Listy KO do Parlamentu Europejskiego zatwierdzone. „Jedynką” w regionie Krzysztof Brejza
Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na pierwszych miejscach list są m.in. członkowie rządu: szef MSWiA Marcin Kierwiński, minister aktywów państwowych Borys Budka i minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, który zaraz po zatwierdzeniu list złożył rezygnację z pełnionej funkcji na ręce premiera.
Nazwiska na listach PO do Parlamentu Europejskiego podał w środę (24 kwietnia) na posiedzeniu Rady Krajowej PO szef KPRM Jan Grabiec.
W okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów okołowarszawskich „jedynką” jest szef MSWiA Marcin Kierwiński. Kolejne miejsca na tej liście zajęli m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba, Andrzej Rozenek.
Brejza znów powalczy o mandat
Listę w województwie kujawsko-pomorskim otworzy Krzysztof Brejza. Polityk w styczniu 2024 r. objął mandat eurodeputowanego po Radosławie Sikorskim, któremu wygasł mandat w związku z objęciem funkcji ministra spraw zagranicznych. Wcześniej Brejza bezskutecznie kandydował do Europarlamentu w 2019 roku.
Na Mazowszu pierwsze miejsce na liście KO ma Andrzej Halicki, a w łódzkim Dariusz Joński. W Wielkopolsce jako „jedynka” startuje Ewa Kopacz, w podkarpackim – Elżbieta Łukacijewska, w lubelskim – Marta Wcisło, a w pomorskim – Janusz Lewandowski.
Pierwsze miejsce na liście w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim ma Jacek Protas.
Dymisja ministra Sienkiewicza
W okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie „jedynką” jest minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Zaraz po zatwierdzeniu list KO poinformował on na platformie X, że złożył na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację z pełnienia funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bogdan Zdrojewski jest „jedynką” w dolnośląskim i na Opolszczyźnie, w zachodniopomorskim i lubuskim listę otwiera Bartosz Arłukowicz. Dotychczasowy szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka jest liderem na śląskiej liście KO.
Zobacz także
Karol Nawrocki w Bydgoszczy: Jeśli nie wygramy, wybory w 2027 roku mogą się nie odbyć
2025-05-19, 18:43Bydgoszcz była pierwszym przystankiem na kampanijnej trasie Karola Nawrockiego, tuż po pierwszej turze wyborów. Kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość zmierzy się 1 czerwca z Rafałem Trzaskowski. Na Starym Rynku… Czytaj dalej »
MSZ: Frekwencja podczas wyborów prezydenckich w obwodach za granicą - ponad 89 proc.
2025-05-19, 13:49- Jeszcze w poniedziałek ruszy rejestracja Polonii na II turę wyborów - mówiła pełnomocniczka szefa MSZ ds. organizacji tegorocznych wyborów. Czytaj dalej »
PKW podała oficjalne wyniki: Rafał Trzaskowski – 31,36 proc., Karol Nawrocki – 29,54 proc.
2025-05-19, 09:42Zwycięzcą pierwszej tury wyrobów prezydenckich został Rafał Trzaskowski - kandydat KO zdobył 31,36 procent głosów. Popierany przez PiS Karol Nawrocki otrzymał 29,54 proc. Frekwencja w wyborach wyniosła 67,31 proc. Czytaj dalej »
Zwycięzcy i przegrani pierwszej tury. Politolog z UKW o wyborach prezydenckich [Rozmowa Dnia]
2025-05-19, 08:55Znamy oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dwóch kandydatów, którzy prowadzili w sondażach awansowało do drugiej tury. Czy są jakieś niespodzianki, zaskoczenia? Pytaliśmy w „Rozmowie Dnia' politolog z bydgoskiego… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski wygrywa w pierwszej turze w Bydgoszczy, Toruniu i w całym Kujawsko-Pomorskiem
2025-05-19, 07:05W woj. kujawsko-pomorskim w pierwszej turze wyborów prezydenckich zwyciężył kandydat KO Rafał Trzaskowski - 35,63 proc. głosów. Kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki zdobył 26,38 proc. głosów, a trzeci był kandydat Konfederacji… Czytaj dalej »
Wyniki z 99 proc. komisji: Według late poll Rafał Trzaskowski z przewagą nad Karolem Nawrockim
2025-05-19, 06:49PKW podała pełne wyniki wyborów prezydenckich z 99 proc. komisji wyborczych. Wszystkie głosy policzono już za granicą, na statkach i platformach oraz w dziesięciu województwach. Według sondażu late poll prowadzi Rafał Trzaskowski… Czytaj dalej »
Szef bydgoskiej PO: Mam nadzieję, że wyborcy Szymona Hołowni zaufają Rafałowi Trzaskowskiemu
2025-05-18, 23:35Michał Sztybel, szef bydgoskiej Platformy Obywatelskiej wierzy, że w drugiej turze wyborów uda się przekonać ponad połowę Polaków. - To, że Rafał Trzaskowski jest zwycięzcą pierwszej tury nie jest zaskoczeniem - mówi. Czytaj dalej »
Wicewojewoda Piotr Hemmerling: Magdalena Biejat jeszcze pokaże, na co ją stać
2025-05-18, 22:33- Liczyłem na lepszy rezultat naszej kandydatki - mówi o wyniku Magdaleny Biejat w wyborach prezydenckich Piotr Hemmerling, wicewojewoda kujawsko-pomorski oraz członek zarządu krajowego Nowej Lewicy. Czytaj dalej »
Poseł Polski 2050 Marcin Skonieczka: Duopol słabnie, koalicja rządząca dostała żółtą kartkę
2025-05-18, 22:22Rozczarowana wynikiem swojego kandydata jest Trzecia Droga. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zdobył według sondażowych wyników 4,8 proc. głosów. Poseł Polski 2050 z naszego regionu Marcin Skonieczka - komentując dla Polskiego Radia… Czytaj dalej »
Brat kandydata Konfederacji: Wynik Sławomira Mentzena to skokowy wzrost poparcia dla nas
2025-05-18, 22:11- Czas na kogoś nowego, z nowymi świeżymi pomysłami - mówił podczas wieczoru wyborczego w Toruniu Tomasz Mentzen, brat kandydata Konfederacji na prezydenta. Czytaj dalej »