„Jak zakładać firmę, to z Morawieckim; jak wspólny obiad, to z Trzaskowskim” [sondaż]
44 proc. badanych nie założyłoby z politykami wspólnego biznesu, a 32 proc. nie zaprosiłoby ich na obiad - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Najwięcej wskazań pod względem wspólnego zakładania firmy uzyskał Mateusz Morawiecki, a w kwestii wspólnego obiadu – Rafał Trzaskowski.
W sondażu zapytano m.in. o to, któremu politykowi Polacy pożyczyliby pieniądze i z którym mogliby spróbować założyć własny biznes. Zapytano też o bardziej osobiste kwestie: którego polityka najchętniej respondenci zaprosiliby do domu na obiad i któremu mogliby powierzyć opiekę nad dzieckiem. Nazwiska polityków i polityczek ankietowani wybierali sami – zaznaczono na stronie RMF FM. Dodano, że w zestawieniu pojawia się tylko jedna kobieta-polityk.
Połowa Polaków nie pożyczyłaby pieniędzy żadnemu politykowi. W trójce najbardziej godnych zaufania polityków, którym można bez obaw pożyczyć pieniądze, znaleźli się: Donald Tusk (14,2 proc.), Jarosław Kaczyński (12,5 proc.) i Rafał Trzaskowski (9,1 proc.).
44,5 proc. badanych nie byłoby skłonnych założyć wspólnego biznesu z żadnym z polityków. Najwięcej wskazań pod względem wspólnego zakładania firmy uzyskał premier Mateusz Morawiecki (14 proc.), za nim znalazł się Sławomir Mentzen (12 proc.). Rafał Trzaskowski zajmuje ostatnie miejsce na podium i jest ostatnim z trzech polityków, którego zaufaniem w kwestiach biznesowych obdarzyłoby więcej niż 10 proc. Polaków. Pozostali przedstawiciele naszej klasy politycznej znaleźli się daleko w tyle – wskazano.
Jedna trzecia respondentów nie zaprosiłaby żadnego z polityków na wspólny obiad. W towarzystwie Rafała Trzaskowskiego chętnie zjadłoby 18 proc. ankietowanych, Donalda Tuska 17,1 proc., a Szymona Hołowni 13,4 proc. Niedaleko od trzeciego miejsca uplasował się także Mateusz Morawiecki (11,3 proc.). Krzysztof Bosak został jedynym politykiem, z którym nikt nie wyobraża sobie wspólnego obiadu we własnym domu – stwierdzono.
Na pytanie, któremu z polityków Polacy powierzyliby opiekę nad swoim dzieckiem, połowa Polaków uznała, że jest to nienajlepszy pomysł. Największe zaufanie, jeśli chodzi o rolę „opiekuna do dziecka” budzi wśród respondentów Rafał Trzaskowski (14,4 proc.), Donald Tusk znalazł się na drugim miejscu zestawienia ze znacznie niższym wynikiem (8,6 proc.), a Beata Szydło zajęła miejsce trzecie (7,9 proc.).
Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin, Zbigniew Ziobro i Krzysztof Bosak to politycy, z którymi respondenci definitywnie nie chcieliby zostawić swoich dzieci – podkreślono.
Sondaż dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” przeprowadził United Surveys w dniach 25-26 sierpnia na grupie 1000 osób.
Zobacz także
11 października odbyła się debata z kandydatami na prezydenta Włocławka
2018-10-11, 21:00W czwartek (11 października) odbyla się debata, w której udział wzięli kandydaci na prezydenta Włocławka. Podobne, transmitowane przez Polskie Radio PiK, odbyły się wcześniej w Grudziądzu i Inowrocławiu. Czytaj dalej »
Zbigniew Rasielewski o programie likwidacji niskiej emisji
2018-10-11, 13:09Walkę z niską emisją zapowiedział Zbigniew Rasielewski. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Torunia chciałby w przyszłej kadencji ułatwić mieszkańcom wymianę starych pieców. Ma powstać strona internetowa z listą rzetelnych… Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski o pomysłach na lepszą komunikację w Bydgoszczy
2018-10-11, 12:57Parkingi na peryferiach Bydgoszczy i rozszerzenie połączeń kolejowych z okolicznymi miejscowościami - to pomysły Marcina Sypniewskiego na rozwój Metropolii Bydgoskiej. Kandydat na prezydenta Bydgoszczy z Czasu Bydgoszczy chciałby zaproponować… Czytaj dalej »
Paweł Skutecki: Trzeba uświadamiać jaki jest sens lokalnych wyborów
2018-10-11, 09:29Połowa bydgoszczan nie interesuje się wyborami i to wyzwanie dla wszystkich. Tak uważa kandydujący na urząd prezydenta Bydgoszczy Paweł Skutecki, poseł Kukiz'15. Jego zdaniem trzeba pracować nad tym, by mieszkańcy umieli oddzielić… Czytaj dalej »
Prezydent Włocławka udowodnił w sądzie, że w ratuszu nie zatrudnia krewnych
2018-10-10, 20:04Walczący o reelekcje prezydent Włocławka, Marek Wojtkowski, wygrał sądowe starcie w trybie wyborczym z innym kandydatem na prezydenta, Jackiem Kuźniewiczem z komitetu ,,Postaw na Włocławek'. Czytaj dalej »
Dwa bydgoskie murale pod lupą kandydatów PiS do sejmiku
2018-10-10, 19:26Zarzuty wobec władz miasta i regionu z PO w sprawie bydgoskich murali przedstawili dziś kandydaci do sejmiku z Prawa i Sprawiedliwości. Nie podoba im się malowidło św. Jana Pawła II, krytykują też prezydenta Rafała Bruskiego za to… Czytaj dalej »
Sypniewski: Zlikwiduję korki i wybuduję parkingi na osiedlach
2018-10-10, 19:02- Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy to najsłabsze ogniwo rządzącej w mieście koalicji PO-SLD - ocenia Marcin Sypniewski. I zapowiada duże zmiany, jeśli zostanie prezydentem. Czytaj dalej »
Jarosław Gowin na inauguracji UKW: poparcie dla Tomasza Latosa i czek dla uczelni
2018-10-10, 13:22Blisko 30 milionów złotych otrzyma Uniwersytet Kazimierza Wielkiego na inwestycje. Podczas wizyty w Bydgoszczy wicepremier Jarosław Gowin zaprezentował symboliczny czek. Wsparł również kandydaturę posła Tomasza Latosa na prezydenta… Czytaj dalej »
Plany dotyczące okolic dworca kolejowego w Bydgoszczy
2018-10-10, 12:30Będzie nowy blok mieszkalny i tramwaj do ścisłego centrum z Dworca Głównego w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Krzysztof Czabański odwiedził Brodnicę, Książki i Wąbrzeźno
2018-10-09, 21:15- Brodnica to bardzo piękne, historyczne miasto o wielkich szansach, niestety niewykorzystywanych - powiedział goszczący w tym mieście poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Czabański. Czytaj dalej »