Listy KO do Parlamentu Europejskiego zatwierdzone. „Jedynką” w regionie Krzysztof Brejza
Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na pierwszych miejscach list są m.in. członkowie rządu: szef MSWiA Marcin Kierwiński, minister aktywów państwowych Borys Budka i minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, który zaraz po zatwierdzeniu list złożył rezygnację z pełnionej funkcji na ręce premiera.
Nazwiska na listach PO do Parlamentu Europejskiego podał w środę (24 kwietnia) na posiedzeniu Rady Krajowej PO szef KPRM Jan Grabiec.
W okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów okołowarszawskich „jedynką” jest szef MSWiA Marcin Kierwiński. Kolejne miejsca na tej liście zajęli m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba, Andrzej Rozenek.
Brejza znów powalczy o mandat
Listę w województwie kujawsko-pomorskim otworzy Krzysztof Brejza. Polityk w styczniu 2024 r. objął mandat eurodeputowanego po Radosławie Sikorskim, któremu wygasł mandat w związku z objęciem funkcji ministra spraw zagranicznych. Wcześniej Brejza bezskutecznie kandydował do Europarlamentu w 2019 roku.
Na Mazowszu pierwsze miejsce na liście KO ma Andrzej Halicki, a w łódzkim Dariusz Joński. W Wielkopolsce jako „jedynka” startuje Ewa Kopacz, w podkarpackim – Elżbieta Łukacijewska, w lubelskim – Marta Wcisło, a w pomorskim – Janusz Lewandowski.
Pierwsze miejsce na liście w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim ma Jacek Protas.
Dymisja ministra Sienkiewicza
W okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie „jedynką” jest minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Zaraz po zatwierdzeniu list KO poinformował on na platformie X, że złożył na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację z pełnienia funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bogdan Zdrojewski jest „jedynką” w dolnośląskim i na Opolszczyźnie, w zachodniopomorskim i lubuskim listę otwiera Bartosz Arłukowicz. Dotychczasowy szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka jest liderem na śląskiej liście KO.
Zobacz także
We Włocławku ruszyła przedwyborcza wojna plakatowa
2014-10-29, 17:35Nieznani sprawcy skradli kilkanaście banerów zachęcających do głosowania na kandydatów do Rady Miasta Włocławka z list Platformy Obywatelskiej. Czytaj dalej »
Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke broni bydgoskich przedsiębiorców
2014-10-29, 15:25Przedsiębiorcy, którym spadają obroty z powodu prowadzonych w mieście remontów, powinni otrzymywać rekompensaty - uważają działacze Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke. Czytaj dalej »
Małgorzata Stawicka o Spółce Wodnej Kapuściska w Bydgoszczy
2014-10-28, 20:08Rozwiązanie Spółki Wodnej Kapuściska i przejęcie zarządzanej przez nią oczyszczalni ścieków przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy grozi upadkiem działających na terenie po byłym Zachemie firm, takich jak Nitro-Chem… Czytaj dalej »
Komitet "Razem możemy więcej w powiecie inowrocławskim" o swoich planach
2014-10-28, 20:02Komitet mówi, że chce zarządu powiatu młodego i dynamicznego. Stawia przede wszystkim na dobrą współpracę z wszystkimi wójtami. Czytaj dalej »
Rodzina włocławskiego radnego odpowiada Wojtkowskiemu
2014-10-28, 18:08Nie zostały bez odpowiedzi pytania posła i kandydata na prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego, który sugerował przemoc domową w rodzinie działacza SLD. Czytaj dalej »
Inwestycje sportowe w Toruniu wg Czasu Gospodarzy
2014-10-28, 16:15Remont obiektów już istniejących i budowa nowych - to niektóre pomysły kandydatów Czasu Gospodarzy w Toruniu. Czytaj dalej »
W Toruniu konwencja komitetu Czas Mieszkańców
2014-10-27, 18:36Wyludniające się miasto i zadłużenie Torunia - tymi problemami chce zająć się Czas Mieszkańców. Czytaj dalej »
Proces w trybie wyborczym we Włocławku?
2014-10-27, 17:38We Włocławku prawdopodobnie dojdzie do pierwszego procesu w trybie wyborczym. Czytaj dalej »
Andrzej Wiśniewski kandydat na prezydenta Grudziądza uważa, że został pomówiony
2014-10-27, 17:23Andrzej Wiśniewski kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Grudziądza zawiadomił policję o możliwości popełnieniu przestępstwa. Czytaj dalej »
Leszek Miller w Toruniu
2014-10-27, 17:11Przewodniczący SLD Leszek Miller przyjechał do Torunia poprzeć kandydatów Sojuszu do rady miasta i sejmiku. Czytaj dalej »