Politolog: Różnica między PiS a KO będzie się spłaszczać z kolejnymi danymi PKW (wideo)
– Różnica między PiS a KO będzie się spłaszczać. Wyniesie od 5 do maksymalnie 7-8 proc. – mówił w poniedziałek w Studiu PAP prof. Bartłomiej Biskup, politolog UW.
Według danych PKW na godz. 10.00, po podliczeniu głosów z 28,56 proc. komisji wyborczych, PiS uzyskał wynik 40,05 proc. KO - 26,38 proc., Trzecia Droga – 14,12 proc., Lewica - 8,03 proc. Konfederacja – 7,37 proc.; Bezpartyjni Samorządowcy – 1,87 proc. Frekwencja wyniosła 71,99 proc. i była najwyższa w historii III RP.
Prof. Bartłomiej Biskup, politolog z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, w poniedziałek w Studiu PAP pytany o to, jak wraz z danymi z kolejnych obwodów wyborczych PKW będzie zmieniać się wynik wyborów odpowiedział, że jeśli chodzi o dwa największe ugrupowania – tj. PiS i KO – to różnica między nimi będzie się spłaszczać.
– Ta różnica będzie mniejsza w kierunku sondażu late poll, czy exit poll, bo one były bardzo podobne. Tam błąd zakłada 2 punkty procentowe i myślę, że on się powinien utrzymać, może wynieść on 2-3 punkty procentowe –powiedział.
Jak wyjaśnił, różnica ta wynika z tego, że do PKW najpóźniej spływają wyniki z największych obwodów wyborczych, które są w miastach. Tam liczenie trwa najdłużej, ze względu na najwyższa liczbę osób uprawnionych do głosowania. – W miastach tradycyjnie KO ma przewagę nad PiS-em – dodał.
Dopytywany o to, ile jego zdaniem może ostatecznie wynieść różnica procentowa między PiS a KO powiedział, że będzie to ok. 5 do maksymalnie 7-8 proc.
– Natomiast kluczowy jest wynik Trzeciej Drogi dla przyszłych układanek Sejmowych i ten wynik jest chyba największym zaskoczeniem. Drugim zaskoczeniem jest wynik Konfederacji. Myślę, że to są największe zaskoczenia tych wyborów.
Politolog ocenił, że Trzecia Droga, czyli „środek stawki", będzie decydował o dalszym układzie sił w nowym parlamencie.
– Ci duzi gracze są oczywiście najważniejsi, odnieśli największe zwycięstwa, ale tego się mniej więcej spodziewaliśmy. Natomiast to, co jest w tym środku stawki, było do końca taką niewiadomą, bo ugrupowania te szły łeb w łeb, ale, jak widać, te różnice są na dzisiaj zasadnicze – ocenił.
Sondaż Ipsos late poll wskazuje PiS jako zwycięzcę wyborów do Sejmu z wynikiem 36,6 proc. Inne komitety otrzymały: KO - 31 proc.; Trzecia Droga - 13,5 proc.; Lewica - 8,6 proc.; Konfederacja - 6,4 proc.; Bezpartyjni Samorządowcy - 2,4 proc.
Prof. Bartłomiej Biskup: Formowanie rządu może potrwać maksymalnie 2 miesiące /wideo: serwis PAP
Zobacz także
Kandydat na prezydenta Bydgoszczy spotkał się z mieszkańcami Fordonu
2014-10-25, 13:16Gralik uważa, że jeśli dokona się kilku istotnych zmian, mieszkanie w Fordonie będzie wygodniejsze. Czytaj dalej »
Ryszard Brejza odmówił udziału w debacie
2014-10-23, 21:57Prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza nie weźmie udziału w publicznej debacie prezydenckiej, do udziału w której wezwał go Marcin Wroński. Czytaj dalej »
Niespodziewany sojusznik posła Marka Wojtkowskiego
2014-10-23, 21:53Kandydat na prezydenta Włocławka, poseł Platformy Obywatelskiej Marek Wojtkowski, zyska sobie niespodziewanego sojusznika. Oficjalnie poprą go włocławscy członkowie Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. Czytaj dalej »
Konferencje i spotkania przedwyborcze we Włocławku
2014-10-23, 17:36Coraz mniej czasu zostało kandydatom w wyborach do samorządu, by przekonać wyborców do swoich programów. Spotkanie goni spotkanie, a z konferencje prasowe ujawniają szczegóły wyborczych programów. Czytaj dalej »
Toruńskie struktury PiS o swoim programie wyborczym
2014-10-23, 16:14Współpraca ze szkołami wyższymi w celu komercjalizacji badań, przyciąganie inwestorów i poprawa komfortu życia mieszkańców miasta - to część punktów programu, z którym Prawo i Sprawiedliwość idzie w Toruniu do wyborów sa… Czytaj dalej »
Kazimierz Drozd i Grzegorz Gruszka o problemach i obietnicach dotyczących bydgoskiego Fordonu
2014-10-23, 15:44Degradacji Fordonu, niespełnianiu zapowiedzi oraz posłowi PO Pawłowi Olszewskiemu poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa dwóch bydgoskich kandydatów SLD Czytaj dalej »
Małgorzata Stawicka stawia na przedsiębiorczość
2014-10-23, 15:31Bydgoszcz się nie rozwija, dochody miasta rosną zbyt wolno, daleko nam do Poznania czy Wrocławia - mówi z niepokojem Małgorzata Stawicka. Czytaj dalej »
Marek Gralik o funkcjonowaniu Straży Miejskiej
2014-10-23, 15:07Szybko, skutecznie, profesjonalnie - tak zdaniem kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Bydgoszczy powinna funkcjonować Straż Miejska. Czytaj dalej »
Politycy Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke chcą ulżyć bydgoskim przedsiębiorcom
2014-10-23, 13:59Członkowie Kongresu Nowej Prawicy w strojach kominiarzy pojawili się na placu Piastowskim w Bydgoszczy. Stanęli tuż przed targowiskiem, bo mówili o losie drobnych przedsiębiorców. Czytaj dalej »
Konstanty Dombrowicz o bydgoskiej kulturze
2014-10-23, 13:02'Bezdomna kultura' - to hasło konferencji prasowej, którą zorganizował były prezydent Bydgoszczy i obecny kandydat na prezydenta miasta Konstanty Dombrowicz. Czytaj dalej »