Badanie CBOS: Duda, Morawiecki i Błaszczak liderami rankingu zaufania polityków
Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i szef MON Mariusz Błaszczak to liderzy sierpniowego rankingu zaufania polityków CBOS. Najgorszy bilans zaufania i nieufności - jak przekazał CBOS - ma obecnie lider PO Donald Tusk.
Spośród przedstawicieli opozycji największym zaufaniem - według sondażu - cieszy się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
- W sierpniu, w porównaniu z lipcem, wzrosły odsetki deklarujących zaufanie, a zmniejszyły się grupy deklarujących nieufność do wszystkich uwzględnionych w obu badaniach polityków Zjednoczonej Prawicy. Odwrotne zjawisko, czyli zwiększenie się grup badanych deklarujących nieufność przy jednoczesnym spadku odsetków deklarujących zaufanie, nastąpiło natomiast w przypadku polityków opozycyjnych, niezależnie od reprezentowanych przez nich opcji - zauważył CBOS w komentarzu do badania przekazanego w czwartek.
Prezydent na czele rankingu
W sierpniu - podobnie jak przed miesiącem - na czele rankingu zaufania do polityków jest prezydent Andrzej Duda. Zaufanie do niego wyraziło 54 proc. ankietowanych, zaś nieufność 35 proc. Odsetek wskazań zaufania wobec prezydenta w porównaniu z lipcem wzrósł o 8 pkt proc., zaś deklaracji nieufności spadł o 7 pkt proc.
Drugie miejsce w sondażu zajął premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 43 proc. badanych, zaś nieufność wobec niego wyraża 44 proc. W odniesieniu do szefa rządu CBOS odnotował jednak najbardziej znaczące pozytywne zmiany w społecznym odbiorze - wzrost deklaracji zaufania o 8 pkt proc. i spadek deklaracji nieufności o 9 pkt - w porównaniu z badaniem sprzed miesiąca.
Na trzecim miejscu rankingu w sierpniu znalazł się szef MON Mariusz Błaszczak, wobec którego zaufanie wyraziło 39 proc. ankietowanych, a nieufność 34 proc.
Komu spadło, a komu wzrosło?
Następnie - po 38 proc. respondentów deklarujących zaufanie - CBOS odnotował w przypadku prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i wicepremiera, lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. W przypadku Trzaskowskiego nieufność zadeklarowało 42 proc. badanych, zaś w przypadku Kaczyńskiego - 50 proc. W odniesieniu do tych polityków odnotowano jednak odmienne tendencje w porównaniu z lipcowym badaniem. W przypadku Trzaskowskiego wskazania zaufania spadły o 7 pkt proc., zaś nieufności wzrosły o 5 pkt proc. Natomiast w odniesieniu do Kaczyńskiego wskazania zaufania wzrosły o 7 pkt proc., zaś nieufności spadły o 9 pkt proc.
Spośród innych liderów partii Szymon Hołownia z Polski2050 odnotował w sondażu 33 proc. wskazań zaufania i 42 proc. nieufności; minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro z Suwerennej Polski 31 proc. wskazań ufności i 50 proc. braku zaufania, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL 29 proc. wskazań zaufania i 32 proc. nieufności. W przypadku lidera PO Donalda Tuska zaufanie do niego wyraziło 27 proc. ankietowanych, a nieufność dwa razy więcej - 54 proc. W porównaniu z lipcem zaufanie do tego polityka spadło o 7 pkt proc., a wskazania nieufności wzrosły o 2 pkt proc.
Połowa ankietowanych nie kojarzy ministra rolnictwa
W badaniu uwzględniono też dwóch liderów Lewicy: Włodzimierza Czarzastego (22 proc. zaufania przy 31 proc. nieufności) oraz Adriana Zandberga (18 proc. zaufania przy 21 proc. nieufności). Z kolei lider Konfederacji Sławomir Mentzen (13 proc. zaufania przy 30 proc. nieufności). W przypadku dwóch ostatnich polityków wielu ankietowanych zadeklarowało ich nieznajomość - 46 proc. wobec Zandberga i 44 proc. wobec Mentzena.
Blisko połowa ankietowanych (49 proc.) nie kojarzyła ministra rolnictwa Roberta Telusa (21 proc. zaufania i 18 proc. nieufności). W badaniu uwzględniono jeszcze ministrów: polityki społecznej i rodziny Marlenę Maląg (28 proc. zaufania i 17 proc. nieufności), aktywów państwowych Jacka Sasina (26 proc. zaufania i 43 proc. nieufności), spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego (24 proc. zaufania i 29 proc. nieufności).
Polacy nie ufają politykom
Zaufanie wobec marszałek Sejmu Elżbiety Witek wyraziło 35 proc. badanych, a nieufność 31 proc. Z kolei marszałek Senatu Tomasz Grodzki cieszy się zaufaniem 22 proc. ankietowanych, zaś nieufność wobec niego wyraża 37 proc. pytanych. - Polacy niezmiennie mają bardzo krytyczny stosunek do klasy politycznej. W sierpniu, tak jak we wcześniejszych sondażach, większość uwzględnionych w badaniu polityków częściej budzi wśród respondentów nieufność niż zaufanie. W tym miesiącu do wyjątków pod tym względem należy pięcioro na 18 uwzględnionych w badaniu osób - zaznaczył CBOS. Z tej piątki najlepiej pod względem bilansu zaufania i nieufności wypada prezydent Andrzej Duda. Dodatni bilans wskazań pozytywnych odnotowali ponadto ministrowie Maląg, Błaszczak, Telus i marszałek Witek.
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej, imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL, w dniach od 14 do 27 sierpnia br. na próbie liczącej 1024 osoby.
Zobacz także
Konfederacja pyta rząd o konkretne działania na terenach pozachemowskich
2019-09-25, 18:06Co polski rząd robi, by rozbroić ekologiczną bombę, i czy zamierza przebadać mieszkańców Łęgnowa? Między innymi takie pytania znalazły się w poselskiej interpelacji, którą lokalni kandydaci Konfederacji zapisali w interpelacji… Czytaj dalej »
Opozycja w Świeciu nie ma głosu? Poseł Król na pomoc radnym PiS
2019-09-25, 16:20- Większość w radzie miejskiej w Świeciu próbuje uciszyć opozycję - mówią radni PiS i klubu Nowe Świecie Razem. Chodzi o proponowany zapis o skróceniu liczby wystąpień podczas sesji. Czytaj dalej »
Poseł Stasiński: Koalicja Obywatelska ma najlepszą propozycję dla biznesu
2019-09-25, 14:45Poseł PO Michał Stasiński krytykuje wyborcze obietnice PiS-u dla biznesu. Chodzi m.in. o zapowiedzianą na przyszły rok podwyżkę składek ZUS dla pracowników etatowych i program 500 plus dla przedsiębiorców. Czytaj dalej »
Sławomir Mentzen: To źle, że nie prowadzimy samodzielnej polityki zagranicznej
2019-09-25, 10:50- Podnoszenie płacy minimalnej - tak jak proponuje rząd - jest niebezpieczne - stwierdził Sławomir Mentzen , toruński kandydat Konfederacji do Sejmu. Czytaj dalej »
Minister Schreiber w Bydgoszczy: „Chcemy, by Polacy mogli się bogacić”
2019-09-24, 19:00O podatkowych poczynaniach rządu mówił w Bydgoszczy minister Łukasz Schreiber. - Obniżamy podatki, ale Bydgoszcz na tym nie straci. Pieniądze zostaną w kieszeniach mieszkańców i pobudzą gospodarkę miasta - mówił. Czytaj dalej »
Posłanka Pawłowicz w Bydgoszczy: Kampania jest niezwykle brutalna
2019-09-24, 16:48- Nie wszystko udało się zrobić. Czasem trudno zrealizować plany, trzeba wyczekać odpowiedni moment - mówiła w Bydgoszczy Krystyna Pawłowicz. Czytaj dalej »
Konfederacja o drodze S10 Bydgoszcz-Toruń. „Dla nas to priorytet”
2019-09-24, 15:14- Budowa drogi ekspresowej S10 między Bydgoszczą a Toruniem powinna rozpocząć się jak najszybciej i powinna być finansowana z budżetu państwa - uważa Marcin Sypniewski. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-09-24, 06:15Gościem wtorkowej Rozmowy Dnia był minister Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, a rozmawialiśmy między innymi o pozwie złożonym przeciw Facebookowi, o granicach wolności słowa w dziennikarstwie, a także… Czytaj dalej »
Debaty parlamentarne w Polskim Radiu PiK. Czas na gospodarkę i politykę rolną [wideo]
2019-09-23, 19:37Trwa cykl Debat Parlamentarnych w Polskim Radiu PiK. W studiu im. Jeremiego Przybory dyskutują kandydaci do Parlamentu. Trzecia debata (wtorek - 24.09.), została poświęcona gospodarce i polityce rolnej. Czytaj dalej »
Poseł posty pisze, a portal je blokuje. Czy Facebook cenzuruje?
2019-09-23, 16:00Pozew przeciwko Facebookowi złożył w warszawskim sądzie poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Czabański. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych uważa, że portal społecznościowy łamie w Polsce konstytucyjną zasadę wolności… Czytaj dalej »