiej, chrześcijańskiej tradycji tak bardzo mocno w polskiej wsi zakorzenionej. Nie pozwoliliście dać się wyrwać, wykorzenić, odebrać sobie ojcowizny. To między innymi właśnie dzięki temu Polska przetrwała te najtrudniejsze, straszliwe okresy – zwrócił się do zebranych Andrzej Duda.
– To także z polskiej wsi wyszła później Solidarność Rolników Indywidualnych, która ostatecznie razem z wielkim robotniczym, pracowniczym ruchem Solidarności przywróciła wolną, suwerenną niepodległą Polskę i obaliła mur berliński. To także wielka zasługa polskiej wsi – zaakcentował. – Dziękuję wam za to wszystko, jako prezydent Rzeczypospolitej – dodał.
Rolnik boi się o przyszłość
Podziękował za obecność obecnemu i byłym ministrom rolnictwa oceniając, że „to ważne, aby polska wieś stała razem, właśnie tutaj, przy ojczyźnie, klęcząc przed wizerunkiem częstochowskim Matki Najświętszej, Czarnej Madonny”.
– Niech to będzie też odpowiedź dla tych wszystkich, którzy mówią, że religia nie jest nam potrzebna i że nie trzeba jej uczyć młodych ludzi. To m.in. dzięki niej przetrwaliśmy najtrudniejsze czasy, kiedy w niej właśnie znajdowaliśmy oparcie – zaznaczył, co spotkało się z oklaskami zebranych. – Kiedy ktoś nam próbuje ją odebrać, to zarazem odbiera nam jakąś ważną, niezbywalną część polskości, której oddać nam nigdy nie wolno – przestrzegł.
– Jesteśmy tutaj także po to, żeby zapewnić, że czuwamy. Wiem, że dzisiaj polski rolnik zadaje sobie wiele pytań, a sercem jego targa niepokój o przyszłość, o rentowność produkcji rolnej, o to, jak dalej będzie wyglądało nasze rolnictwo wobec zmieniających się zasad panujących, także i w Unii Europejskiej, co w oczywisty sposób wpływa także na naszą sytuację – przyznał.
Ocenił, że jest wiele pytań, wiele niepewności, na które musi nastąpić bardzo konkretna odpowiedź, „nie tylko po to, by rolnicy wiedzieli, czego mogą się spodziewać, ale także po to, byśmy mogli skutecznie zapobiec próbom niedobrych zmian, które miałyby rolnictwu zaszkodzić”. Jego zdaniem polska prezydencja w Radzie UE w przyszłym roku będzie wymagała „poważnej dyskusji” na temat rolnictwa w UE.
„Niech frekwencja w wyborach prezydenckich będzie wysoka”
Odnosząc się do kwestii szkód, jakie wyrządziły rolnikom tegoroczne negatywne zjawiska atmosferyczne, prezydent zaapelował do ministra rolnictwa o środki na wsparcie poszkodowanych. – Także po to, by dać rolnikom poczucie pewności, pewności pracy, stabilności działalności w gospodarstwach, także i w tym roku te środki muszą się znaleźć; mogę zapewnić pana ministra, że w tym zakresie może liczyć na może wsparcie, wierzę w to, że będzie mógł liczyć w tym zakresie także na wsparcie opozycji – ocenił.
Nawiązał także do przyszłorocznych wyborów prezydenckich, apelując o szeroki udział w nich. – Niech ta frekwencja na wyborach prezydenckich będzie wysoka, przynajmniej tak, jak podczas ostatnich wyborów prezydenckich, może nawet wyższa niż w ostatnich wyborach parlamentarnych – zaapelował.
– Idźmy gremialnie do urn i oddajmy nasz głos na tego kandydata, którego uznamy, że jest najlepszy dla Polski na następne lata, bo jak wiemy, czas jest trudny i pod względem tych europejskich decyzji, które będą podejmowane, ale także i pod względem bezpieczeństwa – zdiagnozował.
Podkreślił, że trzeba to bezpieczeństwo umacniać, aby nigdy więcej nie powtórzyło się to, co stało się w 1939 r., że pomimo bohaterstwa polskich żołnierzy, nie byli oni w stanie obronić ojczyzny, bo nie mieli wystarczającego wyposażenia, by mogli stanąć do walki z potęgą militarną hitlerowskiej niemieckiej rzeszy.
– Dlaczego? Dlatego, że zaniedbano. Dlatego, że władze na czas nie zaczęły procesu modernizacji armii i dlatego nie było nowoczesnego lotnictwa w wystarczającej ilości. Dlatego nie było nowoczesnych czołgów, które byłyby w stanie obronić Rzeczpospolitą przed tamtą nawałą hitlerowskich Niemiec. Niech się to nigdy więcej nie powtórzy i dlatego władze muszą być wybrane odpowiedzialnie, z prezydentem Rzeczypospolitej na czele – wyjaśnił.
– Bóg wam zapłać za tegoroczny trud i Bóg wam zapłać za wszystkie plony. Szczęść Boże. Niech Pan Bóg i Matka Najświętsza mają w swojej opiece polskich rolników i polską wieś – zakończył Andrzej Duda.
Zobacz także
Minister Telus: Jesteśmy wierni interesowi polskiego rolnika, a nie brukselskiego urzędnika
2023-09-13, 09:22- Nasz cel jest prosty. Ochrona naszego rynku przed zalewem zboża z Ukrainy, które psuje polski rynek rolny - zaznaczył w środowym spocie emitowanym na Twitterze szef resortu rolnictwa. Dlatego - jak dodał - nie otworzymy dla niego polskich… Czytaj dalej »
Poseł Kownacki w Barcinie. Temat spotkania: inwestycje ważne dla mieszkańców
2023-09-12, 20:00Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki odwiedził Barcin, gdzie z radną Anną Falkowską podsumował inwestycje dofinansowane z rządowych środków. W ostatnich latach do gminy Barcin trafiło ponad 110 milionów złotych. Dzięki… Czytaj dalej »
Mariusz Kałużny: Nie pozwolę na wyprzedanie spółek Skarbu Państwa
2023-09-12, 13:42Poseł Mariusz Kałużny z Suwerennej Polski zainaugurował w Toruniu kampanię wyborczą. Wśród pięciu priorytetów polityk wymienił m.in. dokończenie reformy wymiaru sprawiedliwościowi i obronę polskiego majątku. Czytaj dalej »
Paweł Szramka: programy dozbrojenia wojska nie są omawiane w Komisji Obrony Narodowej [Rozmowa dnia]
2023-09-12, 10:00Poseł Paweł Szramka, który był dziś gościem „Rozmowy dnia” Polskiego Radia PiK ubolewa, że zakupy uzbrojenia nie są konsultowane z posłami. Czytaj dalej »
Windy w blokach, nowe miejsca parkingowe. PiS chce modernizować osiedla w Mogilnie
2023-09-12, 09:11Kandydat do Sejmu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Ireneusz Stachowiak podsumował inwestycje, jakie udało się zrealizować za rządów PiS w powiecie mogileńskim. Zapowiedział też m.in. program modernizacji osiedli. Czytaj dalej »
Środki od rządu dla szpitala w Rypinie. „Sieć sprawnych szpitali jest istotna dla zdrowia publicznego”
2023-09-12, 08:331,5 miliona złotych trafi do szpitala w Rypinie z rezerwy budżetu państwa. Czek przekazał na poniedziałkowej konferencji prasowej Prezes Rządowego Centrum Legislacji, minister Krzysztof Szczucki. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2023-09-12, 06:00Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Paweł Szramka kandydujących z listy Koalicji Obywatelskiej w Toruniu. Rozmawialiśmy między innymi o programie wyborczym. Michał Jędryka: Czy decyzja o starcie z list Koalicji Obywatelskiej w Toruniu… Czytaj dalej »
Teren po byłym Zachemie priorytetem dla Pawła Szrota, kandydata PiS w Bydgoszczy [Rozmowa Dnia]
2023-09-11, 09:40Oczyszczenie terenów pozachemowskich obiecuje Paweł Szrot, kandydujący na posła z „jedynki” listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim. W dzisiejszej Rozmowie dnia Polskiego Radia PiK pytaliśmy, czy to zadanie jest w ogóle… Czytaj dalej »
Donald Tusk: Te 100 konkretów doprowadzi do tego, że będzie lepiej w każdym polskim domu
2023-09-09, 20:02Te 100 konkretów doprowadzi do tego, że ludzie w Polsce będą mieli więcej w kieszeni, będzie taniej w polskich sklepach i będzie lepiej w każdym polskim domu - mówił w sobotę szef PO Donald Tusk, przedstawiając program wyborczy… Czytaj dalej »
Wiceprezydent Adrian Mól: jako poseł chcę lobbować za Muzeum Narodowym w Toruniu
2023-09-09, 19:16Muzeum Narodowe w Toruniu miałoby powstać na bazie istniejącego naszego Muzeum Okręgowego - powiedział w sobotę wiceprezydent miasta Adrian Mól (Prawo i Sprawiedliwość), który kandyduje do Sejmu. To jeden z sześciu „konkretów… Czytaj dalej »