PKW przedstawiło pełne dane wyborów samorządowych. Druga tura w blisko 800 miejscach
W głosowaniu 7 kwietnia wybrano 1728 wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Do drugiej tury dojdzie w 748 miastach i gminach – podała we wtorek Państwowa Komisja Wyborcza, przedstawiając pełne, zbiorcze wyniki tych wyborów.
– Nie osiągnęliśmy rekordu frekwencji, lecz mamy rekord ogłoszenia wyników wyborów samorządowych – ocenił szef PKW Sylwester Marciniak na wtorkowej konferencji prasowej, przedstawiając zbiorcze wyniki wyborów na włodarzy. Wskazał przy tym, że od zamknięcia lokali minęło 40 godzin.
W niedzielnych wyborach wybierano 2477 włodarzy: 1464 wójtów, 906 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast. Łącznie w całym kraju 5469 komitetów wyborczych zarejestrowało 6729 kandydatów na te funkcje. Tylko jednego kandydata na włodarza zarejestrowano w 412 gminach.
W wyborach na włodarzy uprawnionych do głosowania było 28 mln 990 tys. 776 osób, w tym 2 951 obywateli UE lub Wielkiej Brytanii. W wyborach wzięło udział 15 mln 71 tys. 733 wyborców, czyli 51,99 proc. uprawnionych do głosowania.
Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na wtorkowej konferencji prasowej, włodarzy wybrano w 1728 gminach i miastach.
Jeden kandydat wystartował sam i nie został wybrany
W 748 gminach i miastach odbędzie się II tura wyborów, gdyż w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie otrzymał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. W tych gminach i miastach, ponowne głosowanie odbędzie się 21 kwietnia.
Nie wybrano włodarza w jednej gminie, w której zarejestrowano tylko jednego kandydata. Kandydat ten w wyniku głosowania nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów i w takiej sytuacji – zgodnie z Kodeksem wyborczym – wyboru wójta dokona rady gminy.
Oddano prawie 15 milionów ważnych głosów
Druga tura wyborów odbędzie się m.in. w 60 miastach prezydenckich. Dogrywka w wyborach na prezydenta będzie potrzebna w dziewięciu miastach wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.
Ponadto ponowne głosowanie odbędzie się m.in. w takich miastach, jak Bełchatów, Bielsko-Biała, Częstochowa, Elbląg, Gdynia, Gliwice, Inowrocław, Jelenia Góra, Konin, Koszalin, Ostrołęka, Piła, Przemyśl, Radom, Rybnik, Skarżysko-Kamienna, Słupsk, Suwałki, Tczew, Tychy, Wejherowo, Włocławek, czy Zamość.
PKW podała ponadto, że w wyborach włodarzy głosów ważnych oddano 14 mln 873 tys. 64 (98,68 procent wszystkich głosów oddanych). Głosów nieważnych oddano 198 tys. 669 (1,32 proc.). Głosów nieważnych z powodu postawienia znaku X obok nazwiska dwóch lub więcej kandydatów albo jednocześnie za i przeciw wyborowi kandydata oddano 60 tys. 631 (30,52 proc. głosów nieważnych).
Głosów nieważnych z powodu niepostawienia znaku X obok nazwiska żadnego kandydata oddano 136 tys. 954 (68,94 proc.). Głosów nieważnych z powodu postawienia znaku X obok nazwiska skreślonego kandydata oddano 1084 głosy (0,55 proc.)
Zobacz także
Przygnębienie w bydgoskim sztabie Zjednoczonej Lewicy
2015-10-25, 23:27Przegrana Zjednoczonej Lewicy i wielkie przygnębienie w bydgoskim sztabie lewicowej koalicji. Czytaj dalej »
Tomasz Latos: Mamy determinację, aby dobrze służyć Polsce i regionowi
2015-10-25, 21:55- To fantastyczny wynik, dziękujemy za poparcie. To ogromne zobowiązanie dla nas, przed nami ciężka praca, aby dobrze służyć Polsce i regionowi - tak sondażowe wyniki wyborów skomentował poseł PiS Tomasz Latos, lider na liście… Czytaj dalej »
Teresa Piotrowska: Będziemy aktywną opozycją
2015-10-25, 21:32- Gratulujemy zwycięzcom, z werdyktem wyborców trzeba się pogodzić i dalej pracować. Nie mówimy jednak, że wybory zostały sfałszowane. Jeśli mamy pretensje to tylko do siebie, będziemy wyciągać wnioski i będziemy przygotowywać… Czytaj dalej »
Przedpołudnie przy urnach w okręgu bydgoskim
2015-10-25, 13:4515,5 % - tak przedstawiała się wstępnie frekwencja głosujących w bydgoskim okręgu wyborczym. Czytaj dalej »
Studenci UMK głosują w swoich akademikach
2015-10-25, 12:53Żeby zagłosować część z nich nie musi ubierać butów i kurtki - wystarczy zejść po schodach. Na taką wygodę mogą liczyć studenci toruńskiego UMK mieszkający w akademikach. Czytaj dalej »
Wybory w kujawsko-pomorskich uzdrowiskach
2015-10-25, 11:01Na Kujawach i Pomorzu do urn idą nie tylko mieszkańcy regionu, ale również kuracjusze spędzający wyborczą niedzielę w sanatoriach. Czytaj dalej »
Z lokali wyborczych na Kujawach i Pomorzu
2015-10-25, 09:4825 października o godz. 7.00 rozpoczęły się w całym kraju wybory parlamentarne. W lokalach wyborczych na Kujawach i Pomorzu pojawili się dziennikarze Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »
Agata Banasik z partii KORWIN budziła torunian z "systemowego snu"
2015-10-23, 12:20Z systemowego snu budziła kawą na Starówce w Toruniu Agata Banasik, liderka listy partii KORWiN w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »
Tomasz Szymański w Grudziądzu namawiał do udziału w wyborach
2015-10-23, 10:49Wizytą na miejskim targu w Grudziądzu Tomasz Szymański z PO zakończył swoją kampanię wyborczą. Czytaj dalej »
Nowoczesna kończy kampanię w Bydgoszczy
2015-10-23, 10:41Nowoczesna Ryszarda Petru zakończyła kampanię wyborczą w Bydgoszczy. Przedstawiciele ugrupowania podsumowali cykl rozmów z mieszkańcami regionu. Czytaj dalej »