Hamas wzywa do ataków. „Polska stoi przed perspektywą nowej fali nielegalnej emigracji”
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zwrócił się w piątek rano do polskich obywateli przebywających za granicą, zwłaszcza w krajach z dużą społecznością imigrantów z Afryki lub Bliskiego Wschodu, z zaleceniem, by uważali na siebie.
Uzasadnił, że przywódcy Hamasu zapowiedzieli „dzień gniewu” i wezwali do protestów i ataków.
Polskie ambasady i konsulaty w podwyższonej gotowości
– UWAGA! Jeśli przebywacie dziś za granicą, zwłaszcza w krajach z dużą społecznością imigrantów z Afryki lub Bliskiego Wschodu, uważajcie na siebie! Przywódcy Hamasu zapowiedzieli na dziś „Dzień gniewu”, wezwali do protestów i ataków – podał na platformie X, dawniej Twitter, wiceszef MSZ.
Wskazał, by starać się unikać przebywania bez potrzeby w miejscach publicznych.
– Polskie ambasady i konsulaty będą dziś w stanie podwyższonej gotowości, na wypadek gdyby w związku z zamieszkami, przemocą, atakami potrzebne było udzielenie naszym obywatelom dodatkowego wsparcia. Jesteśmy do Waszej dyspozycji. Bezpiecznego dnia – przekazał wiceminister Jabłoński.
„Stoimy przed perspektywą fali nielegalnej imigracji”
Tymczasem prezes PiS Jarosław Prezes PiS w czwartek podczas konferencji prasowej w Sulejówku (woj. mazowieckie) zwrócił uwagę, że w związku z wojną w Izraelu i wokół niego, stoimy przed perspektywą fali nowej, nielegalnej emigracji. – Mamy perspektywę terroryzmu. Jest wezwanie do dżihadu, czyli świętej wojny przeciwko niewiernym, czyli także przeciwko nam. To są naprawdę bardzo poważne niebezpieczeństwa – ocenił. – I jednocześnie są wyroki sądów, także tych bardzo nielubiących nas – cztery wyroki wskazały jednoznacznie, że pakt migracyjny – to, co planuje dzisiaj Unia Europejska, a zgadza się na to Platforma Obywatelska, zgadza się także PSL, to jest po prostu przymusową relokacją – wskazał. – Mamy do czynienia z sytuacją, w której tamci, nasi przeciwnicy, chcą się zgodzić na przymusową relokację, na wpychanie siłą nielegalnych imigrantów do Polski. Na jeszcze jeden element zmniejszania naszego bezpieczeństwa i to wyjątkowo wręcz groźny. My chcemy przed tym przestrzec – zaznaczył.
Prezes Kaczyński zaapelował do wszystkich kandydatów PiS i osób biorących w ich imieniu udział w kampanii wyborczej, by „mówili o tym bardzo intensywnie, bo to jest naprawdę niebywały wręcz stan zagrożenia”.
Zobacz także
Posłanka PiS Anna Gembicka: Polacy pokazali, że chcą kandydata prawicowego
2025-05-18, 21:59- Za dwa tygodnie Polacy pokażą czerwoną kartkę rządowi Donalda Tuska i jego zastępcy Rafałowi Trzaskowskiemu - tak sondażowe wyniki wyborów prezydenckich komentuje Anna Gembicka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Czytaj dalej »
Exit poll: Będzie druga tura! Rafał Trzaskowski - 30,8 proc., Karol Nawrocki - 29,1 proc.
2025-05-18, 21:01Kandydat KO Rafał Trzaskowski zdobył w niedzielnych wyborach 30,8 proc. głosów, a popierany przez PiS Karol Nawrocki - 29,1 proc. - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, Polsat News i TVP. Czytaj dalej »
Nowe dane o frekwencji w wyborach. W regionie najwyższa jest w Toruniu [aktualizacja]
2025-05-18, 18:55Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja w wyborach prezydenckich do godz. 17:00 wyniosła w kraju 50,69 proc. W naszym regionie do 17:00 do urn poszło 48,71 proc. wyborców. Czytaj dalej »
Ankieterzy przed lokalami wyborczymi. To dzięki nim poznamy sondażowe wyniki
2025-05-18, 15:56Przed wybranymi lokalami wyborczymi w całej Polsce spotkać można ankieterów - to na podstawie ich badań tuż po 21:00 zostaną zaprezentowane szacunkowe wyniki wyborów. W jednej z komisji w Dąbrowie Chełmińskiej ankiety prowadzi Ogólnopolska… Czytaj dalej »
Trwa głosowanie w lokalach w regionie. „To dla mnie ważne, żeby oddać głos”
2025-05-18, 11:57Trwają wybory prezydenckie - zajrzeliśmy do lokali wyborczych w Bydgoszczy, Dąbrowie Chełmińskiej, Terespolu Pomorskim, a także w szpitalu w Świeciu. - Liczymy na wysoką frekwencję - podkreślają szefowie komisji wyborczych. Czytaj dalej »
Policja: w sobotę odnotowano 72 przypadki naruszenia ciszy wyborczej
2025-05-18, 07:00Podkomisarz Iwona Kijowska z Komendy Głównej Policji przekazała, że od początku ciszy wyborczej odnotowano 72 przypadki jej naruszenia, w tym dwa przestępstwa. Dodała, że głównie są to wykroczenia w Internecie. Czytaj dalej »
Kurs wagi państwowej! W taksówce karty do głosowania, strażnik i pracownik ratusza [wideo, zdjęcia]
2025-05-17, 16:45Ponad 30 taksówek rozjechało się po Bydgoszczy, by dostarczyć obwodowym komisjom wyborczym potrzebne na dzień głosowania materiały. Po południu wypełnione m.in. kartami do głosowania, spisami wyborców i pieczątkami auta wyruszyły… Czytaj dalej »
Wszystko dopięte na ostatni guzik. Obwodowe komisje wyborcze gotowe do głosowania [wideo]
2025-05-17, 09:22Przed nami wybory prezydenckie. W niedzielę (18 maja) pójdziemy do urn. W obwodowych komisjach wyborczych trwają intensywne przygotowania. To ostatnie godziny na zorganizowanie lokali wyborczych i przekazanie materiałów potrzebnych do… Czytaj dalej »
Koniec kampanii coraz bliżej. Adrian Zandberg przyjechał do Torunia: To rząd rozczarowania
2025-05-16, 17:26- Najwyższy czas, żeby do polskiej polityki powróciła treść - plan rozwoju na 5, 10, 15 lat - powiedział w Toruniu Adrian Zandberg, kandydat partii Razem na prezydenta. Czytaj dalej »
Jacek Dobrzyński: Szef ABW przekazał prezydentowi i premierowi wyjaśnienia ws. informacji NASK
2025-05-16, 17:05- Dziś Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk Rafał Syrysko na ręce prezydenta oraz premiera wysłał szczegółowe wyjaśnienia na temat czynności realizowanych przez Agencję w sprawie informacji NASK - przekazał w piątek… Czytaj dalej »