PiS zwycięzcą wśród amerykańskiej Polonii w wyborach do Sejmu. W Senacie kandydat opozycji
W nocy z niedzieli na poniedziałek w komisjach wyborczych w USA zakończono liczenie głosów w polskich wyborach parlamentarnych i w referendum. Wśród amerykańskiej Polonii wygrał PiS zdobywając 40 procent głosów, jednak ze znacznie mniejszą przewagą, niż w poprzednich wyborach. W wyborach do Senatu większość zdobył kandydat opozycji Adam Bodnar.
Jak wynika z danych zamieszczonych na stronach Państwowej Komisji Wyborczej, po podliczeniu danych z wszystkich 52 komisji w USA, w wyborach do Sejmu partia rządząca otrzymała 40 proc. głosów, zaś Koalicja Obywatelska – 35,5 procent. Na dalszych miejscach uplasowały się Trzecia Droga (8,3 procent), Nowa Lewica (6,6 procent), Konfederacja (6 procent) Polska jest Jedna (3 procent) i Bezpartyjni Samorządowcy (0,5 procent).
Mimo zwycięstwa, wynik PiS jest wyraźnie gorszy, niż w poprzednich wyborach. Wówczas partia otrzymała 52,7 procent głosów amerykańskiej Polonii, podczas gdy KO – 27,7 procent.
Tak jak w poprzednich wyborach, PiS zawdzięcza zwycięstwo wśród Polonii głównie mieszkańcom aglomeracji Chicago i innych miast Środkowego Zachodu – Detroit, Milwaukee, Saint Louis. Tam zdobył 55 procent głosów, podczas gdy KO – 24,5 procent.
Partia rządząca wygrała też, choć ze znacznie mniejszą przewagą, w nowojorskim okręgu konsularnym, do którego poza samym Nowym Jorkiem włącza się też skupiska Polonii w New Jersey i Connecticut, a także Filadelfię, Boston, Pittsburgh i Cleveland. Tam PiS zdobył 39,2 procent, a KO – 37 procent.
W pozostałych okręgach – Los Angeles (Kalifornia, Portland, Seattle, Las Vegas, Denver i Phoenix), Waszyngton (Waszyngton, Miami, Orlando, Tampa i Atlanta) i Houston (metropolie Houston, Dallas i Austin) dużą przewagę miała opozycja. Na Zachodzie KO osiągnęła 49,9 procent poparcia, w Teksasie – 44 procent, zaś na południowym wschodzie i w stolicy – 50,9 procent.
Największe zwycięstwo PiS zanotował w Chicago – 56,4 procent, zaś opozycja odniosła największe zwycięstwo w San Francisco, gdzie PiS otrzymał niecałe 10 procent, a KO – 55,8 procent.
O zmieniających się trendach wśród Polaków w USA świadczy wynik wyborów do Senatu: większość zdobył w nich kandydat opozycji Adam Bodnar (53 procent), podczas gdy cztery lata temu zdecydowanie wygrała kandydatka PiS, zbierając 58 procent głosów.
W głosowaniu w ogólnokrajowym referendum karty do głosowania pobrała nieco mniej niż połowa głosujących – 49 procent. Ci, którzy wzięli udział w referendum, na każde z pytań odpowiadali zdecydowanie na nie – od 91 do 96 procent.
W wyborach w komisjach w USA w tym roku udział wzięła rekordowa liczba osób – ponad 44 tysięcy. W 2019 r. liczba ta wyniosła 29 tysięcy, zaś w przeprowadzanych korespondencyjnie wyborach prezydenckich w 2020 r. – 36 tysięcy. Najwięcej osób głosowało w komisji w Passaic w stanie New Jersey, na przedmieściach Nowego Jorku – 2748 osób.
Zobacz także
Iwona Michałek: Potrzebne pieniądze na wkład własny dla OSP. Apel do marszałka
2019-09-03, 15:12Wniosek do marszałka o utworzenie Wojewódzkiego Funduszu Wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych złożyła posłanka Zjednoczonej Prawicy Iwona Michałek. Czytaj dalej »
Poseł Olszewski: Co z budową S10 między Bydgoszczą i Toruniem? Apel do premiera
2019-09-03, 14:15O przywrócenie do Programu Budowy Dróg planów odcinka drogi ekspresowej S 10 między Bydgoszczą a Toruniem apeluje do premiera bydgoski poseł PO Paweł Olszewski. Czytaj dalej »
Poseł Stasiński o problemach polskiej oświaty i zmianie szefa bydgoskiej TVP
2019-09-02, 19:39- Reforma oświaty przyniosła negatywne skutki dla społeczeństwa - uważa poseł PO Michał Stasiński, ubiegający się o reelekcję z list Koalicji Obywatelskiej. Polityk twierdzi też, że ”zmiany w lokalnej telewizji są polityczną… Czytaj dalej »
Patryk Jaki wspiera w Toruniu kandydatów Zjednoczonej Prawicy
2019-08-30, 20:08Europoseł Patryk Jaki poparł kandydatów do Sejmu i Senatu - Mariusza Kałużnego oraz zastępcę prezydenta Zbigniewa Rasielewskiego. W Toruniu zachęcał też do głosowania na Zjednoczoną Prawicę. Czytaj dalej »
Konfederacja się „spisała”. Ma ponad 11 tysięcy podpisów pod listami wyborczymi
2019-08-30, 11:23Rekordową liczbę - największą dotąd - podpisów poparcia zebrała pod spisem kandydatów do Parlamentu, Konfederacja. Przedstawiciele tego ugrupowania z Bydgoszczy zanieśli w piątek rano (30.08.) do biura wyborczego gotową do rejestracji… Czytaj dalej »
Parlamentarne plany liderów Koalicji Obywatelskiej z okręgu bydgoskiego
2019-08-29, 16:14Senator Andrzej Kobiak chce stworzyć nową ustawę o zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami, a były europoseł PO Tadeusz Zwiefka powalczy o niezależność mediów. Czytaj dalej »
Marcin Kowalski odpowiada Ireneuszowi Stachowiakowi w sprawie hejtu
2019-08-28, 18:00We wtorek, kandydat PiS w wyborach parlamentarnych, Ireneusz Stachowiak, pytał, czy były dziennikarz Gazety Wyborczej, Marcin Kowalski, ma coś wspólnego z tzw. hejtowaniem w Internecie. Marcin Kowalski odpowiada. Czytaj dalej »
Podsumowania posłanki Scheuring-Wielgus. Z czego jest najbardziej dumna?
2019-08-28, 14:16238 wystąpień, 145 interpelacji i zapytań, udział w 87 proc. głosowań, praca w trzech komisjach - tak w liczbach wyglądała poselska praca Joanny Scheuring-Wielgus. Posłanka podsumowała podczas konferencji w Toruniu swoją działalność… Czytaj dalej »
Listy PiS zarejestrowane. Czas na podróż po regionie
2019-08-28, 08:06Działacze PiS w okręgu bydgoskim informują, że zebrali odpowiednią liczbę podpisów, i jako pierwsi złożyli dokumenty potrzebne do rejestracji listy kandydatów w komisji wyborczej. Czytaj dalej »
Kto jest odpowiedzialny za falę hejtu na prawicowych działaczy?
2019-08-27, 22:30Czy za falą nienawiści stoi były dziennikarz Gazety Wyborczej, który współpracował z lokalnymi spółkami miejskimi? - zastanawia się Ireneusz Stachowiak, kandydat PiS w wyborach parlamentarnych. Czytaj dalej »