Media: Erdogan wygrywa wybory w Turcji zdobywając ponad 50 proc. głosów
Obecny szef państwa Recep Tayyip Erdogan zwyciężył w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich w Turcji, zdobywając 52 proc. głosów - wynika z rezultatów opublikowanych przez agencje Anatolia i ANKA po otwarciu 99 proc. urn z lokali wyborczych. Oznacza to trzecią kadencję prezydencką Erdogana.
Jego rywal, wspierany przez większość opozycji przewodniczący Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) Kemal Kilicdaroglu, zdobył poparcie 48 proc. głosujących.
Frekwencja wyniosła 85 proc., cztery punkty procentowe mniej niż podczas pierwszej tury zorganizowanej 14 maja równolegle z wyborami parlamentarnymi. Do wzięcia udziału w niedzielnych wyborach upoważnionych było ponad 64 mln obywateli Turcji.
Erdogan zapewnił sobie najwyższe stanowisko w państwie po raz trzeci z rzędu. Jego kadencja potrwa pięć lat. W niedzielę po raz pierwszy w historii Turcji prezydenta wybrano w drugiej turze wyborów.
W lipcu 2018 roku Turcja przeszła z systemu parlamentarnego na prezydencki. W nowym systemie prezydent wybierany jest bezpośrednio, a stanowisko premiera zostało zniesione. W stolicy trwa święto zwolenników Erdogana.
Zobacz także
Proces w trybie wyborczym we Włocławku?
2014-10-27, 17:38We Włocławku prawdopodobnie dojdzie do pierwszego procesu w trybie wyborczym. Czytaj dalej »
Andrzej Wiśniewski kandydat na prezydenta Grudziądza uważa, że został pomówiony
2014-10-27, 17:23Andrzej Wiśniewski kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Grudziądza zawiadomił policję o możliwości popełnieniu przestępstwa. Czytaj dalej »
Leszek Miller w Toruniu
2014-10-27, 17:11Przewodniczący SLD Leszek Miller przyjechał do Torunia poprzeć kandydatów Sojuszu do rady miasta i sejmiku. Czytaj dalej »
PO zapowiada walkę z bezrobociem w Kujawsko-Pomorskiem
2014-10-27, 09:07Walkę z bezrobociem, program mający zwiększyć liczbę osób z wykształceniem wyższym oraz powiązanie całego regionu kujawsko-pomorskiego z drogą S-5 zapowiedział w niedzielę marszałek województwa Piotr Całbecki podczas konwencji… Czytaj dalej »
Powiatowa Konwencja PiS w Inowrocławiu
2014-10-27, 08:32'Czas na zmiany' - z takim hasłem do wyborów idzie Prawo i Sprawiedliwość w Inowrocławiu i powiecie inowrocławskim. Program wyborczy i osoby odpowiedzialne za jego realizację przedstawiono podczas niedzielnej (26.10) Konwencji w In… Czytaj dalej »
Konwencja wyborcza PiS we Włocławku
2014-10-27, 08:1326 października obradowała we Włocławku konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Partia zaprezentowała włocławskich kandydatów do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, do rady miasta oraz kandydata na prezydenta Włocław… Czytaj dalej »
Konwencja wyborcza Samoobrony
2014-10-26, 16:17- Chcemy dbać o prawa rolników, a młodym stworzyć odpowiednie warunki, żeby nie musieli wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu pracy - przekonywał w Toruniu podczas konwencji wyborczej Samoobrony, przewodniczący partii Lech Kuropa… Czytaj dalej »
Regionalna konwencja wyborcza PO w Toruniu
2014-10-26, 14:11Rozwój województwa kujawsko-pomorskiego, wspieranie szkolnictwa wyższego i przedsiębiorców - to część programu wyborczego kujawsko-pomorskiej Platformy Obywatelskiej, który zaprezentowano podczas regionalnej konwencji tej partii w… Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski: Chcemy powrotu do normalności
2014-10-26, 10:26- Wyjdźmy z cienia i wróćmy do normalności - nawoływał w Bydgoszczy Janusz Korwin - Mikke. Prezes Nowej Prawicy był obecny na sobotniej konwencji wyborczej w kinoteatrze Adria. Czytaj dalej »
Zapowiedzi wyborcze Czasu Gospodarzy w Toruniu
2014-10-25, 13:28Rozbudowa i modernizacja Szosy Chełmińskiej i nowa linia tramwajowa w kierunku Wrzosów - to nie wszystkie pomysły ugrupowania Czas Gospodarzy. Czytaj dalej »