Premier Tusk: Kwietniowe wybory będą oceną zmiany, jaka zaszła późną jesienią w Polsce
- Będziemy traktowali kwietniowe wybory bardzo poważnie, nie tyko dlatego, że samorząd na to zasługuje, ale to będzie także oczywisty test, czy Polki i Polacy są wstępnie - bo to raptem kilka miesięcy - zadowoleni z tej zmiany, czy nie - powiedział szef rządu Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.
Jak mówił, „wybory samorządowe to są takie wybory między parlamentarnymi a prezydenckimi". - Bo jeśli chodzi o życie codzienne ludzi, to być może to są najważniejsze w ogóle wybory - dodał. - Może są mniej spektakularne, ludzie patrzą na największe miasta, na wynik sejmików, nie jest to tak emocjonujące, jak wybory prezydenckie. Ale wpływ na życie codzienne ma samorząd większy niż inne szczeble władzy, dlatego będziemy do tego bardzo serio podchodzić - podkreślił szef rządu.
Przekazał, że będzie starał się „być obecny" w co najmniej kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Premier poinformował również, że zapadła decyzja o złożeniu wniosku o rejestrację Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska na najbliższe wybory samorządowe. - Mam nadzieję, że tak jak sprawnie przygotowujemy się do tych wyborów, tak kampania i sam wynik będzie też satysfakcjonujący - zaznaczył.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 21 kwietnia.
autor: Katarzyna Krzykowska, Mikołaj Małecki
ksi/ mml/ sdd/
Zobacz także
Finisz kampanii oczami polityków z regionu. „Radiokonferencja” w PR PiK [wideo]
2025-05-26, 11:03Goście „Radiokonferencji” w Polskim Radiu PiK - politycy z regionu - skomentowali przebieg rywalizacji kandydatów na prezydenta i ocenili dobiegającą końca kampanię. Czytaj dalej »
Andrzej Duda: Panowie z PO instrumentalnie potraktowali Sławomira Mentzena
2025-05-26, 10:08- Można powiedzieć, że Radosław Sikorski i Rafał Trzaskowski trochę wykiwali Sławomira Mentzena - tak Andrzej Duda skomentował to, że ci trzej politycy w sobotę wypili razem piwo. Dodał, że usiadłby do rozmów np. z Donaldem Tuskiem… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski spotkał się z seniorami w Ciechocinku. „Bardzo potrzebujemy was i waszej mądrości”
2025-05-24, 16:52Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski był w Ciechocinku. Pod słynną fontanną „Grzybek” spotkał się z kuracjuszami kurortu. Zaapelował o udział w wyborach, a przede wszystkim o to, by seniorzy zachęcali do wyborów… Czytaj dalej »
Kandydaci pytali siebie nawzajem. Debata z udziałem Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego
2025-05-23, 23:49Dwaj kandydaci, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich - Karol Nawrocki i Rafał Trzaskowski - wzięli udział w debacie współorganizowanej przez TVP, TVN24 i Polsat News. Formuła nie przewidywała pytań od dziennikarzy… Czytaj dalej »
Nowa Lewica, PO, PSL, Polska 2050 w Bydgoszczy: Rafał Trzaskowski jest kandydatem wspólnym
2025-05-23, 17:00Przedstawiciele partii wchodzących w skład „Koalicji 15 października” zaapelowali w Bydgoszczy o głosowanie w wyborach prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego. - Dzisiaj wszystkie ręce na pokład - mówił wiceprzewodniczący Nowej… Czytaj dalej »
Adrian Zandberg: nie poprę i nie przekażę głosów wyborców partii Razem żadnemu kandydatowi
2025-05-23, 12:35- Nie poprę i nie przekażę głosów wyborców partii Razem żadnemu kandydatowi na prezydenta - zadeklarował w piątek Adrian Zandberg, który w I turze wyborów otrzymał 4,86 procent głosów. - Wyborcy mają swoje poglądy i swoje wartości… Czytaj dalej »
Ministerstwo Cyfryzacji: Jednorazowa zmiana miejsca głosowania działa na obie tury wyborów
2025-05-22, 16:00Wyborcy, którzy jednorazowo zmienili miejsce głosowania przed I turą wyborów prezydenckich, zagłosują w tym samym, zmienionym miejscu również w II turze, bo zmiana adresu obejmuje dwie tury. Miejsce głosowania można zmienić składając… Czytaj dalej »
150 tys. zł nagrody za najlepszą frekwencję w miastach podczas wyborów
2025-05-22, 10:02Samorządy miejskie i gminne, koła gospodyń wiejskich, jednostki ochotniczej straży oraz sołectwa w całym regionie mogą wygrać nagrody za pomysłową, a w przypadku samorządów także skuteczną kampanię, dzięki której mieszkańcy… Czytaj dalej »
Magdalena Biejat: W drugiej turze oddam głos na Rafała Trzaskowskiego
2025-05-20, 13:42Magdalena Biejat, która w pierwszej turze wyborów prezydenckich była kandydatką Nowej Lewicy, oświadczyła, że w drugiej turze zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego. - Do tego samego zachęcam wyborców Lewicy - dodała. Czytaj dalej »
Szymon Hołownia: Zadeklarowałem poparcie dla Rafała Trzaskowskiego w II turze
2025-05-20, 12:15- Teraz zadanie przekonania moich wyborców „leży w rękach Rafała Trzaskowskiego” - powiedział lider Polski 2050 Szymon Hołownia po spotkaniu z kandydatem KO. Zadeklarował poparcie dla niego w II turze wyborów prezydenckich. Czytaj dalej »