Francja: Gabriel Attal na razie pozostanie na stanowisku premiera
Prezydent Francji Emmanuel Macron pozostawił Gabriela Attala na stanowisku szefa rządu, prosząc go, by „przez pewien czas” pełnił funkcję premiera w celu „zapewnienia stabilności kraju” – poinformował w poniedziałek Pałac Elizejski.
Wcześniej poinformowano, że Attal przybył do Pałacu Elizejskiego, aby złożyć dymisję na ręce prezydenta, zapowiedział to po niedzielnych wyborach parlamentarnych. Obóz centrowy, do którego należą Attal i Macron, zajął drugie miejsce w wyborach, tracąc większość w parlamencie.
Zwyczajowo po wyborach szef rządu składa dymisję, nawet jeśli jego ugrupowanie polityczne wygrywa wybory. Do prezydenta należy decyzja, czy ją przyjąć. Również on wyznacza nowego premiera, przy czym nie jest związany żadnymi terminami.
Attal sygnalizował wcześniej, że byłby gotów przez pewien czas pozostać na stanowisku, aby zarządzać bieżącymi sprawami. Nowy parlament zbierze się 18 lipca, a 26 lipca rozpoczynają się ważne dla kraju Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.
Jak poinformował w niedzielę wieczorem Pałac Elizejski, Macron podejmie niezbędne decyzje, gdy „ustrukturyzuje się” nowy parlament. Partie polityczne mają najbliższe tygodnie na przedstawienie swoich propozycji.
Lewicowy Nowy Front Ludowy (NFP), który wygrał wybory, uzyskując 182 mandaty, w tym tygodniu chce zaproponować kandydata na premiera. Jednak ten niespójny wewnętrznie blok partii lewicowych nie uzyskał w Zgromadzeniu Narodowym większości bezwzględnej, do której potrzeba 289 mandatów.
Obóz prezydencki jest na drugim miejscu (168 mandatów), a na trzecim prawicowe Zjednoczenie Narodowe, czyli dawny Front Narodowy Marine Le Pen (143 mandaty). Parlament jest więc podzielony i żadna partia nie jest w stanie sama utworzyć rządu.
Zobacz także
Trzy pokolenia Lewicy kończą kampanię. Podsumowanie w Bydgoszczy
2019-10-11, 21:19Kandydaci Lewicy po raz ostatni objeżdżają okręg numer 4. W Bydgoszczy zorganizowali konferencję na Wyspie Młyńskiej. Czytaj dalej »
Konfederacja podsumowuje kampanię i.... zna wyniki wyborów!
2019-10-11, 20:23Kampania wyborcza już na finiszu - partie przypominają swoje programy i podsumowują swoje działania. Czytaj dalej »
Zieloni na finiszu kampanii o skażeniu po Zachemie
2019-10-11, 18:23W ostatnim dniu kampanii do tematu skażeń pozachemowskich w Bydgoszczy - po raz kolejny - nawiązał Piotr Malich, kandydat partii Zieloni do Sejmu. Jak mówił, to temat ważny nie tylko dla mieszkańców bydgoskiego Łęgnowa, ale dla… Czytaj dalej »
Komu jest „duszno” w polityce? - na to pytanie odpowiedział w PR PiK Krzysztof Czabański
2019-10-11, 14:09- Wszystkie nasze działania przez tę kadencję zmierzały do przywrócenia wolności — mówił w rozmowie dnia Polskiego Radia PiK Krzysztof Czabański - Przewodniczący Rady Mediów Narodowych, odnosząc się do słów Władysława Kosiniaka… Czytaj dalej »
Paweł Olszewski powalczy o swoją „piątkę”, do której dopisał jeszcze jeden punkt
2019-10-11, 10:20- To była długa kampania, bo trwająca praktycznie od wyborów do Parlamentu Europejskiego - mówi Paweł Olszewski, bydgoski poseł Platformy Obywatelskiej. Czytaj dalej »
Zieloni chcą wnieść do polityki powiew świeżego powietrza. I do naszych płuc też!
2019-10-11, 09:28Walkę o czyste powietrze deklaruje Sylwester Jankowski, kandydat Zielonych do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim, na liście Koalicji Obywatelskiej. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-10-11, 06:56Gościem Rozmowy dnia był w piątek (11.10.) minister Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Rozmawialiśmy między innymi o głównych wątkach kampanii wyborczej i o próbie jej podsumowania. Michał Jędryka:… Czytaj dalej »
Helena Czakowska docenia tradycyjne wartości narodu oraz rolę nauki
2019-10-10, 22:00Rektor Kujawsko - Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy zakończyła w czwartek (10.10.) kampanię wyborczą. Kandyduje do Senatu z listy PiS. Czytaj dalej »
„Senator dialogu” z poparciem prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego
2019-10-10, 16:30Senator PO Andrzej Kobiak może liczyć na głos prezydenta Bydgoszczy, który zadeklarował pełne poparcie dla tego kandydata. Przekonywał, że Kobiak to senator dialogu. Czytaj dalej »
Marzenna Drab chce zrealizować co najmniej 250 trudnych spraw grudziądzan
2019-10-10, 11:15- Chcę rozwiązać minimum 250 trudnych spraw mieszkańców - powiedziała w Grudziądzu Marzenna Drab kandydatka na posłankę z listy Prawa i Sprawiedliwości. Była wiceminister edukacji przedstawiła swój program wyborczy. Czytaj dalej »