Kaczyński: Będziemy zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum ws. wypowiedzenia paktu migracyjnego
W sobotę w Pułtusku odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości, podczas której lider PiS podsumował ostatnie miesiące, a także nakreślił plany ugrupowania na kolejne miesiące.
Od września będziemy zbierali podpisy pod żądaniem nowego referendum, które miałoby dotyczyć żądania wypowiedzenia paktu migracyjnego – oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę w Pułtusku. Zapowiedział też przygotowanie nowego programu partii, a obecnie rządzących nazwał nihilistami.
W wystąpieniu przypomniał, że podczas ostatnich wyborów parlamentarnych zorganizowano referendum m.in. ws. przyjmowania migrantów. Jak mówił, referendum to było bojkotowane, tak, by było ono nieważne i „to się udało”.
– To musi być podstawa, do innego żądania, bo jesteśmy przekonani, że takie referendum, jeśli do niego dojdzie, wygramy. Żądania wypowiedzenia tego paktu migracyjnego – dodał Kaczyński.
„Prezydent musi być strażnikiem Konstytucji”
Lider PiS mówił też, że ugrupowanie będzie pracowało nad nowym programem. – Jest jasne, że na te zbliżające się wybory (prezydenckie – przyp. red.) i te późniejsze, parlamentarne, musimy mieć nowy program, bo sytuacja się ciągle zmienia.
Jak wskazał, w tym programie musi się znaleźć projekt zmian konstytucyjnych. – Tak, żeby tego rodzaju działania, jak te, które mogliśmy obserwować w telewizji, czy pod prokuraturą, były radykalnie utrudnione – dodał szef PiS.
Jak mówił, w tej chwili na przykład „prezydent jest strażnikiem konstytucji, ale nie ma żadnych instrumentów, żeby tej konstytucji naprawdę strzegł”. – Powinna być też jakaś instytucja, która by miarkowała prezydenta, bo prezydenci bywają różni – stwierdził. Kaczyński zaznaczył, że zmian musi być więcej.
– Musimy sobie zdawać sprawę, że my dzisiaj działamy w sytuacji próżni konstytucyjnej. Ta konstytucja została tak połamana, że już praktycznie nie obowiązuje. I z tego będziemy musieli wyciągnąć wnioski – ocenił szef PiS.
PiS chce stworzyć projekt traktatów unijnych
Kaczyński mówił też, że ugrupowanie będzie przygotowywało również własny projekt nowych traktatów europejskich.
Poruszył też kwestię przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Jak ocenił, „gdyby Boże nie daj, oni mieli swojego prezydenta (koalicja rządząca – przyp. red.), to można powiedzieć, że będą mogli już tutaj zrobić wszystko”.
Przyznał, że w związku z tym PiS stoi przed niełatwym przedsięwzięciem znalezienia kandydata na prezydenta. – Musimy znaleźć kogoś takiego, kto będzie bardzo dobrze przyjęty przez społeczeństwo, kto będzie odpowiadał oczekiwaniom społeczeństwa i który jednocześnie nie ma w przeszłości niczego takiego, co można zaatakować, nawet niesprawiedliwie – powiedział lider PiS.
Kaczyński poinformował, że trwa obecnie proces poszukiwań odpowiedniego kandydata na najwyższy urząd w kraju. – Mamy tych kandydatów nadmiar – zapewniał.
„Granica została osłabiona”
Odnosząc się do kwestii obrony polsko-białoruskiej granicy mówił, że rząd PiS wybudował ogrodzenie i przerzucono tam 16 tys. żołnierzy i wiele innych sił, w tym policyjnych. – W tej chwili jest tam sześć tysięcy żołnierzy i te inne siły też nie zostały w żaden znaczący sposób wzmocnione. To oznacza, że ta granica została osłabiona, jeżeli chodzi o obronę – ocenił.
Kaczyński mówił też o zespole prokuratorów do badania, co się działo na granicy od 2021 roku. Dodał, że ten sam zespół „doprowadził do zatrzymania, skucia, pozbawienia połowy pensji naszych żołnierzy, którzy w sposób uzasadniony użyli broni”.
Jak podkreślał, za czasów rządów jego formacji „była jasna zasada — murem za polskim mundurem”. – A teraz jest raczej zasada — z aktem oskarżenia na polski mundur — dodał. Zdaniem Kaczyńskiego dzisiaj granica polsko-białoruska jest słabiej chroniona, skutecznie obniżono morale i przenikanie jest większe.
– Tam są wpuszczeni tzw. aktywiści, czyli ci, którzy pomagają w tym, aby granicę nielegalnie przekraczać. I to już jest jakieś zupełne horrendum, ludzie będący w istocie sojusznikami Putina i Łukaszenki mają przepustki i podejmowane są decyzje, że mogą tam działać – mówił Kaczyński. Dodał, że „do tego dochodzi sytuacja na granicy zachodniej — Niemcy zaczynają nam przerzucać imigrantów, i to niekoniecznie tych, którzy przeszli przez Polskę, i robią to w sposób bezczelny”.
– Wystarczyło sześć miesięcy, żeby została stracona kontrola nad granicami, a w każdym razie radykalnie osłabiona – podkreślił prezes PiS.
Szef PiS odniósł się też do polityki oświatowej i kulturalnej rządu. Jak mówił, ma ona prowadzić do tego, „żebyśmy produkowali raczej tych, którzy mają wykonywać prostsze prace dla innych, niż tworzyć siłę, postęp polskiej gospodarki”.
Podsumowując wystąpienie, Kaczyński zapewniał sympatyków, że PiS jest przygotowane do tego, by zwyciężyć. – Ale zwyciężyć z programem, bo oni żadnego programu nie mają. I zwyciężyć z ekipą, która nie będzie ekipą nieróbstwa i chaosu, tylko ekipą która przywróci polskie aspiracje, przywróci politykę rozwojową, przywróci polskie szanse – podkreślił lider PiS.
Zobacz także
Poseł Szopiński: Gdzie są obiecane pieniądze dla bydgoskiego szpitala im. Jurasza?
2023-09-25, 14:46Poseł Jan Szopiński pyta, na jakim etapie jest budowa nowego budynku pediatrii, planowanego przy szpitalu im. Jurasza w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Paweł Szrot: Obrona Polski na linii Wisły oznaczałaby, że Bydgoszcz czekałby los Mariupola
2023-09-25, 10:16- Zgodnie z planami z 2011 roku obrony Polski na linii Wisły miasta, miasteczka i wsie m.in. we wschodniej, ale także centralnej Polsce czekałby los ukraińskiej Buczy. Byłyby to absolutne zniszczenia, ciężkie walki miejskie i wielkie… Czytaj dalej »
Zbigniew Ziobro: Jeśli wygramy wybory, zmusimy UE do wypłaty środków z KPO [Rozmowa dnia]
2023-09-25, 09:31- Polska ma możliwość wymuszenia na Unii Europejskiej wypłaty należnych środków z Krajowego Planu Odbudowy i zrobi to po wyborach, jeśli Zjednoczona Prawice je wygra — uważa Zbigniew Ziobro — minister sprawiedliwości, który… Czytaj dalej »
Piotr Malich chce utworzenia nowych parków narodowych. Podpisał się pod „Manifestem leśnym”
2023-09-24, 16:53Większa decyzyjność Polaków w zarządzaniu lasami i wyłączenie z gospodarki leśnej 20 proc. terenów leśnych - między innymi tego domaga się Piotr Malich, kandydat do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 4. W Bydgoszczy… Czytaj dalej »
Zbigniew Ziobro w Inowrocławiu: Polska jest dzisiaj szczególnie atakowana
2023-09-24, 15:15- Rząd realizuje stanowczą politykę obrony polskich granic - powiedział w Inowrocławiu minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. To w tym mieście stacjonują żołnierze, którzy służyli na polsko-białoruskiej granicy, broniąc naszego… Czytaj dalej »
Posłanki KO zachęcają do głosowania 15 października. Akcja „Kobiety na wybory” w regionie
2023-09-24, 13:43- Doskonale wiemy, że to Koalicja Obywatelska zadba najlepiej o bezpieczeństwo kobiet - przekonywały w Toruniu posłanki Barbara Nowacka, Kinga Gajewska i Iwona Hartwich. Nasz region jest kolejnym przystankiem akcji „Kobiety na wybory”… Czytaj dalej »
Minister Schreiber ogłasza: „Razem piszemy historię”. Po konwencji w Bydgoszczy [zdjęcia]
2023-09-23, 19:03- Wybory zdecydują o tym, czy Polska zawróci z drogi, którą dziś idzie, czy będzie ją kontynuowała, czy głos Polski w Europie będzie wybrzmiewał, czy wszyscy na wszystko znowu będą się zgadzali - powiedział w sobotę w Bydgoszczy… Czytaj dalej »
Beata Szydło w regionie: Rząd musi bronić polskich interesów na arenie międzynarodowej
2023-09-23, 17:15- Wybór jest pomiędzy Polską wolną, rozwijającą się, suwerenną, a pomiędzy Polską, która będzie poddana wpływom zewnętrznym - powiedziała w sobotę w Więcborku wiceprezes PiS Beata Szydło. Była premier odwiedziła też … Czytaj dalej »
Nowa Lewica o budowie 300 tys. mieszkań na tani wynajem. Konwencja w Wiedniu
2023-09-23, 14:37- Planujemy zbudować 300 tys. mieszkań na tani wynajem. W pierwszym roku nasz program będzie kosztował 20 mld zł, będzie sfinansowany m.in. ze środków KPO i obligacji BGK - mówili w sobotę w Wiedniu politycy Nowej Lewicy, którzy… Czytaj dalej »
Dobre wieści z OSP Piaski. W remizie już stoi nowy wóz bojowy MAN. Zastąpił starego jelcza
2023-09-23, 08:00Ochotnicza Straż Pożarna Piaski zaprezentowała nowy wóz bojowy. W zakupie sprzętu pomogli sponsorzy, samorząd, ministerstwo klimatu oraz narodowy i wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska - za co podziękował wójt gminy Grudziądz… Czytaj dalej »