Listy KO do Parlamentu Europejskiego zatwierdzone. „Jedynką” w regionie Krzysztof Brejza
Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na pierwszych miejscach list są m.in. członkowie rządu: szef MSWiA Marcin Kierwiński, minister aktywów państwowych Borys Budka i minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, który zaraz po zatwierdzeniu list złożył rezygnację z pełnionej funkcji na ręce premiera.
Nazwiska na listach PO do Parlamentu Europejskiego podał w środę (24 kwietnia) na posiedzeniu Rady Krajowej PO szef KPRM Jan Grabiec.
W okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów okołowarszawskich „jedynką” jest szef MSWiA Marcin Kierwiński. Kolejne miejsca na tej liście zajęli m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba, Andrzej Rozenek.
Brejza znów powalczy o mandat
Listę w województwie kujawsko-pomorskim otworzy Krzysztof Brejza. Polityk w styczniu 2024 r. objął mandat eurodeputowanego po Radosławie Sikorskim, któremu wygasł mandat w związku z objęciem funkcji ministra spraw zagranicznych. Wcześniej Brejza bezskutecznie kandydował do Europarlamentu w 2019 roku.
Na Mazowszu pierwsze miejsce na liście KO ma Andrzej Halicki, a w łódzkim Dariusz Joński. W Wielkopolsce jako „jedynka” startuje Ewa Kopacz, w podkarpackim – Elżbieta Łukacijewska, w lubelskim – Marta Wcisło, a w pomorskim – Janusz Lewandowski.
Pierwsze miejsce na liście w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim ma Jacek Protas.
Dymisja ministra Sienkiewicza
W okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie „jedynką” jest minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Zaraz po zatwierdzeniu list KO poinformował on na platformie X, że złożył na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację z pełnienia funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bogdan Zdrojewski jest „jedynką” w dolnośląskim i na Opolszczyźnie, w zachodniopomorskim i lubuskim listę otwiera Bartosz Arłukowicz. Dotychczasowy szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka jest liderem na śląskiej liście KO.
Zobacz także
Euforia w sztabach PiS w regionie. "Przekonaliśmy Polaków, że warto nam zaufać ponownie"
2019-10-13, 21:15Według pierwszych sondaży PiS wygrało zdobywając 43,6 proc. głosów. W bydgoskim sztabie PiS ogromna radość. - Wygraliśmy! Wygraliśmy! - skandują uczestnicy. Czytaj dalej »
Sondaż: Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory i zdobywa większość w Sejmie
2019-10-13, 21:10PiS z poparciem 43,6 proc. zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych, co oznacza możliwość samodzielnych rządów - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Kolejne miejsca zajęły KO - 27,4 proc.; SLD - 11,9 proc.; PSL… Czytaj dalej »
PKW: frekwencja w wyborach parlamentarnych na godz. 17 wyniosła 45,94 proc. [wideo]
2019-10-13, 18:53Frekwencja w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu na godz. 17 wyniosła 45,94 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Lokale wyborcze są otwarte od godz. 7 do 21. Czytaj dalej »
Głosowanie w szpitalach. Urna zostaje dostarczona do sali chorych
2019-10-13, 15:11Pacjenci w szpitalach mogą wziąć udział w wyborach parlamentarnych. Umożliwia im to Kodeks Wyborczy. Czytaj dalej »
PKW: frekwencja w wyborach parlamentarnych na godz. 12 wyniosła 18,14 proc. [wideo]
2019-10-13, 14:04Cztery lata temu w wyborach do Parlamentu frekwencja na godz. 12 wyniosła 16,47 proc. Czytaj dalej »
PKW: głosowanie rozpoczęło się bez przeszkód; 64 incydenty z naruszeniem ciszy wyborczej [wideo]
2019-10-13, 13:29Głosowanie w wyborach parlamentarnych rozpoczęło się o godz. 7 bez przeszkód; Państwowa Komisja Wyborcza odnotowała do godz. 6 rano w niedzielę 64 incydenty w związku z naruszeniem ciszy wyborczej - poinformował w niedzielę na konferencji… Czytaj dalej »
Trwa głosowanie w wyborach parlamentarnych
2019-10-13, 07:25W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych, w których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza. Czytaj dalej »
PKW: do lokalu wyborczego należy przynieść dokument ze zdjęciem
2019-10-13, 06:30Aby zagłosować w niedzielnych wyborach parlamentarnych, do lokalu wyborczego należy przynieść dokument ze zdjęciem; wyborca otrzyma dwie karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą do Senatu; na każdej można postawić… Czytaj dalej »
„To były dobre cztery lata” - mówili politycy PiS podczas podsumowania kampanii
2019-10-11, 23:11Dziesiątki spotkań, uściśniętych rąk i rozmów z wyborcami. Bydgoscy politycy Prawa i Sprawiedliwości podsumowali kończącą się dziś kampanię wyborczą. Czytaj dalej »
Patryk Jaki wsparł polityków z Bydgoszczy i Torunia
2019-10-11, 22:21Do głosowania na Mariusza Kałużnego zachęcał w Toruniu europoseł PiS Patryk Jaki. Wymieniał też dokonania swojej partii. Czytaj dalej »