Dariusz Kurzawa: Gwarantujemy stabilizację i normalizację wielu stosunków [Rozmowa Dnia]
Na trzecie miejsce na podium w wyborach parlamentarnych ma nadzieję Trzecia Droga, będąca koalicją Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050. Dariusz Kurzawa, który był gościem „Rozmowy dnia”, przekonywał, że ludowcy chcą być języczkiem u wagi.
Michał Jędryka: Od kilku dni mówi się, nie bez racji, o rzezi wołyńskiej, ponieważ jutro jest rocznica, 11 lipca to taka symboliczna data ludobójstwa na Wołyniu. Ostatnio są wykonywane pewne gesty pomiędzy Polską a Ukrainą. Premier był na Ukrainie, również przewodniczący Episkopatu Polski i pojawiły się różne deklaracje. Jak Pan ocenia całą tę sytuację? Czy to, co w tej chwili się dzieje, to jest to, co powinno się dziać? Czy powinno być coś więcej?
Dariusz Kurzawa: Przede wszystkim za gestami powinny pójść czyny. Bardzo trafnie określił to Władysław Kosiniak-Kamysz, jako lekarz. Rany trzeba najpierw oczyścić, żeby potem dobrze się zabliźniła i tak samo jest w naszych stosunkach z Ukrainą. Jeżeli chodzi o kwestie związane z mordami na Wołyniu, ale też historycznie możemy to cofnąć dalej, bo te mordy i niechęć ukraińsko-polska ona ma głębsze korzenie. Cofnęlibyśmy się tutaj już nie tylko do powstań kozackich, ale może jeszcze wcześniej, do tego, jak polscy panowie traktowali mieszkańców Ukrainy i potem jak postępowaliśmy z Kozakami. Ta nienawiść, zadra w sercu narodu ukraińskiego, ale także i polskiego czasu rosła od długiego czasu. Takim największym wybuchem obecnie nam znanym, o którym tak bardzo mocno pamiętamy, bo on dotykał wielu osób, które jeszcze żyją i które pamiętają tamte wydarzenia, to jest właśnie Wołyń. Rzeczywiście trzeba zakończyć, oczyścić tę ranę, zamknąć ją i trzeba po prostu pójść dalej. Skoro mówimy o mordach w Buczy, których dokonali Rosjanie, to dlaczego też nie mówić o tych mordach, które były dokonane na Wołyniu na Polakach. Tylko dlatego, że byli przedstawicielami naszego narodu.
Jednak jak oczyścić tę ranę?
– Przede wszystkim trzeba wyjaśnić. Za to muszą się zabrać historycy, a nie politycy. Ci drudzy mogą oczywiście wspierać pewne dążenia dyplomatyczne, żeby te kwestie rozwiązywać. Natomiast nie nie robiłbym, nie budowałbym na tym polityki. Tak jak, robi to na przykład Konfederacja. Gesty są bardzo ważne, które czyni pan prezydent Zełenski. Z drugiej strony mamy słowa szefa ukraińskiego IPN, które zaprzeczają tym gestom prezydenta Ukrainy. Cały czas mamy pomniki Bandery, który jest duchowym ojcem tego mordu na Ukrainie. Co prawda wtedy go nie było, bo zdaje się, że był w więzieniu, ale wielu innych tak zwanych „bohaterów” tych wydarzeń po stronie ukraińskiej, jest uznawanych za wielkich wojowników o wolność Ukrainy. Tego nie powinno być, to oczyszczenie powinno nastąpić od strony politycznej i dyplomatycznej. Natomiast my, jako Polacy i jako również naukowcy powinniśmy dokładnie zbadać historię tej rzezi, przede wszystkim trzeba dokonać ekshumacji, pochować te osoby na poświęconej ziemi, bo im się to należy, zginęli tylko dlatego, że byli Polakami, którzy mieszkali na tamtych terenach. Rzeczywiście rdzennie były one ukraińskie, w jakiś sposób skrzywdzono Ukrainę, przekazując Wołyń Polsce po zakończeniu I wojny światowej. Natomiast można było tę kwestię inaczej rozwiązać, nie mordując tych ludzi i nie podchodząc w ten sposób do tych mieszkańców. Przecież na naszych ziemiach również jest mniejszość ukraińska i Polacy tak nie postępują.
Wspomniał Pan, że historycy powinni się tym zająć, a nie politycy. Jednak, czy posłom nie wypada wspomóc historyków, chociażby do tego, żeby powstała wspólna polsko-ukraińska komisja historyczna? To bez polityków jest niemożliwe.
– Jak najbardziej, tutaj się zgadzam. Mamy w parlamencie wielu naukowców i specjalistów z tej dziedziny, ale również wciąż jest ministerstwo, które odpowiada za te sprawy. Wobec tego powinniśmy pójść w tym kierunku. Jako politycy powinniśmy wspierać, wspomagać, może wskazywać jakieś kierunki. Natomiast wolałbym, żeby tym zajęli się już specjaliści od historii XX wieku, tego okresu wojennego, czy także międzywojennego, żebyśmy wyjaśnili te wszystkie kwestie. Przede wszystkim będzie tu duża rola archeologów. Mamy doskonałych specjalistów, choćby tutaj w województwie kujawsko-pomorskim, którzy przecież badali Katyń i nie tylko. To miejsce kaźni polskich oficerów, wobec tego badania związane z pochówkami, choćby ofiar mordu wołyńskiego, będą bardzo podobne, te ekshumacje itd. Mamy doskonałych specjalistów, pragnę to podkreślić, choćby na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Przejdźmy do bieżących wydarzeń. Wczoraj w Jabłonowie Pomorskim Władysław Kosiniak-Kamysz zachęcał do głosowania na Polskie Stronnictwo Ludowe i mówił, że jeżeli będziecie trzecią siłą, to będzie możliwość odsunięcia Prawa i Sprawiedliwości od władzy. Pewnie sobie tego życzycie, natomiast jeszcze jest czwarta siła, czyli Konfederacja, z którą się ścigacie. To może nie być takie łatwe.
– Oczywiście, to nie będzie łatwe. Trzecia Droga, bo Władysław Kosiniak-Kamysz zachęcał bardziej do głosowania na koalicję, którą tworzymy razem z ruchem Szymona Hołowni Polska 2050. Chcemy być tym języczkiem u wagi, tą trzecią siłą w Parlamencie, ponieważ gwarantujemy stabilizację i normalizację wielu stosunków, także tych politycznych. Nie wyobrażam sobie pana posła Brauna, jako ministra edukacji. Myślę, że z tych pomysłów Konfederacji, jeżeli chodzi o ZUS i sprawy podatkowe, to na pewno nic nie wyjdzie. Nie takim kręgosłupy łamał Jarosław Kaczyński, nie takich ustawiał do pionu. Stwierdzenie pana Mentzena o tym, że my tu wywrócimy stolik, jest zbyt buńczuczne. Poza tym wrzuciłem takiego tweeta, że to piwo z Mentzenem panem jest bardzo popularne, bo po piwie wielu osobom świat się staje piękniejszy, Mentzen przystojniejszy, a jego wszystkie propozycje bardziej „zjadłe”. Jednak, gdy człowiek wytrzeźwieje, to będzie miał okropnego kaca, bo wrzuci głos na Mentzena, a wyciągnie Kaczyńskiego. (...)
INNE ROZMOWY DNIA DOSTĘPNE TUTAJ
Zobacz także
Morawiecki w regionie: Zleciliśmy badania, żeby wyłonić najlepszego kandydata na prezydenta
2024-07-01, 19:37- W Prawie i Sprawiedliwości nie będzie bratobójczej wojny o to, kto ma być kandydatem na urząd prezydenta. Wysuniemy tego, kto będzie miał największe szanse na zwycięstwo - zadeklarował były premier Mateusz Morawiecki. Przyjechał… Czytaj dalej »
Wybory we Francji: Sondażowe wyniki – około 34 procent dla Zjednoczenia Narodowego
2024-06-30, 20:57W pierwszej turze wyborów parlamentarnych we Francji 34,2 procent uzyskało skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) - wskazuje sondaż exit poll dla telewizji TF1, którego wyniki podano w niedzielę po zamknięciu lokali wyborczyc… Czytaj dalej »
Tomasz Sikorowski obiecuje walczyć o kaskadyzację Wisły. Poparła go europoseł Bryłka
2024-06-29, 16:29Nowo wybrana europoseł, Anna Bryłka z Konfederacji, w czasie wizyty we Włocławku udzieliła poparcia kandydującemu w wyborach uzupełniających do Senatu Tomaszowi Sikorowskiemu. Czytaj dalej »
Co dalej z budową zapory w Siarzewie? Chmielewski: To również kwestia bezpieczeństwa
2024-06-24, 21:07Temat budowy stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie wraca w kampanii wyborczej do Senatu w okręgu włocławskim. Startujący z komitetu wyborczego Prawi i Skuteczni, czyli z PiS-u, Jarosław Chmielewski na konferencji prasowej przekonywał… Czytaj dalej »
Kaczyński: Będziemy zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum ws. wypowiedzenia paktu migracyjnego
2024-06-22, 21:37W sobotę w Pułtusku odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości, podczas której lider PiS podsumował ostatnie miesiące, a także nakreślił plany ugrupowania na kolejne miesiące. Czytaj dalej »
Wybory uzupełniające do Senatu. Sikorowski: Oferta koalicyjna od PiS-u nie przyszła
2024-06-21, 18:52W wyborach uzupełniających do Senatu we włocławskiej części naszego regionu planowany był pakt między Konfederacją i PiS-em. Prawo i Sprawiedliwość miało nie wystawiać swojego kandydata i poprzeć przedstawiciela Konfederacji… Czytaj dalej »
Przyznano nagrody za frekwencję przy urnach. Pieniądze dostanie Toruń. Kto jeszcze?
2024-06-19, 19:59Toruń, Nakło nad Notecią, Ciechocinek, gminy Solec Kujawski i Osielsko (obie w powiecie bydgoskim) - otrzymają marszałkowskie nagrody za najwyższą frekwencję podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się 9 czer… Czytaj dalej »
Joanna Scheuring-Wielgus i Piotr Kowal z Lewicy od teraz mają po dwa serca
2024-06-14, 07:00Chociaż do Parlamentu Europejskiego dostała się z Wielkopolski, Joanna Scheuring-Wielgus zapewnia, że nie zapomni o Kujawsko-Pomorskiem. Europosłanka spotkała się w Toruniu z dziennikarzami i przedstawiła Piotra Kowala, nowego posła… Czytaj dalej »
Piotr Kowal w sejmie za Joannę Scheuring-Wielgus, a kto za Kowala? Zmiany po wyborach do PE
2024-06-10, 14:30Wybory do Parlamentu Europejskiego zmieniły skład polskiego Sejmu. Posłanka Nowej Lewicy, Joanna Scheuring-Wielgus przechodzi do Brukseli. Zgodnie w prawem jej mandat poselski obejmuje osoba z kolejnym największym wynikiem wyborczym na… Czytaj dalej »
Iwona Kozłowska, Kosma Złotowski i Sławomir Ozdyk komentują wyniki wyborów do PE
2024-06-10, 11:31W Kujawsko-Pomorskiem Koalicja Obywatelska zwyciężyła uzyskując ponad 44 procent poparcia. Prawo i Sprawiedliwość uplasowało się na drugim miejscu z wynikiem przekraczającym 31 procent. Czytaj dalej »