Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów
Na mocy ustawy podpisanej we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę kadencja samorządów potrwa do 30 kwietnia 2024 roku. Ustawa ma na celu rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych. Zgodnie z wcześniejszym kalendarzem wyborczym jedne i drugie miały odbyć się jesienią 2023 roku.
O podpisaniu przez prezydenta ustawy o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego poinformowała Kancelaria Prezydenta.
„Ustawa przedłuża kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Pan prezydent Andrzej Duda uznał, że ta data w kontekście innych procesów i kampanii wyborczych (parlament – jesień 2023, Parlament Europejski – późna wiosna 2024) jest możliwa do przyjęcia” – napisał na Twitterze szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
Jak poinformowano na stronie Kancelarii Prezydenta RP, ustawa o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego „ma charakter epizodyczny, co oznacza, że jej przepisy wprowadzają czasowe odstępstwo od uregulowanej już materii”. – Cel ustawy ma być zatem osiągnięty przez przedłużenie trwającej obecnie kadencji organów samorządu terytorialnego do dnia 30 kwietnia 2024 roku” – zaznaczono.
Sejm uchwalił przepisy pod koniec września. W końcu października Senat odrzucił ustawę. Na początku listopada Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu w całości tej ustawy i w związku z tym przepisy wydłużające kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. trafiły do prezydenta.
Zobacz także
Kandydaci SLD Lewica Razem na radnych powiatu bydgoskiego
2014-10-03, 17:44Chcą zmniejszyć bezrobocie w powiecie bydgoskim i walczyć o poprawę jakości dróg. Czytaj dalej »
SLD i PO zaprezentowali kandydatów w wyborach samorządowych
2014-10-03, 16:37Mądrze, zdrowo, bezpiecznie, samorządnie - Z takim programem w wyborach do sejmiku województwa idą kandydaci Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem. PO stawia z kolei na rozwój infrastruktury. Czytaj dalej »
Jacek Kostrzewa kandydatem KNP na prezydenta Torunia
2014-10-02, 15:2364-letni Jacek Kostrzewa jest kandydatem na prezydenta Torunia z ramienia Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. Czytaj dalej »
Maciej Gawrysiak - kolejny kandydat na prezydenta Włocławka
2014-10-02, 14:15Ujawnił się kolejny kandydat na prezydenta Włocławka. To Maciej Gawrysiak ze stowarzyszenie 'Włocławek ponad podziałami'. Czytaj dalej »
SLD i TR w Bydgoszczy wspólnie do wyborów samorządowych
2014-10-02, 13:55Nie zawiedziemy bydgoszczan jeśli na nas zagłosują - deklarują przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Twojego Ruchu z Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Dombrowicz przedstawił program dla seniorów
2014-10-01, 14:33Komitet Wyborczy Wyborców 'Porozumienie Dombrowicza' przedstawił kolejne punkty programu wyborczego. Czytaj dalej »
Prezydent Włocławka Andrzej Pałucki powalczy o reelekcję
2014-09-30, 16:58Prezydent Włocławka Andrzej Pałucki powalczy o reelekcję. Oficjalnie zapowiedział, że wystartuje w wyborach samorządowych. W jego przypadku stawką jest trzecia z rzędu kadencja jako prezydenta miasta. Czytaj dalej »
Włocławski ratusz dementuje informacje o planowanej prywatyzacji miejskich przychodni
2014-09-29, 17:43Planowana przez prezydenta Włocławka sprzedaż przychodni skupionych w Miejskim Zespole Opieki Zdrowotnej pogorszy sytuację pacjentów - uważa Jarosław Chmielewski z PiS, kontrkandydat Andrzeja Pałuckiego w wyborach samorządowych. -… Czytaj dalej »
Bieńkowski opuszcza włocławską PO, Kuźniewicz wystartuje z listy Platformy
2014-09-29, 12:07Wiceprzewodniczący włocławskiej Platformy Obywatelskiej, Sławomir Bieńkowski zrezygnował z członkostwa w partii. To reakcja na start byłego zastępcy prezydenta miasta z listy PO. Jacek Kuźniewicz do niedawna był w SLD. Czytaj dalej »
Kandydaci PO do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego
2014-09-28, 18:48Marszałek województwa oraz obecni i byli radni sejmiku znaleźli się wśród kandydatów Platformy Obywatelskiej do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. W sumie w sześciu okręgach wyborczych PO wystawi 66 kandydatów. Czytaj dalej »