Krzysztof Gawkowski: Lewica jest gotowa na każdy scenariusz
Lewica ma dobre relacje z wszystkimi ugrupowaniami opozycyjnymi: zarówno z Platformą Obywatelską, jak i Polską 2050 Szymona Hołowni i z PSL - mówił w poniedziałek szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Odnosząc się do list wyborczych, przyznał, że Lewica jest gotowa na każdy scenariusz.
Lewica rozpoczęła niedawno objazd po Polsce pod hasłem „Bezpieczna rodzina”. Posłowie rozmawiają z wyborcami nt. swoich propozycji dotyczących m.in. walki z drożyzną, kwestii dotyczących polityki mieszkaniowej czy też zmniejszenia rat kredytów.
W porannej rozmowie z Onetem Gawkowski opowiadał o rozmowach, jakie politycy Lewicy przeprowadzają z Polakami i wyraził jednocześnie przekonanie, że najbliższe wybory wygra opozycja, a Lewica znajdzie się w rządzie. - Będzie trudno rządzić, (pierwsze) dwa lata to będzie straszne rządzenie - przyznał, wskazując że przyczyną tych trudności mogą być czynniki wynikające z kryzysu gospodarczego, ale również fakt, że „niesprzyjający” prezydent „nie będzie chciał dawać szansy na szybkie reformy i zmiany”.
Polityk podkreślał, że prezes PiS Jarosław Kaczyński doprowadził w Polsce do takiej sytuacji, w której jest naprawdę źle i jednocześnie przekonywał, że Lewica przedstawia alternatywę.
Gawkowski uważa, że Lewica ma - jak mówił - dobre relacje z wszystkimi ugrupowaniami opozycyjnymi: zarówno Platformą Obywatelską, jak i Polską 2050 Szymona Hołowni i z PSL-em. - To wszystko się poukładało. Myślę, że teraz brakuje nam tylko tego, żeby pokazać plan rządzenia. Lewica ma taki plan rządzenia i myślę, że na jesieni wszystkie partie opozycyjne razem powinny pokazać plan rządzenia - powiedział. Zastrzegł jednak, że zmiany nie będą następować szybko, ponieważ nie da się naprawić gospodarki w dwa miesiące.
Dopytywany, czy cieszy się, gdy lider PO Donald Tusk wygłasza „hasła przejęte od Lewicy”, Gawkowski przyznał, że hasła Lewicy znowu weszły do mainstreamu i stały się modne. - Donald Tusk przyzwyczaja - ja to tak widzę - elektorat Platformy do rządzenia z Lewicą. I bardzo dobrze, tego akurat nigdy nam nie jest za mało - ocenił. Dopytywany, czy lider PO przyzwyczaja do rządzenia z Lewicą, czy raczej do wspólnej listy z tym ugrupowaniem, Gawkowski odparł: „myślę, że do jednego i drugiego”.
Zastrzegł jednak, że dzisiaj nie ma szans na to, by rozmawiać o listach, „bo widzi, że inne partie opozycyjne patrzą na to z dystansem”. - Lewica pójdzie w takim scenariuszu, który będzie najlepszy dla opozycji - mówił o możliwych wariantach startu w wyborach. - Może być wspólna lista, może być oddzielna lista - my jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - zaznaczył. Dodał, że politycy Lewicy dyskutują o nich także w trakcie spotkań z wyborcami podczas objazdu po kraju.
- Nie ma w ogóle przestrzeni do tego, żeby dzisiaj podjąć decyzję, to będzie czerwiec przyszłego roku - oszacował termin deklaracji partii opozycyjnych nt. przyszłych list wyborczych. Koncepcję dwóch list, w konfiguracji: PSL-Hołownia i Lewica-PO, Gawkowski ocenił jako „scenariusz napisany atramentem, którzy szybko zniknie”. Wskazał, że wszystko będzie zależało od sondaży.
- Na Lewicy jest przekonanie, że partnerstwo jest w Platformie, jest w Hołowni, jest w PSL-u. Razem można usiąść do stołu, ale pod jednym warunkiem: jak będzie wspólny plan rządzenia - podkreślił Gawkowski.
Niedawno szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zapowiedział, że partia do wyborów parlamentarnych przygotuje precyzyjny program pilotażu na czterodniowy tydzień pracy. Tusk zaznaczył, że dynamiczne zmiany rynku pracy, w tym postępująca automatyzacja, wymusza dostosowanie się do nowych trendów. Wskazał, że są dwa modele tego rozwiązania – skracanie dnia pracy lub całego tygodnia, choć mówi się raczej o czterodniowym tygodniu pracy.
Zobacz także
Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w USA. Zdobył 277 głosów elektorskich
2024-11-06, 12:08Kandydat Republikanów zdobył 277 głosów elektorskich, czyli siedem ponad wymagane minimum. Kandydatka Partii Demokratycznej Kamala Harris obecnie ma, według agencji Associated Press, 224 głosy elektorskie. Czytaj dalej »
Do Donalda Trumpa płyną gratulacje od szefa NATO i przywódców krajów, w tym Polski
2024-11-06, 10:20Mimo braku ostatecznych wyników wyborów prezydenckich gratulacje Donaldowi Trumpowi złożył już szef NATO Mark Rutte, a także przywódcy części krajów, w tym prezydenci Polski, Ukrainy i Francji oraz premierzy Węgier, Wielkiej Brytanii… Czytaj dalej »
Donald Trump ogłosił, że wygrał wybory prezydenckie w USA. I rzeczywiście je wygrał [aktualizacja]
2024-11-06, 10:00Donald Trump, który wystąpił publicznie w środę jeszcze przed ogłoszeniem ostatecznych wyników wyborów prezydenckich w USA, powiedział, że chce podziękować narodowi za wybranie go na szefa państwa. Oznajmił, że Bóg nie bez… Czytaj dalej »
Amerykanie wybrali prezydenta! Co to oznacza dla Europy i Polski? O tym w „Rozmowie Dnia"
2024-11-06, 09:10Wiele wskazuje na to, że wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wygra Donald Trump. Co zdecydowało o takim rozstrzygnięciu ? Mówił o tym gość Rozmowy Dnia polskiego Radia PiK - Szymon Ostrowski, doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk… Czytaj dalej »
Wybory w USA: głosy z tych stanów dały przewagę Trumpowi. To dopiero cząstkowe wyniki
2024-11-06, 01:34Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Kentucky, Indianie i Karolinie Południowej, a Kamala Harris w Vermont - ogłosiła agencja AP w oparciu o pierwsze spływające wyniki. To informacja z godz. 1:21. Czytaj dalej »
Wybory w USA: priorytety zwolenników Harris - demokracja i aborcja, Trumpa - gospodarka i migranci
2024-11-06, 00:11Stan demokracji i gospodarka USA - to dwie najważniejsze kwestie dla Amerykanów oddających we wtorek głosy w wyborach - sugerują wstępne wyniki sondażu exit poll przeprowadzonego przez stację NBC News. Czytaj dalej »
Ameryka wybiera 47. prezydenta. Sondaże pokazują, że kraj jest podzielony na pół
2024-11-05, 16:10Po bardzo intensywnej kampanii wyborczej przyszedł czas rozstrzygnięcia. 5 listopada Amerykanie wybiorą nowego prezydenta - lub prezydentkę - Stanów Zjednoczonych. Głosowanie prowadzone jest w 50 stanach i Dystrykcie Kolumbii. Czytaj dalej »
Eksperci: walka o fotel prezydenta USA może nie zakończyć się 5 listopada
2024-11-04, 08:29To mogą być najważniejsze amerykańskie wybory prezydenckie od kilkudziesięciu lat i pierwsze, w których nowe media będą miały tak silny udział i tak duży wpływ na wynik - uważają eksperci z Uniwersytetu Łódzkiego. Wybory są… Czytaj dalej »
Inowrocławskie osiedla mają nowe zarządy i przewodniczących. Wybierali mieszkańcy [lista]
2024-11-03, 09:17W październiku, podczas Ogólnych Zebrań Mieszkańców, inowrocławianie wybierali nowe zarządy poszczególnych osiedli wraz z ich przewodniczącymi na kadencję 2024-2029. Czytaj dalej »
Kosiniak-Kamysz: W ramach koalicji trzeba wyłonić jednego kandydata na prezydenta
2024-10-26, 17:21Prezes PSL, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zaprosił w sobotę swoich partnerów z koalicji rządzącej - Koalicję Obywatelską, Polskę 2050 i Lewicę do wspólnego wyłonienia kandydata na prezydenta. Jak stwierdził… Czytaj dalej »